Sparta zvládla vstup do evropské poutě! Z Irska veze výsledek 2:0

Sparta Praha zahájila vstup do evropských předkol úspěšně. Na půdě irského klubu Shamrock Rovers ji sice nečekalo nic lehkého, ale po brankách Veljka Birmančeviče a Tomáše Wiesnera si do odvety odnesla nadějný výsledek 2:0.

Sparta oproti pátečnímu ligovému debutu s Pardubicemi nechala doma kapitána Filipa Panáka, do Dublinu neletěli ani Ángelo Preciado nebo zraněný Kaan Kairinen. V základní sestavě navíc nastoupilo hned šest jiných hráčů, kapitánskou pásku navlékl jeden z nich –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ středopolař Qazim Laci. Poprvé v základní sestavě Letenských se v soutěžním duelu objevil stoper Mathias Ross, vůbec první minuty za Spartu odehrála čerstvá posila –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ levý bek Imanol García.

Oba týmy si od počátku uvědomovaly důležitost zápasu, a tak se fanoušci vyprodaného desetitisícového stadionu dočkali první šance až ve 20. minutě, kdy dalekonosnou střelu Martina Vitíka vytáhl brankář Leon Pöhls nad bránu. Zanedlouho mohl skórovat Indrit Tuci, Pöhls však stihl jeho pokus u levé tyče vyrazit.

Domácí Rovers čekali na první šanci téměř půl hodinu hry, ale ta byla z kategorie stoprocentních. Gólman Peter Vindahl po autovém vhazování vyběhl až téměř k postranní čáře, míč bohorovně poslal k Neilu Farrugiovi, který měl před sebou zcela odkrytou bránu. Spartu však zachránil Ross, jenž ve skluzu na hranici pokutového území míč srazil do bezpečí.

To, co se nepovedlo Farrugiovi, dokázal na druhé straně využít k otevření skóre ve 38. minutě Veljko Birmančevič. García vystihl v pokutovém území Shamrocku špatnou rozehrávku Dylana Wattse, pokus španělského beka sice ještě Pöhls stihl vyrazit, míč se však odrazil k nejlepšímu střelci Sparty z minulé sezony a Birmančevič mířil přesně pod břevno.

Hned v úvodu druhé půle předložil střídající Lukáš Haraslín, pro nějž to byla rovněž premiéra v dresu Sparty v této sezoně, míč do ideální pozice Janu Kuchtovi, ten však trefil jen nohu gólmana Pöhlse. V 65. minutě už kombinace obou sparťanů vedla ke zvýšení skóre. Po Haraslínově přiťuknutí odcentroval Kuchta z levé strany přesně na Tomáše Wiesnera, který na zadní tyči střelou nad hlavu překonal Pöhlse. Pro sparťanského beka to byl premiérový gól v evropských pohárech.

Shamrocku v závěru zápasu docházely síly, čehož mohl ke zvýšení skóre využít Haraslín, který po povedeném sólu jen nastřelil Pöhlse, hlavička střídajícího Ermala Krasniqiho zase mířila těsně vedle brány. Ani dobře mířená střela střídajícího Victora Olatunjiho, ani pokus domácího Joshuy Honohana na druhé straně už nezměnily nic na konečném skóre 2:0.

Sparta tak udělala slibný krok k tomu, aby si poprvé po 19 letech zahrála v základní skupině Ligy mistrů. Od té doby vypadla devětkrát v předkolech soutěže, naposledy ji loni vyřadil FC Kodaň. Pokud Sparta přes Shamrock příští týden postoupí, ve 3. kole narazí na lepšího z dvojice FCSB - Maccabi Tel Aviv (první zápas skončil 1:1).

Úvodní utkání 2. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Shamrock Rovers - Sparta Praha 0:2 (0:1)

Branky: 38. Birmančevič, 65. Wiesner. Rozhodčí: Kooij - Inia, Kücükerbir (všichni Niz.). ŽK: Burns - Solbakken. Diváci: 9684.

Shamrock: Pöhls - Cleary, Lopes, Honohan - Hoare, Nugent, O'Neill, Farrugia (66. Burns), Clarke (84. Grace) - Kenny (66. Greene), Watts. Trenér: Bradley.

Sparta: Vindahl - Vitík (46. Sörensen), Ross, Zelený - Wiesner, Laci (62. Pavelka), Solbakken, García - Tuci (62. Krasniqi), Birmančevič (46. Haraslín) - Kuchta (75. Olatunji). Trenér: Friis.