Belgie potvrdila roli favorita a poradila si s Rumunskem. Lukaku se trefil, radost mu znovu vzal VAR

Fotbalisté Belgie vyhráli v posledním sobotním utkání Eura nad Rumunskem 2:0 a dokonale tak zamotali situaci ve skupině E. Všechny čtyři týmy totiž mají na kontě tři body. Kanonýr vítězů Romelu Lukaku přihrál na třetí nejrychlejší trefu v historii evropských šampionátů, kterou už po 73 sekundách hry vstřelil Youri Tielemans. Výhru Belgie pak pečetil Kevin de Bruyne. Lukaku také dostal míč do sítě, ale na Euru mu už potřetí vzal gólovou radost VAR.

Belgičané se v prvním kole nechtěně postarali o jedno z největších překvapení turnaje, když padli se slovenskou reprezentací 0:1. Rudí ďáblové tak ukončili fantastickou sérii 15 utkání v řadě bez porážky, přičemž se jednalo o vůbec první prohru Domenica Tedesca v pozici jejich trenéra. Ani tentokrát nemusel papírového favorita skupiny čekat jednoduchý úkol, jelikož se mu do cesty postavilo rozjeté Rumunsko, které v úvodním klání smetlo Ukrajinu.

Jenže neuplynuly ani dvě minuty a Belgie se radovala z úvodního gólu. Lukaku podržel míč zády k bráně a přiťukl jej volnému Tielemansovi, jenž ranou z první propálil Florina Nitu. "Brzký gól nás samozřejmě povzbudil a dal nám jistotu. Jsme šťastní, že jsme to zvládli, ale zbytečně jsme si to komplikovali zahozenými šancemi. Mohli jsme rozhodnout dříve, pořád se trápíme v zakončení. Na tom musíme zapracovat,“ řekl autor vítězného gólu Tielemans.

Záhy mohlo být srovnáno. Radu Dragusin si totiž ve vápně našel centr a hlavičkoval pod břevno, kde ale zasáhl připravený Koen Casteels. Rumuni se v dalším pokračování první půle soustředili především na bránění. Defenziva ještě stačila zablokovat nadějný pokus Lukaka, chvíli nato však musel Nita vytáhnout skvělý zákrok proti prudké střele z kopačky Dodiho Lukébakia.

Po návratu ze šaten mohl rychle skórovat Dennis Man, svým projektilem ale jen pozdravil diváky za Casteelsovou bránou. Zanedlouho se předvedl Kevin De Bruyne, který nejprve o vlásek minul zadní tyč, a z následující akce dokonce donutil Nitu k zákroku. Opora Belgie po hodině ukázala pro změnu nahrávačské schopnosti, z nichž těžil v úniku zakončující Lukaku. Radost z gólu však sebralo Rudým ďáblům pravítko videorozhodčího. Tricolorii nakonec definitivně připravil o šanci na bodový zisk De Bruyne, k němuž propadl míč po výkopu Casteelse a záložník Citizens v 80. minutě přízemní střelou rozvlnil síť.

Belgie tak napravila zaváhání z prvního klání a Rumunsko porazila. Obě reprezentace odehrají poslední zápas skupinové fáze 26. června. Tricolorii se střetnou se Slovenskem, Rudí ďáblové vyzvou Ukrajinu.

"Belgie ukázala velkou kvalitu. Je to kandidát na titul. My bojovali, ve druhé půli jsme se zlepšili, ale chybělo nám trochu štěstí, abychom vybojovali bod. Šance na vyrovnání jsme měli,“ hodnotil trenér Rumunska Edward Iordanescu.

Mistrovství Evropy ve fotbale v Německu:
Skupina E:
Kolín nad Rýnem: Belgie - Rumunsko 2:0 (1:0)
Branky:
2. Tielemans, 80. De Bruyne. Rozhodčí: Marciniak - Listkiewicz, Kupsik - Kwiatkowski (video, všichni Pol.). ŽK: Lukebakio - Bancu, M. Marin. Diváci: 42.535.

Belgie: Casteels - Castagne, Faes, Vertonghen, Theate (77. Debast) - Tielemans (72. Mangala), Onana - De Bruyne - Lukebakio (56. Trossard), Lukaku, Doku (72. Carrasco). Trenér: Tedesco.
Rumunsko: Nita - Ratiu (90. Sorescu), Dragusin, Burca, Bancu - M. Marin (68. Olaru) - Man, R. Marin, Stanciu, Mihaila (68. Hagi) - Dragus (81. Alibec). Trenér: Iordanescu.