Anglie je v semifinále Eura, favorita poslal v bitvě se Švýcarskem dál penaltový rozstřel

Fotbalisté Anglie vyhráli v sobotním čtvrtfinále Eura nad Švýcarskem po penaltovém rozstřelu, když po devadesáti minutách byl stav 1:1 a nic na něm nezměnilo ani prodloužení. Anglie byla při penaltách stoprocentně úspěšná, Švýcaři jednou minuli. Ve druhém střetnutí Nizozemsko vyhrálo nad Tureckem 2:1. Anglie zlomila penaltové prokletí na Euru, rozstřel vyhrála poprvé od roku 1996.

Dosud herně nevýrazní svěřenci Garetha Southgatea se museli v zadních řadách obejít bez vykartovaného Marca Guéhiho a na Švýcary vyrukovali se třemi stopery. V úvodu jim ale jeho absence nečinila výraznější potíže a soupeře do šancí nepouštěli. Na druhé straně obrana Nati rovněž důsledně pokrývala útočná esa Angličanů a až na pár průniků Saky jakékoliv nebezpečí zažehnala. Neúčinnost útočných akcí obou týmů se odrážela v kolonce střel na bránu, která po skončení prvního poločasu zela prázdnotou.

Nástup do druhého dějství se nesl v podobném duchu jako celá první část hry. Navzdory tomu se ale diváci konečně v 51. minutě dočkali první rány mířené mezi tři tyče, a to z kopačky Embola, jeho slabý pokus si ale Jordan Pickford v poklidu pohlídal. Náboj do utkání přidal opět útočník Monaka, který v 75. minutě předskočil Kylea Walkera a špičkou dokázal za gólmanova záda usměrnit tečovaný centr Dana Ndoyeho. Angličané se pod hrozbou vyřazení museli tlačit do útoku a za svou snahu byli po pěti minutách odměněni. Trn z paty jim vytrhl přesnou střelou k levé tyči Saka, pro kterého se jednalo o první turnajovou trefu.

Angličané byli v 95. minutě blízko zopakování skvělého začátku prodloužení z osmifinálového klání se Slovenskem, nebezpečnou střelu Declana Rice ale vytáhl Yann Sommer na roh. V následujících momentech nechtělo ani jedno mužstvo udělat osudovou chybu. Ve 117. minutě ovšem málem zaskočil Pickforda střídající Xherdan Shaqiri, jenž od rohového praporku orazítkoval břevno. O postupu Anglie pak rozhodl v následném penaltovém rozstřelu v páté sérii Trent Alexander-Arnold.

Mužem zápasu byl vyhlášen Saka, který ve finále minulého ME penaltu v rozstřelu neproměnil. "Věřím v boha. Vzpamatovat se z něčeho takového je opravdu těžké, ale dnes jsem to využil. Všichni dobře víme, co se minule ve finále stalo. Celý zápas jsme dominovali a věřil jsem, že šance přijde. Chopil jsem se jí a jsem za to na sebe hrdý," řekl pro BBC.

"Myslím, že jsme ukázali, jak moc chceme turnaj vyhrát. Doufejme, že příští zápas vyhrajeme za 90 minut, ale pokud to bude trvat i nadále takhle, uděláme cokoliv!" dodal Saka.

Gareth Southgate oslavil vítězně jubilejní 100. zápas jako hlavní trenér Anglie. "Hráči jsou skvělí, byl to náš nejlepší výkon na šampionátu. Způsobili jsme soupeři spoustu problémů s míčem. Jsou opravdu dobří, je těžké je bránit. Ukázali jsme charakter a odolnost, se kterou je možné vyhrávat turnaje. Není to jen o dobré hře, musíte ukázat i další atributy," řekl kouč.

EURO 2024 v Německu, čtvrtfinále

ANGLIE - ŠVÝCARSKO 1:1, na penalty 5:3 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branky: 80. Saka - 75. Embolo. Penalty proměnili: Palmer, Bellingham, Saka, Toney, Alexander-Arnold - Schär, Shaqiri, Amdouni. Neproměnil: Akanji (Švýc.). Rozhodčí: Orsato - Carbone, Giallatini - Irrati (video, všichni It.). ŽK: Kane - Schär, Widmer. Diváci: 46 907.
Anglie: Pickford - Walker, Stones, Konsa (78. Palmer) - Trippier (78. Eze), Mainoo (78. Shaw), Rice, Saka - Foden (115. Alexander-Arnold), Bellingham - Kane (109. Toney). Trenér: Southgate.
Švýcarsko: Sommer - Schär, Akanji, Rodriguez - Rieder (64. Zuber), Freuler (118. Sierro), Xhaka, Aebischer (118. Amdouni) - Ndoye (98. Zakaria), Embolo (109. Shaqiri), Vargas (64. Widmer). Trenér: Yakin.