Konec. Češi prohráli v bitvě s Tureckem, sny o postupu se v oslabení rozplynuly. Senzace na účet Portugalska

Čeští fotbalisté na Euru v Německu dohráli už po základní skupině. Ve třetím duelu totiž prohráli s Tureckem 1:2 a za tři zápasy získali svěřenci Ivana Haška jediný bod. Klíčový duel ovlivnilo vyloučení záložníka Antonína Baráka ve dvacáté minutě. Turecko vedlo 1:0, Souček pak dokázal vyrovnat. Češi se i o deseti statečně prali o výsledek, nakonec ale inkasovali a prohráli. Ve druhém duelu české skupiny prohrálo Portugalsko s Gruzií nečekaně 0:2.

Stejně jako v letech 2008 a 2016, i letos závisel osud české reprezentace ve skupině na závěrečném duelu s týmem ze země půlměsíce. V obou zmíněných letech vyústil zápas s neoblíbenými Turky v porážku a také konec na turnaji. Pokud se chtěli svěřenci Ivana Haška podívat do vyřazovací fáze, museli v Hamburku osudového soupeře tentokrát zdolat.

K tomu málem nakročili už po dvou minutách, kdy zpoza vápna levou pálil Lukáš Provod, jeho tečovaný pokus ovšem turecký brankář stihl vytěsnit. Následně se po dlouhém autu mohl vykoupit dosavadní smolař Robin Hranáč, z ideálního místa ale poslal balon hlavou vysoko nad. Po 20 minutách hry šance Česka výrazně snížil Barák, jenž nepříjemně došlápl nohu soupeře a kvůli druhé žluté kartě putoval do šaten. Krátce před odchodem do kabin mohl navzdory vzniklé převaze Turků skórovat z protiútoku David Jurásek, po přihrávce výborně hrajícího Provoda ale trefil jen vyběhnutého Merta Günoka.

Druhou půli odstartoval velký závar Turecka, který nejprve vyústil v ránu Kenana Yildize, jehož ránu zblízka skvěle zlikvidoval Staněk. Český brankář si ovšem během zákroku přivodil zranění ramene a přesnou dorážku Calhanoglua už neměl šanci krýt. Když to vypadalo s národním týmem nejhůře, svitla naděje. Günok neudržel kvůli dorážejícímu Tomáši Chorému dlouhý míč v rukavicích a z druhé vlny jej napálil do sítě Souček. Hráči v červeném se i nadále hnali za senzačním obratem, ani přes několik nadějných pozic už se ale neprosadili. Místo toho ještě při pokusu hnát vše dopředu skóroval z brejku Cenk Tosun.

Česku se tedy nepodařilo dosáhnout na vytoužený cíl a s evropským šampionátem se stejně jako před osmi lety loučí již v základní skupině. Do osmifinále tak míří Turci, kteří 2. července vyzvou v Lipsku rozjeté Rakušany.

Trenér vítězů Vincenzo Montella zářil po duelu spokojeností. "Turecko nedokázalo postoupit ze skupiny mnoho let, takže jsme velmi šťastní, že se nám to povedlo. Dokázali jsme překonat některé složité situace v utkání, především vyrovnávací gól Čechů. Teď si chceme užít vítězství a postup. Od zítřka se začneme koncentrovat na další zápas a pokusíme se pokračovat v psaní tohoto příběhu. Potřebujeme zregenerovat, máme na to teď šest dní," konstatoval po utkání s Českem.

Portugalci v obměněné sestavě selhali. Gruzie slaví po šokující výhře historický postup

Portugalci si zajistili první příčku snadným vítězstvím nad Turky. K němu jim kuriózní vlastní brankou pomohl soupeř, ale ukázal se i nejlepší střelec historie Eura Ronaldo, jenž osmou gólovou přihrávkou na evropských šampionátech v kariéře dorovnal dosavadního rekordmana v počtu asistencí Karla Poborského. Gruzínci museli zvítězit, pokud chtěli projít do osmifinále. Jejich šance na postup však mohly být před tímto zápasem vyšší, kdyby Saba Lobjanidze proti Česku využil v posledních vteřinách svůj samostatný únik.

Na všechno špatné fotbalisté ze Zakavkazska zapomněli už ve druhé minutě, kdy portugalské obraně prchl Kvaratskhelia a přízemní střelou uklidil míč k pravé tyči. Šokovaný favorit mohl odpovědět na konci 16. minuty, kdy pálil z volného přímého kopu Ronaldo, jeho tvrdý pokus ovšem Giorgi Mamardashvili zkrotil. Gruzínci s vědomím, že jim jednobrankový náskok stačí k postupu do vyřazovací fáze, hráli zataženě a nechávali soupeře tvořit. Portugalci se tak často dostávali k zakončení, Francisco Conceicao ani Joao Félix však svými ranami prostor mezi třemi tyčemi netrefili.

Po přestávce vlétli Lusos na hřiště velmi namlsaní a hnali se za vyrovnáním. Ke gólu jim však v prvních minutách druhé půle scházelo štěstí. Po přežití úvodního tlaku se do šance dostali také Gruzínci, ale Kvaratskhelia v dobré pozici netrefil ideálně balon. Divoký start druhého poločasu umocnil faul Portugalců v pokutovém území, po němž rozhodčí odpískal penaltu. K puntíku se postavil Mikautadze, který podobně jako v utkání s Českou republikou umístil míč do pravé části branky a zvýšil na 2:0. Portugalci se v závěru nezmohli ani na snížení, a tak senzačně padli s outsiderem celého turnaje.

Portugalský národní tým tedy nevyužil možnost napodobit plným bodovým ziskem ve skupině sousední Španělsko. Jeho osmifinálový duel proti Slovinsku je na programu 1. července ve Frankfurtu. Gruzínci se po zcela nečekaném postupu pokusí v další fázi turnaje šokovat Španělsko.

"Jsem neskutečně šťastný a hrdý, odvedli jsme skvělou práci. Věřili jsme, že můžeme Portugalce porazit. Dokázali jsme to, je to neuvěřitelné," řekl v televizním rozhovoru Kvaracchelija, jenž byl vyhlášen hráčem zápasu.

Zklamání naopak zavládlo na portugalské straně. "Začali jsme vlažně a Gruzie brzy skórovala, což přesně potřebovala. Bohužel jsme nebyli tak přesní ve finální fázi, jejich brankář navíc předvedl skvělý výkon. Soupeř si vítězství zasloužil," uznal kouč Portugalců Roberto Martínez.

Mistrovství Evropy, skupina F
ČESKO - TURECKO 1:2 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branky: 66. Souček - 51. Calhanoglu, 90.+4 Tosun. Rozhodčí: Kovács - Marinescu, Artene (všichni Rum.) - Kwiatkowski (video, Pol.). ŽK: Barák, Schick (mimo hřiště), Jaroš (mimo hřiště), Červ (mimo hřiště), Krejčí, Souček - Özcan, Yildiz, Yüksek, Günok, Calhanoglu, Cakir (mimo hřiště), Müldür, Akaydin, Kökcü, Ayhan, Güler (mimo hřiště). ČK: 20. Barák, 90.+8 Chorý (oba Česko). Diváci: 47.683.
Česko: Staněk (55. Kovář) - Holeš, Hranáč, Ladislav Krejčí II - Coufal, Provod (75. Lingr), Souček, D. Jurásek (81. M. Jurásek) - Barák, Hložek (55. Chorý) - Chytil (55. Kuchta). Trenér: Hašek.
Turecko: Günok - Müldür, Akaydin, Demiral, Kadioglu - Yüksek (63. Yokuslu), Özcan (46. Ayhan) - Güler (75. Tosun), Calhanoglu (87. Kökcü), Yildiz (76. Aktürkoglu) - Yilmaz. Trenér: Montella.

GRUZIE - PORTUGALSKO 2:0 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branky: 2. Kvaracchelija, 57. Mikautadze z pen. Rozhodčí: Schärer - Zogaj (oba Švýc.), Lupp (Něm.) - San (video, Švýc.). ŽK: Mekvabišvili - Ronaldo, Neto, R. Neves. Diváci: 50.000.
Gruzie: Mamardašvili - Gvelesiani (75. Kvirkvelija), Kašija, Ločošvili (63. Citaišvili) - Kakabadze, Čakvetadze (81. Mekvabišvili), Kočorašvili, Kiteišvili, Dvali - Mikautadze, Kvaracchelija (81. Davitašvili). Trenér: Sagnol.
Portugalsko: Costa - A. Silva (66. Semedo), Pereira, Inácio - Dalot, J. Neves (75. Nunes), Conceicao, Palhinha (46. R. Neves), Neto (75. Jota) - Ronaldo (66. Ramos), Joao Félix. Trenér: Martínez.