Španělé inkasovali první gól na turnaji a v Kolíně museli proti Gruzii otáčet. Outsidera zlomili ve druhé půli

EURO 2024

Reprezentanti Španělska otočili osmifinálový duel mistrovství Evropy s Gruzií, kterou v Kolíně nad Rýnem porazili 4:1. Tým ze Zakavkazska vyšel z drtivého úvodního tlaku soupeře bez úhony a v 18. minutě se po vlastním gólu hráčů v červeném dostal do překvapivého vedení. La Roja ovšem z nátlaku nepolevila a orámovala poločasovou přestávku dvěma brankami. Rozdílovou trefu zaznamenal skvěle hrající Fabián Ruiz, velký podíl na jednoznačném výsledku však měli také mladí křídelníci, jelikož u rozhodujícího zásahu asistoval 16letý Lamine Yamal. Dva „kanadské body“ si při velkém střeleckém představení favorita připsal levý útočník Nico Williams.

Výborné výkony ze skupinové fáze katapultovaly Španěly do role jednoho z největších favoritů na celkový triumf. Ocitli se však na extrémně silné straně pavouka, a mohli tak kvitovat alespoň papírově snazší vstup do play off v podobě Gruzie. Ta nicméně toužila pokračovat v senzacích na úkor celků z Pyrenejského poloostrova poté, co i díky nejlepšímu střelci turnaje Georgesovi Mikautadzemu skolila Portugalsko.

Obranný blok outsidera se otřásal v základech pokaždé, kdy se k míči dostal jeden ze španělských křídelníků. Williams i Yamal byli při chuti, z první šance Gruzínců ale pomohl proti chodu hry otevřít skóre v 18. minutě Khvicha Kvaratskhelia. Hvězda Neapole udělala při protiútoku klíčový kus práce progresivním driblinkem, poté si naběhla do vápna a tam si před ní uklidil centrovaný míč do vlastní sítě Robin Le Normand. Střeleckou odpovědnost vzal na sebe po půlhodině hry zpoza pokutového území Marc Cucurella, přízemní ránu k tyči však stihl Giorgi Mamardashvili vytěsnit. Chvíli nato již s obdobným zakončením uspěl Rodri, Williamse tak v rychlém sledu šancí nemusel tolik mrzet neúspěšný pokus zblízka předcházející gólu.

BELLINGHAMŮV GÓL BYL DÝKOU DO SRDCE, PŘIZNAL HANCKO. MOŽNÁ TOHO BUDEME LITOVAT DO KONCE ŽIVOTA, SMUTNIL SCHRANZ

Krátce po výměně stran zkusil Kvaratskhelia napodobit nejhezčí branku posledního Eura v podání Patrika Schicka, o pár čísel ale zpoza půlicí čáry minul tyč. Fanoušci ani nevydechli a Yamal v záživném utkání vybojoval přímý kop, ze kterého vyzval k dalšímu zákroku Mamardashviliho. Stačilo si ovšem počkat pár vteřin a Španělé se ujali vedení, v malém vápně úspěšně hlavičkoval Ruiz právě po centru 16letého zázraku akademie La Masia. Nenasytný Yamal poté svým průnikem v 74. minutě obstaral vlastní gól, radost mu však vzal ofsajdový praporek. Vzápětí ovšem vtrhnul do vápna Williams a nekompromisní ranou pod břevno pojistil výhru favorita. Ofenzivní smršť v závěru korunoval technickou střelou k tyči Dani Olmo.

Španělé tak pokračovali v nastoleném trendu a porazili Gruzii už potřetí v rozmezí jednoho roku. Po outsiderovi je čeká jedna z nejtěžších možných zkoušek, když 5. července vyzvou Německo.

Osmifinále Eura 2024:

Kolín nad Rýnem: Španělsko - Gruzie 4:1 (1:1)

Branky: 39. Rodri, 51. Ruiz, 75. Williams, 83. Olmo - 18. vlastní Le Normand. Rozhodčí: Letexier - Mugnier, Rahmouni - Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Morata - Davitašvili. Diváci: 42.233.

Španělsko: Simón - Carvajal (81. Navas), Le Normand, Laporte, Cucurella (66. Grimaldo) - Pedri (52. Olmo), Rodri, Ruiz (81. Merino) - Yamal, Morata (66. Oyarzabal), Williams. Trenér: De la Fuente.

Gruzie: Mamardašvili - Kakabadze, Gvelesiani (79. Kvekveskiri), Kašia, Dvali, Ločošvili (63. Citaišvili) - Čakvetadze (63. Davitašvili), Kiteišvili (41. Altunašvili), Kočorašvili - Mikautadze (79. Zivzivadze), Kvaracchelija. Trenér: Sagnol.