Přežil Gattusa, učil se od Cillessena a na angažmá ve Valencii mu stačilo 90 minut. Kdo je gruzínský hrdina Giorgi Mamardašvili?

Velký příběh píše teprve třiadvacetiletý gruzínský brankář Giorgi Mamardašvili. Po další vynikající sezoně ve Valencii si říká o přestup do velkoklubu, za svého idola má Manuela Neuera a při svém prvním kontraktu ve Španělsku si více vydělal na bonusech. Jak začínal rodák z Tbilisi, jaký zápas rozhodl o jeho kariéře a kdo mu při jeho začátcích nejvíce pomohl?

Produktivní akademie

Giorgi Mamardašvili se jednoznačně "potatil". Jeho otec David je bývalý gólman a následně i trenér gólmanů FC Gagra, kde malý Giorgi s fotbalem začínal. Ve dvanácti letech nastoupil do produktivní akademie Dinamo Tbilisi, která vychovala takové hráče jako Giorgi Chakvetadze, Zuriko Davitašvili či Khvicha Kvaratskhelia.

Mistr chycených penalt

V mládežnických výběrech vynikal především svou schopností správně tipnout stranu u pokutového kopu. Dařilo se mu to především v FC Merani Martvili, kde jej ve čtrnácti letech vedl znovu jeho otec. V seniorské kariéře zatím čelil dvaadvaceti penaltách, v sedmi případech byl úspěšný.

90 zlomových minut

Jeden zápas, který mu změnil kariéru. V září roku 2020 absolvoval proti Granadě duel v kvalifikaci Evropské ligy. Jeho Tbilisi prohrálo 0:2, přesto byl Mamardašvili vyhlášen hráčem zápasu. "Bylo mi řečeno, že v Tbilisi je vynikající brankář. Viděl jsem ho proti Granadě a hned jsem se rozhodl. Kontaktoval jsem Atlétiko Madrid, Barcelonu, Gironu, Villarreal a Betis. A všichni do jednoho mi řekli: Gruzínec? To snad ne," vyprávěl s odstupem času jeho bývalý agent Antonio López.

Češi remizovali na Euru s Gruzií a připsali si první bod. Na penaltu soupeře odpověděl šťastnou trefou Schick