Český fotbal? Zaostáváme v základních dovednostech. Španělé vyhráli Euro právem, mají jasno experti

Český fotbal? Zaostáváme v základních dovednostech. Španělé vyhráli Euro právem, mají jasno experti

Španělští fotbalisté ovládli mistrovství Evropy v Německu zcela zaslouženě a ukázali, že patří ke světové špičce. Myslí si to trenéři Günter Bittengel a Karel Krejčí. Turnaj podle nich ukázal, kam se fotbal vyvíjí a v čem Česko zaostává. Myslí si, že kvalitu šampionátu ovlivnilo dlouhodobé vytížení hráčů. Krejčí si z Eura bude nejvíce pamatovat výkony mladých hráčů v čele se Španělem Laminem Yamalem.

"Jsem miláčkem španělského fotbalu, rád na něj koukám. Mistrovství ukázalo, že Španělé v dovednostech, kreativitě a vybavenosti hráčů byli nejdál, a proto po právu vyhráli. Jejich fotbal byl zábavný, uměli to namixovat jak se zónovou obranou, tak i s vysunutým presinkem. Měli nápadité věci, i včera ve finále (s Anglií). Ukázali, že jsou po právu jedni z nejlepších na světě. Patří ke světovému mužstvu s tímto vývojem fotbalu," prohlásil osmapadesátiletý Bittengel.

Titul Španělů považuje za zasloužený i Krejčí, podle něhož je pro fotbal dobře, že se prosadili ofenzivní hrou. "Je to dlouhodobější turnaj, termín není vždycky úplně vhodný. Záleží na aktuální formě hráčů. Myslím si, že hlavně Španělé prokazovali, že formu si přivezli nejlepší. Nejenom výsledky, ale i atraktivitou hry zaujali a prosadili se svým ofenzivním pojetím. Některé týmy nebyly chváleny za herní projev, přesto postoupily do závěrečných kol, i když se od nich čekalo mnohem víc," řekl pětapadesátiletý Krejčí.

Eura se zúčastnilo 24 týmů, které odehrály 51 zápasů. "Z hlediska konzumního diváka to bylo trošičku divné mistrovství, protože tam nebylo tolik zápasů, které by diváka vyloženě pobavily. Nicméně z hlediska odborného to bylo velmi kvalitní a ukázalo, kam se fotbal vyvíjí a kam se posouvají individuální schopnosti hráčů," mínil Bittengel.

Dvě finále na Euru, to je něco neuvěřitelného, věděl hrdý Southgate. Ale přijeli jsme vyhrát, dodal kouč Anglie

"Jednoznačně se potvrdily individuální schopnosti, práce s prostorem, kam se posouvá rychlost práce s míčem, rozhodovací procesy. Hlavně bych poukázal na to, a to je pro nás největší ukazatel, že individuální činnosti hráčů se neustále posouvají. V momentě, kdy hráč dostává míč, už ví, co má dělat, ví, kam si má zpracovávat balon, ví, kam chce nahrávat, kde se pohybovat. To nám pomalinku utíká a tam se fotbal posouvá," uvedl někdejší hráč a kouč pražské Dukly či Blšan.

Česku podle něj chybějí základní dovednosti k tomu, aby se dlouhodobě pohybovalo na úrovni, která byla na ME k vidění. "Zaostáváme v kvalitě přihrávky, převzetí míče, vyhodnocení prostoru, dynamice a v základní individuální technice a vybavenosti hráče. V jakých prostorech jsou schopní hráči hrát, v jaké rychlosti a s jakou přesností. To je směr, kam bychom měli zacílit ve výchově naší mládeže, abychom se tomuto fotbalu aspoň přiblížili," podotkl Bittengel.

Anglie nestíhala, Španělé ji nenechali nadechnout. Zklamáním byla Francie, ohlíží se expert za Eurem

Podle oslovených expertů se na některých hráčích projevila únava. "Pomalu se rozjíždějí předkola evropských pohárů, začnou mistrovské soutěže. Jednotlivé kluby prakticky reprezentanty v přípravě nemají. Hlavně u starších hráčů byla vidět patrná únava. Není to jednoduché," prohlásil Krejčí.

Sám to zažil z pozice asistenta Pavla Vrby na ME 2016 ve Francii. "Bylo to obdobné. Někteří hráči toho tehdy měli plné zuby. Vždycky rozhodne momentální forma. U některých hráčů i týmů se čekalo mnohem víc, ale bohužel nepřijeli v optimální formě," konstatoval bývalý hráč a kouč Plzně.

Proto ho zejména zaujali mladíci Yamal, Nico Williams nebo Turek Arda Güler. "Když mi někdo řekne Euro 2024, první, co mě napadne, jsou tihle mladíci, kteří zaujali. Yamalovy výkony v 17 letech byly fantastické, měl bilanci 1+4. Smekám klobouk před tím, co umí ve svém věku a že hraje stabilně v Barceloně. Fotbal v jeho podání je nádhera," řekl Krejčí.