Füllkrug zachránil Německu prvenství ve skupině, Maďarsko v poslední minutě dlouhého nastavení udolalo Skoty

OBSAHUJE VIDEO

Švýcarsko pořádně trápilo hostitele mistrovství Evropy. Německu přisoudil první místo ve skupině až gól v nastavení, který obstaral střídající kanonýr Nickas Füllkrug. Ve druhém utkání mezi Skotskem a Maďarskem rozhodl útočník Kevin Csoboth až v desáté minutě nastavení a tým okolo Dominika Szoboszlaie tak stále žije. Pro Skoty evropský šampionát končí.

Füllkrug zachránil Německu první místo ve skupině

Fotbalisté Švýcarska remizovali v posledním kole skupiny A mistrovství Evropy s Německem 1:1. Jako první se sice prosadili pořadatelé turnaje, nicméně kvůli předchozímu faulu gól Roberta Andricha neplatil. Zanedlouho šel videorozhodčí do akce znovu, tentokrát po trefě Dana Ndoyeho, žádný prohřešek ovšem nenašel. Premiérová branka rychlonohého útočníka v seniorské reprezentaci však zemi helvétského kříže k historicky prvnímu opanování skupiny na evropském šampionátu nestačila, neboť v nastavení druhé půle rozhodl o dělbě bodů Niclas Füllkrug.

Zatímco výborný vstup Německa do turnaje obstarali zejména 21letí Florian Wirtz a Jamal Musiala, proti Maďarům se gólem a asistencí blýskl o poznání starší Ilkay Gündogan. Protřelým bojovníkem disponovalo také Švýcarsko. Xherdan Shaqiri se proti Skotům fantasticky opřel do míče a přesnou ranou do šibenice se stal jediným hráčem, jenž skóroval na posledních šesti velkých turnajích.

Julian Nagelsmann vyslal volbou sestavy jasný signál, že i přes jistotu postupu nehodlá nikoho šetřit. Jeho svěřenci byli v úvodu aktivnější a v 17. minutě napřáhl Andrich k dalekonosné střele, která díky zaváhání gólmana Yanna Sommera skončila až v síti. Videorozhodčí však odhalil v předchozím souboji nedovolený zákrok, a branka tak nebyla uznána. Toho na druhé straně využili Švýcaři, když ve 28. minutě zužitkovali svou první vážnější ofenzivní akci. Remo Freuler naservíroval míč z levé strany Ndoyemu a ten nechytatelným zakončením rozjásal červenou část ochozů Deutsche Bank Parku.

O vyrovnání se po změně stran pokoušel Musiala, jehož rána z hranice vápna vyprášila Sommerovy rukavice a dorážející Gündogan bránu o hodně minul. Po delší hluché pasáži se v obrovské šanci uvnitř pokutového území ocitl Joshua Kimmich. Pokus stálice Bayernu Mnichov však na poslední chvíli skvělým obranným zákrokem zablokoval Manuel Akanji. Fotbalisté ze země helvétského kříže se v závěru spoléhali především na brejky. Po jednom takovém skóroval střídající Rubén Vargas, radost mu ale zkazil pomezní rozhodčí zdvihnutým praporkem. Poslední slovo tak nakonec přece jen patřilo Němcům, když žolík Füllkrug přesnou hlavičkou vystřelil kýžené vyrovnání.

Remíza ponechala situaci v čele tabulky nezměněnou. Německo se v osmifinále utká 29. června s druhým týmem skupiny C, Švýcarsko ve stejný den změří síly s druhým nejlepším celkem skupiny B.

Csoboth dal Maďarsku naději v desáté minutě nastavení

Fotbalisté Maďarska si v posledním klání skupiny A mistrovství Evropy připsali první bodový zisk, když porazili Skotsko 1:0. Tartanoví teriéři sice začali aktivně, nicméně stejně jako v úvodním duelu šampionátu proti Německu nezaznamenali v první půli ani jedno zakončení. Magyarok se postupně oklepali a výraznou střeleckou převahu zužitkovali v 10. minutě dlouhého nastavení, kdy se prosadil Kevin Csoboth. Na trávníku již u tohoto momentu nebyl zraněný Barnabás Varga, jenž opustil hřiště na nosítkách po tvrdé srážce se skotským brankářem. Fanoušci z Ostrovů se tak museli smířit s posledním místem tabulky, svěřenci Marca Rossiho si naději na postup do osmifinále udrželi.

Maďarsko prohrálo před mistrovstvím Evropy jediný z 16 zápasů, na samotném šampionátu ale formu nepotvrzovalo. Naposledy sice trápilo domácí Němce, avšak i kvůli spálené obrovské šanci kanonýra Vargy nebodovalo. Skotsko bylo díky remíze se Švýcarskem 1:1 v lepší pozici. Gól vsítil Scott McTominay, jenž se stal historicky šestým střelcem Skotů na Euru, přičemž všem vždy začínalo příjmení na „Mc“.

Rossiho svěřenci sice bezpodmínečně potřebovali zvítězit, veškerou iniciativu však v úvodní půlhodině přenechali soupeři a sami sahali jen k ostrým zákrokům, pro něž neměl pochopení argentinský sudí Facundo Tello. Po uplynutí první třetiny hry se ovšem Maďaři osmělili a dvakrát dostali možnost zahrávat přímý kop z takřka ideální pozice. Elitní exekutor podobných situací Dominik Szoboszlai napoprvé trefil pouze zeď, podruhé tak překvapil celý stadion a nacentroval na zadní tyč na Williho Orbána, po jehož hlavičce míč olízl břevno.

Zlepšení ofenzivní složky skotské hry nepřicházelo ani po změně stran, nepříjemností navíc byla žlutá karta pro McTominaye znamenající jeho absenci v případném osmifinále. Ve chvíli, kdy se stále citelnějším faktorem na hřišti stával maďarský kapitán Szoboszlai, došlo po jednom z jeho centrů k ošklivé srážce, kterou Varga odnesl vážným zraněním, jež na dlouho zastavilo dění na trávníku. Ve tvářích některých spoluhráčů dokonce byly k vidění slzy a možná i proto si dokázali vytvořit šance až v úplném závěru. Pumelice Szoboszlaie z úhlu skončila na rukavicích Gunna a jen o malou chvíli později z totožného místa zakončoval Csoboth do levé tyče. Tento žolík z lavičky se nicméně přece jen gólu dočkal, když si ve 100. minutě naběhl na zpětnou přihrávku Rolanda Sallaie a neomylně rozvlnil síť.

Fotbalisté Maďarska tak na třetí pokus bodovali a odsunuli svého soupeře na poslední příčku. Soustředit se nyní musí na vývoj ostatních skupin, stále totiž mohou získat osmifinálovou místenku díky tabulce třetích týmů.

ME 2024 - Německo:

Skupina A:

Frankfurt: Švýcarsko - Německo 1:1 (1:0)

Branky: 28. Ndoye - 90.+2 Füllkrug. Rozhodčí: Orsato - Carbone, Giallatini - Irrati (video, všichni It.). ŽK: Ndoye, Xhaka, Widmer - Tah. Diváci: 47.000.

Švýcarsko: Sommer - Schär, Akanji, Rodriguez - Widmer, Xhaka, Freuler, Aebischer - Ndoye (65. Amdouni), Rieder (65. Vargas) - Embolo (65. Duah). Trenér: Yakin.

Německo: Neuer - Kimmich, Rüdiger, Tah (61. Schlotterbeck), Mittelstädt (61. Raum) - Andrich (65. Beier), Kroos - Musiala (76. Füllkrug), Gündogan, Wirtz (76. Sané) - Havertz. Trenér: Nagelsmann.

Stuttgart: Skotsko - Maďarsko 0:1 (0:0)

Branka: 90.+10 Csoboth. Rozhodčí: Tello - Chade, Brailovsky (všichni Arg.) - Hernández (video, Šp.). ŽK: McTominay - Styles, Orbán, Schäfer, Kleinheisler (náhradník), Csoboth. Diváci: 51.000.

Skotsko: Gunn - Ralston (83. McLean), Hendry, Hanley, McKenna, Robertson (89. Morgan) - McGinn (76. Armstrong) , Gilmour (83. Christie), McGregor, McTominay - Adams (76. Shankland). Trenér: Clarke.

Maďarsko: Gulácsi - Botka, Orbán, Dárdai (74. Szalai) - Bolla (86. Csoboth), Styles (61. Á.Nagy), Schäfer, Kerkez (86. Z. Nagy) - Sallai, Varga (74. Ádám), Szoboszlai. Trenér: Rossi.