Torres obstaral Španělům triumf ve skupině, Chorvatsko nedokázalo udržet vedení proti Itálii

Španělská reprezentace využila možnosti podruhé v historii projít základní skupinou Eura bez ztráty bodu, když ve svém třetím utkání na turnaji porazila Albánii 1:0. La Furia Roja měla už před tímto duelem jistý postup do osmifinále, a tak do hry nastoupila v promíchané základní sestavě. Zejména zkraje zápasu to ovšem nebylo znát a už ve 13. minutě se trefil oblíbenec Luise de la Fuenteho Ferran Torres. Útočník Barcelony se pod vedením 63letého trenéra přímo podílel na sedmi gólech, více se od koučova jmenování z ledna 2023 nikomu jinému z týmu nepovedlo. Pak se sice hra vyrovnala, jenže do skóre se to nepromítlo, a tak se Orli se šampionátem rozloučili.

Bláznivý průběh předchozího zápasu Albánie se dal nejlépe popsat na příběhu Klause Gjasuly. Ten přišel na trávník v 72. minutě s cílem ubránit těsný náskok, vlastním gólem ovšem pomohl k bleskovému obratu Chorvatů. Svou chybu nicméně napravil v nastavení, kdy vystřelil Orlům první bod na turnaji. Další zisk by byl překvapením, jelikož Španělé se svými výkony pasovali do pozice jednoho z největších favoritů na celkový triumf.

Španělský trenér de la Fuente do posledního skupinového zápasu vyslal téměř kompletně obměněnou základní sestavu. Jeden z noviců, Torres, se dokázal prosadit už po 13 minutách hry. Barcelonský křídelník si naběhl na pravé straně hřiště a po přesné přihrávce Daniho Olma překonal albánského brankáře. Právě Olmo pak měl dvojitou možnost zvýšit vedení svého týmu. Nejprve jeho střelu zablokoval jeden z obránců Kuqezinjtë a v další příležitosti ofenzivní záložník Lipska z hranice velkého vápna netrefil branku. Rukavice do té doby nezaměstnaného Davida Rayi poprvé provětral Kristjan Asllani, jenž těsně před poločasem vyslal tvrdou ránu, kterou ale španělský gólman pohotově pokryl.

V druhém dějství na sebe jako první upozornil Joselu. Jeho akrobatické zakončení však pouze těsně minulo levou tyč brány, již strážil Thomas Strakosha. Podobný pokus jako předtím Asllani předvedl v 64. minutě střídající Armando Broja. Kmenového hráče londýnské Chelsea ale stejně jako jeho spoluhráče vychytal pozorný Raya. V průběhu druhé půle poslal španělský trenér do unavené obrany Shqiponjat odpočaté ofenzivní hvězdy, ani ty však další branku přidat nedokázaly. La Roja tak mohla být spokojena alespoň se svou defenzivou, jenž za tři zápasy neobdržela jedinou branku.

Ani jistota prvního místa a kompletně obměněná sestava tak Španěly nezastavila v cestě za třetím vítězstvím. Jejich osmifinálový soupeř vzejde ze třetí příčky některé z dalších skupin, hrát se bude 30. června.

Matný výkon Chorvatů nevyleštil ani Modričův reparát, obhájce titulu poslal dál Zaccagni

Fotbalisté Chorvatska remizovali v posledním zápase skupiny B evropského šampionátu s Itálií 1:1. Výkon kostkovaných plynule navázal na nepřesvědčivá vystoupení z předchozího průběhu turnaje, přesto se v 55. minutě dostali do vedení zásluhou nejstaršího střelce v historii Eura Luky Modriče. Záložník Realu Madrid přitom jen o chvíli dříve neproměnil pokutový kop. Úřadující mistři Evropy z Apeninského poloostrova se ale nevzdali a v dlouhém nastavení srovnali po fantastickém obstřelu, který měl na svědomí Mattia Zaccagni. Squadra azzurra si tím zajistila postup do osmifinále, naopak naděje Chorvatů se přemístily do roviny teorie.

Dosavadní trápení bronzového týmu mistrovství světa v Kataru na německém Euru naposledy demonstroval frustrovaný odchod Modriče z mixzóny po sérii nepříjemných otázek. Jeho chování mělo příčinu i v pozdním vyrovnání Albánců, jež dostalo kostkované na pokraj vyřazení. Dostat se z něj mohli pouze v případě skalpu Italů, kteří naposledy okusili sílu omlazených Španělů, s nimiž padli 0:1.

Svěřenci Zlatka Daliče poprvé vystřelili na branku již v páté minutě, kdy Luka Sučič dalekonosnou ranou protáhl připraveného Gianluigiho Donnarummu. Azzurri o sobě dali vědět hlavičkou Matea Reteguiho, jež i s pomocí teče obránce skončila těsně vedle pravé tyče. Ve 28. minutě stejným způsobem zakončoval také Alessandro Bastoni, skvělým zákrokem mu však znemožnil skórovat Dominik Livakovič.

Chorvati se chopili otěží zápasu i ve druhém poločase a do té doby bezzubý útok mohla spasit penalta po hře rukou jednoho z Italů. V 54. minutě se k ní postavil Modrič, ale Donnarumma jeho záměr vystihl a pokutový kop chytil. Z následně získaného balonu však chorvatský kapitán přece jen dokázal nadvakrát rozvlnit síť za bezmocným brankářem Azzurri. Na druhé straně poté znovu hlavičkoval těsně nad břevno Bastoni. V 87. minutě hledal Federico Chiesa skvělým pasem ve vápně Gianlucu Scamaccu, jenže tomu ke vstřelení gólu chybělo pár centimetrů. V poslední minutě nastavení ovšem srovnal skóre utkání krásným obstřelem na zadní tyč Zaccagni.

Chorvatsko tak sice s Itálií neprohrálo ani v devátém zápase od rozpadu Jugoslávie, čtvrtá remíza ze vzájemných duelů v řadě mu ovšem k postupu pravděpodobně stačit nebude. Squadra azzurra v osmifinále změří 29. června síly se Švýcarskem.

Skupina B:

Düsseldorf: Albánie - Španělsko 0:1 (0:1)

Branka: 13. Torres. Rozhodčí: Nyberg - Beigi, Söderqvist (všichni Švéd.) - Dingert (video, Něm.). ŽK: Bajrami, Berisha - Vivian. Diváci: 40.586.

Albánie: Strakosha - Balliu, Djimsiti, Ajeti, Mitaj - Ramadani, Asllani - Asani (81. Muci), Laci (70. Berisha), Bajrami (70. Hoxha) - Manaj (59. Broja). Trenér: Sylvinho.

Španělsko: Raya - Navas, Vivian, Laporte (46. Le Normand), Grimaldo - Zubimendi, Merino - Torres (72. Yamal), Olmo (84. Baena), Oyarzabal (62. López) - Joselu (72. Morata). Trenér: Fuente.

Lipsko: Chorvatsko - Itálie 1:1 (0:0)

Branky: 55. Modrič - 90.+8 Zaccagni. Rozhodčí: Makkelie - Steegstra, De Vries - Dieperink (video, všichni Niz.). ŽK: Sučič, Modrič, Ivanušec, Pongračič, Stanišič, Brozovič - Calafiori, Fagioli, Spalletti (trenér). Diváci: 40.000.

Chorvatsko: Livakovič - Stanišič, Šutalo, Pongračič, Gvardiol - Modrič (80. Majer) , Brozovič, Kovačič (70. Ivanušec) - Sučič (70. Perišič), Kramarič (89. Juranovič), Mario Pašalič (46. Budimir). Trenér: Dalič.

Itálie: Donnarumma - Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Darmian (81. Zaccagni) - Barella, Jorginho (81. Fagioli) - Raspadori (75. Scamacca), Pellegrini (46. Frattesi), Dimarco (57. Chiesa) - Retegui. Trenér: Spalletti.