Francie slaví postup do čtvrtfinále Eura, k výhře nad Belgií jí pomohl chvíli před koncem vlastní gól

Francie slaví postup do čtvrtfinále Eura, když v pondělí vyhrála nad Belgií 1:0. Favoritovi pomohl v takticky vedené bitvě k postupu vlastní gól obránce Jana Vertonghena pět minut před koncem utkání. Francie dosud na evropském šampionátu skórovala jednou z penalty, dvakrát jí pomohl vlastní gól soupeře.

Podle zpráv z Francie nebrala tamní veřejnost na základní skupinu přílišný zřetel a turnaj pro ni začínal až od play off. Podle toho tak trochu vypadaly i výkony svěřenců Didiera Deschampse, kteří postoupili s celkovým skóre 2:1, přičemž jeden gól byl vlastní a druhý dal zlomeným nosem stižený Kylian Mbappé z penalty. Pohoda nepanovala ani v táboře Belgie. Fanoušci ocenili bezbrankovou remízu s Ukrajinou pískotem, načež Kevin De Bruyne zavelel k odchodu do kabin bez děkovačky belgickým příznivcům.

Ti nemohli být z výkonu Rudých ďáblů nadšení ani v úvodu 76. vzájemného střetnutí, v němž začali aktivněji francouzští fotbalisté. Hra se ovšem postupně vyrovnávala a první větší příležitost měl ve 24. minutě na svědomí De Bruyne, jehož střílený centr z volného přímého kopu vytěsnil nohou na poslední chvíli lehce překvapený Mike Maignan. O 10 minut později našel Jules Koundé na opačné straně hřiště přesným centrem Marcuse Thurama, ten však z dobré pozice hlavičkoval jen kousek vedle pravého horního rohu belgické branky.

Krátce po změně stran vypálil z velké vzdálenosti Aurélien Tchouaméni, jehož tečovaný pokus vyrazil pohotovým zákrokem až Koen Casteels. K další střele hlavou se následně probojoval Thuram, ani tentokrát ale neusměrnil míč mezi tři tyče. To v belgickém dresu mířil uvnitř pokutového území přesněji Romelu Lukaku, změnu skóre však nedopustil pozorný Maignan. Brankář AC Milán předvedl další výborný zákrok v 83. minutě, když zneškodnil i pumelici De Bruyneho a udržel postupové šance Francouzů, kteří se jen o pouhé dvě minuty později ujali vedení. Střídající Kolo Muani se v šestnáctce otočil s míčem a nepovedenou střelu si do vlastní sítě nešťastně srazil Vertonghen.

"Je to skvělé! Jsem rád, že jsme ukázali, jak výborný máme tým. Prodloužení už bylo blízko, ale stejně si myslím, že jsme měli větší držení míče a více šancí. Takhle je to ale lepší, krásné pro celý tým," řekl bezprostředně po utkání trenér vítězů Didier Deschamps.

"I když fanoušci očekávali, že postoupíme, vychutnejme si ten okamžik. Nic nepřijde lusknutím prstů. Jsme ve čtvrtfinále a to je důležitá fáze," dodal pětapadesátiletý kouč, který už s reprezentací vyhrál MS a Ligu národů.

"Je to škoda. Měli jsme plán a zápas dobře rozehraný. Věděli jsme, že to bude těžké, oni jsou dobří a silní. Dokázali jsme si vytvořit nějaké šance. Dostat gól takhle v závěru je smutné," litoval belgický kapitán Kevin De Bruyne.

EURO v Německu, osmifinále

FRANCIE - BELGIe 1:0 online ze zápasu zde

Branka: 85. vlastní Vertonghen. Rozhodčí: Nyberg - Beigi, Söderqvist (všichni Švéd.) - Van Boekel (video, Niz.). ŽK: Tchouaméni, Griezmann, Rabiot - Vertonghen, Tedesco (trenér), Mangala. Diváci: 46 810.
Francie: Maignan - Koundé, Upamecano, Saliba, Hernández - Kanté, Tchouaméni, Rabiot - Griezmann - Thuram (62. Kolo Muani), Mbappé. Trenér: Deschamps.
Belgie: Casteels - Castagne (88. De Ketelaere), Faes, Vertonghen, Theate - De Bruyne, Onana, Carrasco (88. Lukebakio) - Openda (63. Mangala), Lukaku, Doku. Trenér: Tedesco.