Ladra s Kušejem obstarali výhru Boleslavi, rozjetý Baník rozstřílel bezbrannou Urartu

Mladá Boleslav si v úvodním zápase 2. předkola Konferenční ligy poradila s litevským Transinvestem 2:0 a přiblížila se tak postupu do další fáze soutěže. Velkou měrou k výhře přispěl útočník Tomáš Ladra, který jeden gól dal a na další nahrál. Odveta se hraje příští čtvrtek ve Vilniusu.

Trenér Středočechů David Holoubek udělal oproti sobotnímu nepovedenému duelu v Jablonci, který prohráli i kvůli vyloučeným Bensonu Sakalovi a Marku Suchému 0:2, hned čtyři změny. Na hrotu tentokrát začal osamocený Tomáš Ladra, který měl ve 13. minutě první šanci zápasu, po průniku Vasila Kušeje přes půlku hřiště však v dobré pozici promáchl.

Ve 27. minutě však už Boleslavští otevřeli skóre a nutno říct, že jim gól vyloženě daroval srbský brankář Transinvestu Stefan Čupič. Martin Králik poslal z vlastní poloviny vysoký míč za obranu, který chtěl Čupič ukrýt v rukavicích, balon mu však vypadl a pro Ladru už bylo jednoduché ho zpoza pokutového území poslat do prázdné brány. Útočník Boleslavi tak zaznamenal svůj vůbec první gól v evropských pohárech.

O šest minut později mohl zvýšit Dominik Kostka, který se po parádní nabídce Marka Matějovského ocitl za obranou soupeře, levačkou však míč špatně trefil a Čupič skákavou střelu stihl vyrazit. Ve 38. minutě Středočeši přeci jen navýšili své vedení. Ladra našel kolmicí za obranou Kušeje, a ten se trefil křižnou střelou přesně k pravé tyči.

Ve 48. minutě rozehráli Středočeši chytře přímý kop, po ose Matějovský – Kušej se míč dostal ke zcela volnému stoperovi Tomáši Královi, který však z malého vápna bránu minul. Zanedlouho agilní Kušej předložil míč za obranu tentokrát Kostkovi, jeho střelu však stihl Čupič reflexivně vyrazit.

Kvůli několika střídáním tempo hry ve zbytku zápasu opadlo. V 76. minutě mohl zvýšit střídající Daniel Mareček, jeho povedenou střelu z voleje po rohovém kopu ale smolně hlavou odrazil mimo bránu jeho spoluhráč Lukáš Mašek. Zanedlouho sice poslal míč do branky Kostka, v době střely Kušeje však byl ve zjevné ofsajdové pozici, a tak gól neplatil.

V poslední minutě nastavení mohl Boleslavské za neproměňování šancí potrestat Guilherme Pires, který si po sólu přes celé hřiště obhodil i brankáře Matěje Trmala, odkrytou bránu však těsně netrefil.

Středočeši, kteří hrají v evropských pohárech po pěti letech, tak výhrou 2:0 slibně našlápli k postupu. Pokud se jim to příští čtvrtek povede, narazí ve 3. předkole na lepšího z dvojice Hapoel Beer Ševa –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Černo More Varna.

FK Mladá Boleslav - FK Transinvest 2:0 (2:0)

Branky: 27. Ladra, 38. Kušej. Rozhodčí: Kolarič - Pajič, Starčevič (všichni Chorv.). ŽK: Šveikauskas, Eduardo (oba Transinvest). Diváci: 3916.

M. Boleslav: Trmal - Král, Suchý, Králik (58. Donát) - Kostka, Matějovský (58. Langhamer), Vydra (72. Mareček), Fulnek - Kušej, Mašek (83. Buryán) - Ladra (58. Vojta). Trenér: Holoubek.

Transinvest: Čupič - Stočkunas, Šveikauskas, Malžinskas - Eduardo (61. Kaškelevičius), Kiselevskis (61. Jarusevičius, 86. Kawači), Pilibaitis, Radčenko (86. Sakurai), Sato - Nwoga (46. Pires), Devens. Trenér: Grudzinskas.

Baník se do Evropy vrátil ve velkém stylu, demolici Urartu dirigoval Ewerton

Baník svou první účast v evropských pohárech po 14 letech začal pohodlným vítězstvím, když si v úvodním utkání 2. předkola Konferenční ligy poradil s Urartu Jerevan 5:1. Ústřední postavou českého celku byl brazilský křídelník Ewerton. Vysněná posila z pražské Slavie proti arménskému týmu jednu branku vstřelila a další dvě pro své spoluhráče připravila.

Domácí do zápasu vstupovali s ligovou porážkou na Bohemians v zádech, proti Urartu ale od úvodního hvizdu předváděli koncentrovaný výkon. Kupředu je navíc hnala zaplněná vítkovická arena. První šanci si svěřenci Pavla Hapala vypracovali již ve druhé minutě, kdy se k zakončení po chybě gólmana Hajka Ghazarjana dostal Filip Kubala. Ten však zamířil jen do tyče brány arménského celku.

Poprvé se tak skóre změnilo až po necelé čtvrthodině hry. K míči se na hranici malého vápna dostal Erik Prekop. Jeho pokus sice ještě hostující gólman vytěsnil, na Ewertonovu pohotovou dorážku už ale nedosáhl. Chvíli nato se domácí radovali podruhé, a to když se přesně k levé tyči trefil z hranice šestnáctky Jiří Boula. V 26. minutě už Baník vedl rozdílem třídy. Pod jeho třetí zásah se podepsal David Buchta, který si na vzdálenější tyči našel Ewertonův centr a z první nedal soupeřovu gólmanovi šanci zakročit. V závěru prvního dějství se na útočnou polovinu podívali i svěřenci Dmitrije Gunka, bránu Jakuba Markoviče ale ohrozit nedokázali.

Také po pauze diktovali tempo hry Hapalovi svěřenci, ale pokusy Kubaly a Tomáše Riga v síti neskončily. O navýšení skóre se tak zhruba po hodině hry postaral Prekop, kterého trefil centrovaný balon Patricka Kpoza do hrudi, odkud zamířil za záda arménského brankáře. Pro slovenského útočníka šlo navíc o první přesný zásah v ostravském dresu.

Hlavou následně po rohovém kopu zamířil nad břevno Michal Frydrych. Toho v 78. minutě zápasu nepříjemným zákrokem na stojnou nohu poslal k zemi kapitán Urartu Žirajr Margarjan, za což mu kosovský sudí Mervan Bejtullahu udělil červenou kartu. Baník jen o pár chvil později dostal po dalším faulu hostů výhodu pokutového kopu. Jeho exekuce se ujal Jiří Klíma, jenž se z penaltového puntíku nemýlil. Arménský tým už se v závěru zmohl jen na korekci skóre, když se v nastaveném čase prosadil Gevorg Tarachčjan.

Baník si tak při své 18. účasti v evropských pohárech vybudoval velkolepý náskok 5:1, se kterým vstoupí do druhého vzájemného utkání s Urartu. To je na programu ve čtvrtek 1. srpna v Jerevanu. Postupující tým se utká s FC Kodaň, nebo gibraltarským celkem Magpies.

Baník Ostrava - FC Urartu Jerevan 5:1 (3:0)

Branky: 15. Ewerton, 22. Boula, 26. Buchta, 62. Prekop, 82. Klíma z pen. - 90.+4 Tarachčjan. Rozhodčí: Bejtullahu - Bullatovci, Muhadri (všichni Kosovo). ŽK: Šín - Aghasarjan, Simonjan. ČK: 78. Margarjan (Urartu). Diváci: 13.553.

Ostrava: Markovič - Juroška, Frydrych, Pojezný, Kpozo - Boula - Buchta (71. Rusnák), Rigo (66. Šín), Kubala (66. Klíma), Ewerton (71. Holzer) - Prekop (66. Tanko). Trenér: Hapal.

Urartu: H. Kazarjan - Isaac (87. Melkonjan), Simonjan, A. Kazarjan - Pilojan, Aghasarjan, Abou (64. Gilmore), Margarjan - Movsesjan (64. Tarachčjan), Mirzojan, Poljarus (64. Harutjunjan, 84. Ajvazjan). Trenér: Gunko.

Kodaň se výhrou na Gibraltaru přiblížila duelu s ostravským Baníkem

Fotbalisté FC Kodaň potvrdili roli jasného favorita a v úvodním utkání 2. předkola Konferenční ligy zvítězili na půdě týmu Magpies z Gibraltaru 3:0. S postupujícím z této dvojice si ve 3. předkole zahraje ostravský Baník, pokud přejde přes arménský tým Urartu. Mladá Boleslav v případě postupu přes litevský Transinvest narazí na lepšího ze souboje mezi izraelským Hapoelem Beer Ševa a bulharským Černo More Varna. Doma Středočeši zvítězili 2:0.

Nejúspěšnější dánský tým posledních let a patnáctinásobný ligový šampion měl celý zápas pod kontrolou. V prvním poločase otevřel skóre norský reprezentant Mohamed Elyounoussi. Ve druhém poločase se gólově prosadili Victor Claesson a Victor Froholdt, jemuž asistoval slovenský reprezentant Denis Vavro.

Baníku los přisoudil papírově nejsilnějšího možného soupeře. Kodaň si velmi pravděpodobně po roce zopakuje souboj s českým soupeřem. Loni v 3. předkole Ligy mistrů vyřadila po penaltovém rozstřelu pražskou Spartu. Nakonec došla až do osmifinále milionářské soutěže, poté co postoupila z těžké skupiny s Bayernem Mnichov, Galatasarayem a Manchesterem United.

ÚVODNÍ UTKÁNÍ 2. PŘEDKOLA KONFERENČNÍ LIGY:

Kuopio - Tromsö 0:1 (0:0)

Branky: 54. Nordas.

Dnipro - Puskás Akadémie 0:3 kontumačně

Sumqayit (Ázerb.) - Fehérvár 1:2 (1:1)

Branky: 20. Abdullazada - 39. Christensen, 52. Spandler. ČK: 32. Chačajev (Sumqayit).

Ilves Tampere - Austria Vídeň 2:1 (0:0)

Branky: 51. Haarala, 88. Riski - 90. Galvao.

Magpies (Gibr.) - FC Kodaň 0:3 (0:1)

Branky: 30. Elyounoussi, 62. Claesson, 65. Froholdt.

Žalgiris Vilnius - Pafos (Kypr) 2:1 (2:0)

Branky: 17. a 26. Antal - 62. Jairo.

Noah (Arm.) - Sliema Wanderers (Mal.) 7:0 (3:0)

Branky: 29., 31. a 57. Grégorio, 71. a 74. Cinari, 19. Pinson, 89. Ferreira.

Iberia 1999 Tbilisi - Partizani (Alb.) 2:0 (1:0)

Branka: 31. Nonikašvili z pen., 57. Cheickne. ČK: 47. Rrapaj (Part.).

Milsami (Mold.) - Astana 1:1 (0:0)

Branky: 90. Lupano - 57. Gripshi.

Go Ahead Eagles (Niz.) - Brann (Nor.) 0:0

ČK: 90.+2 Llansana (Eagles).

Omonia Nikósie - Kutaisi (Gruz.) 3:1 (1:0)

Branky: 41. a 78. Coulibaly, 84. Ewandro - 75. Felipe Pires.

Zira (Ázerb.) - Dunajská Streda 4:0 (2:0)

Branky: 51. a 53. Volkov, 29. Utzig, 31. Džibrilla.

Zimbru Kišiněv - Ararat-Armenia 0:3 (0:1)

Branky: 74. a 89. Ocansey, 23. Serobjan z pen.

Olimpija Lublaň - Žitomir 2:0 (0:0)

Branky: 56. Florucz, 90.+2 Pinto.

Djurgaarden - Niederkorn (Luc.) 3:0 (2:0)

Branky: 27. a 61. Hümmet, 21. Wikheim.

Dudelange (Luc.) - Häcken (Švéd.) 2:6 (2:4)

Branky: 32. z pen. a 44. z pen. Hadji - 21. a 45.+1 Layouni, 35. a 60. Youssef, 6. Inoussa, 88. Hrstič.

Beer Ševa - Černo More Varna 0:0

Floriana (Mal.) - Vitória Guimaraes 0:1 (0:0)

Branka: 78. Silva.

FC Curych - Shelbourne (Ir.) 3:0 (2:0)

Branky: 29. a 58. Marchesano, 1. Onyedika.

Bröndby Kodaň - Llapi (Kos.) 6:0 (4:0)

Branky: 16. Suzuki, 20. Omoijuanfo, 24. Bundgaard, 40. Nartey, 88. Kvistgaarden, 90. Schwartau.

Maccabi Haifa - Sabah (Ázerb.) 0:3 (0:0)

Branky: 61. Šafranko, 78. Sekidika, 88. Alijev.

CSKA 1948 Sofia - Budučnost Podgorica 1:0 (1:0)

Branka: 44. Karagaren.

Kluž - Neman Grodno (Běl.) 0:0

Basaksehir Istanbul - La Fiorita (San Mar.) 6:1 (4:0)

Branky: 29. a 49. Figueiredo, 5. Ozcan, 13. Davidson, 43. Kemen, 71. Piatek - 58. Greco.

Paksi (Maď.) - AEK Larnaka 3:0 (1:0)

Branky: 17. Haraszti, 61. Tóth, 74. Ötvös.

Osijek - Levadia (Est.) 5:1 (4:1)

Branky: 9., 18. a 27. Miérez, 34. Guedes, 68. Bukvič - 8. Musaba.

Gent - Víkingur (Faer. ostr.) 4:1 (1:1)

Branky: 25. a 88. Hong, 59. Kums, 68. Sart z pen. - 13. Nielsen.

St. Gallen - Tobol (Kaz.) 4:1 (2:1)

Branky: 35. Stevanovič, 39. Akolo, 77. Toma, 90.+7 Vallci - 28. vlastní Vallci.

Radnički 1923 - Mornar (Č. Hora) 1:0 (0:0)