Oranžová radost! Nizozemci otočili duel s Turky a čeká je semifinále Eura s Anglií

Posledním semifinalistou Eura jsou fotbalisté Nizozemska. V sobotu večer vyhráli nad Tureckem 2:1. Z jediné střely na bránu se v první půli prosadil gólem Samet Akaydin. Favorizovaní Oranjes se ovšem nenechali nepříznivým vývojem zlomit a ve druhé půli po brankách, při nichž sehráli svou roli Stefan de Vrij a Cody Gakpo, skóre během šesti minut otočili. Po postupu do prvního semifinále od roku 2004 tak mohou nadále snít i o titulu, který jim již 36 let uniká.

O nadějný vstup do střetnutí v podání Oranjes se hned v první minutě postaral Memphis Depay, jenž se probil do pokutového území, v dobré příležitosti ale zamířil vysoko nad. Po úvodní čtvrthodině, ve které byli Nizozemci jasně lepší a vytvořili si několik nadějných pozic, se hra začala vyrovnávat a Turci dokázali kombinovat na soupeřově polovině. Ve 35. minutě překvapil sebevědomé svěřence Ronalda Koemana v situaci po rohovém kopu Akaydin, jenž si na zadní tyči naskočil na nadýchaný centr Ardy Gülera a odvděčil se Vincenzovi Montellovi za důvěru svým prvním reprezentačním gólem.

Od počátku druhého poločasu se oranžoví tlačili hlavně prostřednictvím střídajícího Wouta Weghorsta za vyrovnáním, z tlaku ale dlouho nic nebylo. Na druhé straně mohli turečtí fotbalisté zasadit reprezentantům země tulipánů tvrdý direkt, jenže Güler mířil z volného kopu jen do levé tyče. Tým ze země půlměsíce nadále hrozil ze standardních situací. Po dalším volném kopu se k nebezpečné střele z hranice pokutového území dostal Kenan Yildiz, jeho pokus ovšem se štěstím zlikvidoval brankář Bart Verbruggen. Po exkluzivní šanci, kterou spálil o pár okamžiků dřív Weghorst, se z následného rohového kopu prosadil v 70. minutě hlavou de Vrij. O šest minut později si pak Mert Müldür v souboji s Gakpem srazil míč do vlastní sítě. Montellovi svěřenci pohrdli v dalších minutách obrovskými šancemi a vyrovnat se jim již nepodařilo.

"Na konci jsme hráli špatně, ale naštěstí jsme neinkasovali. Ve druhé půli jsme museli zůstat klidní a využili jsme nabídnuté šance," uvedl kapitán Nizozemců Virgil van Dijk. K obratu zápasu zavelel gólem stoper De Vrij. V národním ýmu se ttrefil počtvrté a poprvé od března 2015. Turci ani v pátém utkání na turnaji neudrželi nulu. "Memphis (Depay) skvěle nahrál a nikdo mě nebránil. Byl jsem přesvědčený, že dám gól," smál sel autor vyrovnávací branky.

Mistrovství Evropy v Německu - čtvrtfinále:

NIZOZEMSKO - TURECKO 2:1 (0:1) ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branky: 70. De Vrij, 76. vlastní Müldür - 35. Akaydin. Rozhodčí: Turpin - Danos, Pages - Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Simons, Aké, Van Dijk, Weghorst - Tosun, Montella (trenér). ČK: 90.+6 Yildirim (Turecko, mimo hřiště). Diváci: 70 091.
Nizozemsko: Verbruggen - Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Aké (73. Van de Ven) - Reijnders (73. Veerman), Schouten, Simons (87. Zirkzee) - Bergwijn (46. Weghorst), Depay (87. Frimpong), Gakpo. Trenér: Koeman.
Turecko: Günok - Müldür (82. Celik), Ayhan (89. Kilicsoy), Akaydin (82. Tosun), Bardakci, Kadioglu - Yilmaz, Özcan (77. Yokuslu), Calhanoglu, Yildiz (77. Aktürkoglu) - Güler. Trenér: Montella.