Prvotřídní senzace! Češky po obratu porazily v kvalifikaci mistryně světa ze Španělska

České reprezentantky v Chomutově senzačně porazily 2:1 mistryně světa Španělky a udržely naději na přímý postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Svěřenkyně trenéra Karla Rady prohrávaly po gólu Aitany Bonmatíové, na konci první půle ale srovnala Kateřina Svitková a v 51. minutě rozhodla z penalty Eva Bartoňová. Už jisté vítězky skupiny A2 dohrávaly od 70. minuty bez vyloučené Irene Paredesové.

Češky si připsaly první vítězství v kvalifikaci, o šanci na přímý postup ale přišly po večerní výhře Dánska 3:0 v Belgii. Alespoň se bodově dotáhly na Belgičanky, se kterými mají horší vzájemnou bilanci, k posunu na třetí místo tak musí v závěrečném kole bodovat v Dánsku. Na šampionát ve Švýcarsku projdou přímo první dva celky ze všech čtyř skupin elitní úrovně A, týmy na třetích a čtvrtých příčkách půjdou do baráže.

"Ten výsledek zní neskutečně. Už u nich měl náš výkon parametry a v dnešním zápase jsme si zase potvrdili, že můžeme porazit i takové soupeře. Tři body proti Španělsku pro nás mají obrovskou hodnotu," uvedl Rada v nahrávce pro média od FAČR.

První tým žebříčku FIFA šel do vedení po čtvrthodině, kdy nepovedený centr poslední vítězky Zlatého míče Bonmatíové zapadl za záda brankářky Lukášové. Češky stejně jako v prvním vzájemném duelu ve Španělsku uhrály po poločase nerozhodný výsledek, v 44. minutě srovnala z dorážky Svitková.

"Jakmile šel míč k Míše (Khýrové), tak mi bylo jasné, že bude střílet a že to buď poletí úplně pryč, nebo to takhle vyrazí. Takže jsem neváhala a běžela jsem k bráně. Pak jsem se jen soustředila na to, abych trefila bránu, a prostě jsem to tam poslala," popsala Svitková.

Scénář z dubnového zápasu se opakoval i po změně stran a favoritky znovu prohrávaly. Takřka dvě tisícovky diváků na chomutovském stadionu slavily znovu v 51. minutě, kdy po faulu brankářky Rodríguezové na Černou suverénně proměnila penaltu Bartoňová.

Dnes favorit už skóre neotočil, i když měl podle očekávání převahu a hodně šancí. A to i v dlouhém sedmiminutovém nastavení, přestože v tu dobu hrály Španělky už bez Paredesové, která v 70. minutě kopla do hlavy unikající Svitkovou a viděla červenou kartu. Lukášová si připsala celkem deset zákroků a zejména ve druhé půli odčinila zaváhání při inkasované brance.

"Holky si hrábly na svoje dno. Rozjezd jsme měli trochu pomalejší, chyběla nám agresivita, důraz, lepší kombinace. Ale postupně jsme se do toho dostávali, přežili jsme i několik gólovek soupeře. Vyrovnávací branka pro nás byla nakopnutím do poločasu, holky cítily obrovskou šanci a tou bojovností ve druhé půli to ukázaly," uvedl Rada.

Mistryně světa prohrály po sedmi vítězstvích, Češky naopak ukončily sérii šesti duelů bez výhry. Fotbalovou velmoc z Pyrenejského poloostrova zdolaly ve vzájemném zápase po osmi porážkách v řadě.

Kvalifikace mistrovství Evropy fotbalistek:
Skupina A2:
Česko - Španělsko 2:1 (1:1)
Branky:
44. Svitková, 51. Bartoňová z pen. - 15. Bonmatíová. Rozhodčí: Husseinová (Něm.). Diváci: 1893. ČK: 70. Paredesová (Šp.).
Česko: Lukášová - Šlajsová, Bertholdová, Dědinová (83. Bendová), Bartoňová (68. Huvarová) - Krejčiříková, Dubcová, Cahynová (77. Kotrčová), Khýrová (77. Veselá) - Svitková (77. Růžičková), Černá. Trenér: K. Rada.

Belgie - Dánsko 0:3 (0:3).

Tabulka:

1. Španělsko 5 4 0 1 16:5 12
2. Dánsko 5 3 0 2 12:8 9
3. Česko 5 1 1 3 6:10 4
4. Belgie 5 1 1 3 5:16 4

Jedinou kaňkou v sezoně bylo Euro, přiznává Souček. Obhájil vítězství ve Zlatém míči ČR