Gabriel svou premiéru v evropských pohárech ozdobil gólem. Baníku se rýsuje výlet do Arménie

Obránce Šimon Gabriel gólem pomohl fotbalistům Ružomberku k nečekaně vysokému vítězství 5:2 nad Tobolem Kostanaj v úvodním utkání 1. předkola Evropské ligy. V dresu vítěze Slovenského poháru se z úspěšného vstupu do kvalifikace radovali i další dva čeští hráči bek Daniel Köstl s útočníkem Janem Hladíkem a trenér Ondřej Smetana. Odveta je na programu za týden.

Ružomberok vstupoval do souboje s vítězem Kazašského poháru v roli mírného outsidera, papírové předpoklady ale postavil na hlavu. Hosté sice vedli, ale hned vzápětí v 11. minutě srovnal po spolupráci dvou Čechů a rohovém kopu Hladíka hlavičkou Gabriel. Třiadvacetiletý obránce se dočkal první soutěžní branky za Ružomberok po loňském přestupu z Plzně.

Hladík hrál povedený zápas a ve 40. minutě asistoval i u branky na 2:1. Čtvrtý gól Smetanových svěřenců pak po změně stran zaznamenal další někdejší hráč české ligy Madleňák, jenž působil v Baníku Ostrava a Českých Budějovicích.

Baník do Arménie?

Fotbalisté Baníku Ostrava mají ve 2. předkole Konferenční ligy podle očekávání blíže k souboji s Urartu. Arménský tým v prvním duelu úvodního předkola proti Kalevu potvrdil roli favorita a v Tallinnu po obratu díky dvěma brankám Edgara Movsesjana zvítězil 2:1. K postupu a duelu s Baníkem by Urartu za týden v domácí odvetě stačila i remíza.

Čtvrtý tým uplynulého ročníku arménské ligy v Tallinnu dominoval, držel míč 70 procent času a na střely zvítězil 22:6. Do vedení se ale dostal třetí celek minulé sezony estonské nejvyšší soutěže, v 11. minutě se po standardce prosadil obránce Teevali. Ve 28. minutě ale střelou nadvakrát srovnal Movsesjan a v 77. minutě pětadvacetiletý ofenzivní hráč dokonal obrat.

Baník s vítězem duelu Kalev - Urartu začne 2. předkolo za 14 dní doma, odvetu odehraje o týden později venku. Ostravané se v evropských pohárech představí po 14 letech. Ve 2. předkole vstoupí do hry i druhý český zástupce v Konferenční lize Mladá Boleslav, která se utká s litevským Transinvestem. Na cestě do hlavní fáze soutěže by Středočeši i Slezané museli přejít přes tři soupeře.

NA KOHO SPARTA NARAZÍ VE DRUHÉM PŘEDKOLE LM? BEZBRANKOVÁ REMÍZA V PRVNÍM DUELU NENAPOVĚDĚLA