Rumunsko remizovalo se Slovenskem a vyhrálo na Euru skupinu E, slaví oba týmy. Dál jde i Belgie

Fotbalisté Slovenska remizovali ve středečním duelu skupiny s Rumunskem 1:1, což stačí oběma týmům k postupu. Rumunsko dokonce vyhrálo skupinu E. Ve druhém duelu Belgie nečekaně remizovala s Ukrajinou 0:0. Všechny čtyři celky mají na konci skupiny čtyři body. Nejhorší skóre poslalo ze hry Ukrajinu.

Zatímco v ochozech jednoznačně vládly žluté barvy, na hřišti v úvodu dominovali Slováci. Ti svůj aktivní vstup ale dotáhli jen k několika závarům před Florinem Nitou. Jako první naopak musel zasahovat jiný někdejší hráč Letenských Martin Dúbravka, jehož prověřil povedeným obstřelem Andrei Ratiu. O chvíli později už však bylo zaslouženě veselo ve slovenském sektoru. Famózní balon Juraje Kucky od postranní čáry dolétl přesně na hlavu Dudy a ten jej usměrnil ideálně do protipohybu Nity. Hráči v modrém nicméně o vedení ještě do poločasu přišli. Ve 37. minutě se faulu na hranici pokutového území dopustil Dávid Hancko a nařízenou penaltu proměnil ve svůj druhý gól na turnaji Razvan Marin.

Ten se po změně stran mohl prosadit znovu, jeho střelu prakticky ze stoje ale zlikvidoval Dúbravka. Obrovskou příležitost pak měl David Strelec, v ideální pozici však přízemní ranou na Nitu nevyzrál. Zbylý průběh duelu narušil hustý déšť a ačkoliv Slováci stejně jako v úvodním dějství drželi územní převahu, ani jeden z týmů už se k vážnému ohrožení soupeřovy branky nedostal.

Hráčem zápasu byl už podruhé na Euru vyhlášen slovenský záložník Lobotka. "Dokázali jsme to a nejvíc mě těší, že jsme to dokázali svou vlastní hrou. Bojovali jsme jeden za druhého, po ztrátě míče jsme se všichni vraceli zpátky, hráli jsme jako jeden tým,“ řekl poté, co převzal trofej.

Trenér Calzona prohlásil, že jeho tým dokázal něco opravdu velkého. "Z naší strany to byl super zápas. Hráči odvedli výborný výkon, soupeři toho dovolili málo. Dokázali jsme hrát tři zápasy na vysoké úrovni proti týmům, které jsou v žebříčku výš. Teď máme před sebou další cíl, chceme vydržet na šampionátu co nejdéle," řekl slovenský kouč.

Rumunský kouč si uvědomoval, že jeho tým byl chvíli na pokraji vyřazení.."Ale vrátili jsme se do hry a ukázali, že se nikdy nevzdáváme. Vždycky hrajeme srdcem. To je něco, co zažijete jednou za život. Děkujeme fanouškům, díky nim se tady cítíme jako doma a věřím, že to ještě bude pokračovat," řekl webu UEFA Edward Iordanescu.

Bezgólová remíza poslala Ukrajince domů

Belgičané asi úplně nepočítali s tím, že budou čelit hrozbě vyřazení už v závěrečném klání skupiny. Jenže štěstěna se na turnaji vyhnula Romelu Lukakovi obloukem, a tak kvůli dosud třem neuznaným gólům kanonýra AS Řím měli Rudí ďáblové na kontě i stejný počet bodů. Poslat favorita předčasně domů toužila Ukrajina, která si po úvodním fiasku s Rumunskem spravila náladu a v pohledném ofenzivním utkání vyzrála na Slováky.

První střela na bránu se zrodila už v sedmé minutě po geniální přihrávce Kevina De Bruyneho, zakončující Lukaku však neměl balon v ideální pozici a brankář si s jeho pokusem bez problému poradil. Pozornost Koena Casteelse vyzkoušel ve 20. minutě Roman Jaremčuk projektilem z velké dálky, který navíc mířil přímo doprostřed brány, tudíž neměl šanci na úspěch. Následně byl na scéně znovu De Bruyne, jenž se pokusil z přímého kopu nachytat Anatolije Trubina překvapivou střelou na přední tyč, tu ale o pár centimetrů minul.

„Nechtěli jsme selhat. Úkol byl pokusit se vyhrát. Také jsme na to měli šance. Kdybychom je využili, bylo by to jednodušší. Ale jsem hrdý na to, jak tým závěr zvládl, přestože byl pod psychickým tlakem, že inkasovaný gól znamená vyřazení. Hráči to ale zvládli skvěle,“ ocenil trenér Belgie Domenico Tedesco.

„Skupina byla opravdu těžká. Na papíře může být favorit kdokoli, ale dnes opravdu není slabých týmů. Teď nás čeká Francie, ale my přijeli na Euro právě proto, abychom hráli proti těmto silným týmům. Na tyto zápasy jsme se těšili a půjdeme se s nimi poprat o postup,“ dodal Tedesco.

„Bohužel jsme nepostoupili. Bylo to kvůli tomu prvnímu zápasu. Ale těší mě, jak tým na tu úvodní porážku zareagoval. Ukázali jsme bojovný charakter našeho národa, bohužel to těsně nevyšlo. Máme mladý tým, který má budoucnost stále před sebou,“ prohlásil kouč Ukrajiny Serhij Rebrov.

Obraz hry se po změně stran příliš nezměnil. Oba celky se soustředily především na zodpovědnou defenzivní práci, a tak fanoušci ve Stuttgartu sledovali převážně postupné útoky Belgičanů do připravené obrany soupeře. V 73. minutě vyslal Yannick Carrasco po narážečce s Lukakem nepříjemnou přízemní ránu, kterou však Trubin pokryl. Osm minut před koncem základní hrací doby překvapil Ruslan Malinovskyj rohovým kopem, když zkusil zakroutit míč přímo do brány. Casteels jeho pokus na poslední chvíli vyrazil.

Ukrajina tak sice obrala silného soupeře, ale vzhledem k neobvyklé vyrovnanosti skupiny jí nestačily na postup do play off ani čtyři body. Štěstí se naopak usmálo na Belgii, jež se kvalifikovala do play off ze druhého místa.