Slavia si proti Dynamu s chutí zastřílela. Přestřelku v Teplicích ovládla Sparta. Dukle pomohla hrubka gólmana

Fotbalisté Dukly slaví první vítězství po postupu do nejvyšší soutěže, když v sobotu odpoledne vyhráli malé pražské derby s Bohemians. Vítězný gól vstřelil tým z Julisky po chybě gólmana Klokanů Michala Reichla, kterému propadl do sítě dalekonosný pokus Dominika Haška. Sparta vyhrála v Teplicích 4:1, když všechny branky padly ve druhé půli. Pardubice doma prohrály s Karvinou 0:1. Slavia pak nasázela Českým Budějovicím čtyři branky a vyhrála 4:0.

Bohemians se v prvním kole povedlo zvítězit, na což chtěli navázat v malém pražském derby proti Dukle, která naopak vyšla při svém návratu mezi elitu bodově naprázdno. Zápas začal ve slušném tempu, které se ale vinou častých přerušení postupně vytratilo. Nejdelší přerušení nastalo v moment, kdy šel hlavní rozhodčí přezkoumat video. Možnosti vyloučení se nejprve bál kapitán Bohemians Lukáš Hůlka, ale po kontrole se ukázalo, že se ve skutečnosti zkoumal zákrok domácího útočníka Lukáše Matějky. Výsledek byl jasný, Matějka viděl ve 23. minutě za faul na Matěje Hybše červenou kartu.

Od té doby začalo obléhání domácí branky, ale Bohemians si dlouho nedokázali vytvořit nic kloudného. Naopak Dukla hrozila z protiútoků. Byli to však hosté, kterým patřil konec první poloviny. Kolem pokutového území Dukly i v něm bylo k vidění několik závarů, ale domácí hráči obětavě padali do střel, a tak první poločas branku nepřinesl.

Jen pár minut po začátku druhé poloviny se Klokanům začal zápas komplikovat. Martin Dostál nakopl po vlastní standardní situaci odražený míč jen do Murise Mešanoviče, jemuž se balón odrazil příhodně do běhu, a tak ho Dostál i za cenu červené karty srazil k zemi.

I když se Dukla poté dostala do laufu a měla více ze hry, byli to hosté, kteří se dočkali prvního gólu. Branku Jana Kovaříka ale odvolal videorozhodčí kvůli ofsajdu. Poločas hrůzy Bohemians pokračoval v 66. minutě, kdy brankář Michal Reichel udělal obří hrubku, která vedla k první brance zápasu. Více už toho přítomní na Julisce neviděli, a tak si Dukla připsala při návratu mezi českou elitu připsala vedle vyhraného derby i premiérové tři body.

Pardubice doma moc nehrozily

Od obou týmů se opět očekává spíše boj o záchranu, a přestože v úvodním ligovém kole proti favorizovaným soupeřům předvedly sympatické výkony, byly před vzájemným soubojem bez bodu. Aktivněji do utkání vstoupili Karvinští, kteří lépe kombinovali a domácí drželi na jejich polovině.

První gólová šance přišla v 10. minutě, karvinského Giannis-Fivose Botose ale pohotovým zákrokem vychytal Viktor Budinský. Hosté byli lepší i nadále a do zaslouženého vedení je v 15. minutě poslal střelou k tyči Bosňan Amar Memič. Domácí se po inkasované brance snažili tlačit více dopředu, ale vinou nepřesností jejich akce končily často hned v zárodku.

První nebezpečná akce domácích přišla ze standardní situace, když Milana Knoblocha v brance hostů z přímého kopu protáhl Michal Surzyn. Pardubičtí se i nadále snažili být více aktivní, ale k žádnému vážnějšímu ohrožení branky Karviné to nevedlo, a tak spokojenější do kabin mířili svěřenci trenéra Martina Hyského.

Pardubice do druhého poločasu nastoupily se změnami v sestavě i rozestavení, do první velké šance se ale opět dostali Karvinští, když Samkovu střelu na brankové čáře zastavil domácí obránce. Druhý poločas příliš fotbalové krásy nenabídl, hra se odehrávala hlavně ve středu pole a na obou stranách převládala bojovnost.

Pardubice se ještě pokusily o závěrečný tlak, ale Knoblochovu branku již vážněji neohrozily, naopak ještě mohly inkasovat z kopačky Andriji Ražnatoviče. Karviná si tak domů odváží tři body.

Sparta vyhrála i potřetí v sezoně. Zápas na neoblíbených Stínadlech rozhodl Haraslín

Sparťané nastoupili poprvé v nové sezoně v nejsilnější útočné trojici Veljko Birmančevič - Jan Kuchta - Lukáš Haraslín. Vedle Haraslína se poprvé v sezoně představili v základní sestavě i Asger Sörensen a Martin Suchomel. Jeho protějšek Zdenko Frťala udělal proti úvodnímu ligovému zápasu v Hradci Králové jedinou změnu, indisponovaného Filipa Havelku nahradil Pavel Svatek.

V první dvacetiminutovce byl nejaktivnějším hráčem utkání senegalský útočník Teplic Abdallah Gning, dvakrát však mířil mimo, další jeho střelu zneškodnil brankář Sparty Peter Vindahl.

Sparta poprvé zahrozila až ve 36. minutě, kdy si vyměnil Kuchta vyměnil míč s Qazimem Lacim a prvně jmenovaný hráč napálil míč do břevna. Hned vzápětí přihrál Haraslín míč do pokutového území volnému Lacimu, jeho střelu k levé tyči však výborným zákrokem vyrazil gólman Teplic Richard Ludha.

V závěru poločasu mohl otevřít skóre teplický Svatek, který dostal ideální míč na hranici pokutového území od Josefa Švandy, mířil však jen doprostřed brány, kde stál připravený Vindahl.

Po neúrodné první půli se hned v úvodu té druhé radovali sparťané. Hlavičku Jaroslava Zeleného po rohovém kopu sice na brankové čáře tělem zastavil záložník Michal Bílek, ve snaze o odkop však nastřelil Martina Vitíka a od nohy stopera Sparty se dostal míč do sítě.

Do druhé půle nastoupil v dresu Sparty vůbec poprvé v sezoně ekvádorský pravý obránce Angelo Preciado, který v 53. minutě přesprintoval dva hráče Teplic, předložil míč Birmančevičovi, jeho střelu ze 12 metrů ale reflexivním zákrokem vyrazil Ludha.

Těsně před hodinou hry Teplice vyrovnaly. Bílkův centr hlavičkou přizvedl na zadní tyč střídající Mohamed Jásir, Jaroslav Harušťák předběhl Preciada a uklidil míč do sítě. Připsal si tak svůj první ligový gól. Prakticky hned po rozehrání ale Sparta opět získala vedení zpět. Jehoru Cykalovi se nepovedlo hlavičkou odvrátit míč, Kuchta patičkou uvolnil na levé straně Haraslína, který svým tradičním obstřelem na zadní tyč překonal Ludhu.

V 91. minutě pak Preciado na vlastní polovině obral o míč Švandu, nasprintoval až do pokutového území a střídající Victor Olatunji přidal do prázdné brány třetí sparťanský gól. V 95. minutě pak uzavřel skóre zápasu další střídající hráč Sparty Ermal Krasniqi, jehož střelu zpoza velkého vápna si srazil do brány obránce Cykalo.

Obhájce titulu tak po zápase s Pardubicemi vyhrál i druhý ligový duel a naladil se na úterní odvetu s Shamrockem Rovers v Lize mistrů. První zápas v Dublinu Sparta vyhrála 2:0.

Slávisté dali zapomenout na slovácké strasti, proti Dynamu se osvědčil obměněný útok

Slavia v úvodu soutěže ztratila body se Slováckem, na jehož stadionu předvedla nevýrazný výkon. Trenér Jindřich Trpišovský se proto rozhodl osvěžit sestavu, proti Dynamu tak v útoku nastoupil přípravou prověřený Fila. Podporu z křídla mu měl poskytovat jeden z nejlepších střelců uplynulého Eura Ivan Schranz. Ani na lavičce se tentokrát neobjevil zraněný forvard Mojmír Chytil. Provedené změny se sešívaným vyplatily hned zkraje druhé minuty, kdy Fila podržel balon a dovolil spoluhráčům rozehrát jej do strany. Tam číhal David Douděra, který nikým nebráněn zamířil překvapivě k bližší tyči soupeřovy brány a otevřel skóre zápasu.

Domácí ani po úvodní trefě nepolevili a nadále na Českobudějovické tlačili. O druhý gól se tak o pár chvil později postaral sám hrotový útočník Slavie. Ten se odpoutal od svého osobního strážce, převzal pas z levé strany od El Hadjiho Malicka Dioufa a z malého vápna propálil Martina Janáčka. Také v dalších akcích vynikali především sešívaní. Lukáše Provoda však nejprve v 16. minutě vychytal gólman Dynama a pár momentů nato zachránila hosty po teči jednoho z obránců branková konstrukce. V zajímavé šanci neuspěl ani Schranz. Jihočeši se k útočným výpadům odhodlali zřídkakdy, znovu tak mohli udeřit domácí. Jejich třetí gól byl ale po zásahu videorozhodčího kvůli ofsajdu odvolán. V závěru první půle musel naopak ještě zakročit Kinský proti střele Samuela Šiguta.

Slávisté se za navýšením rozdílu ve skóre hnali i po přestávce, v první velké šanci druhého dějství ale Fila z bezprostřední blízkosti minul odkrytou bránu. Provod pro změnu poslal míč do boční sítě. Zhruba po hodině hry zvýšily České Budějovice svou aktivitu, veškerou snahu ale zmařil chybující Janáček. Tomu dvakrát vypadl balon z rukavic, a Filipu Prebslovi tak stačilo k zápisu do statistik zamířit do prázdné brány. Po něm se ještě v 83. minutě, krátce po příchodu na hřiště, hlavou prosadil Conrad Wallem. Slavia si tak připsala pohodlnou výhru 4:0.

Chance liga, 2. kolo

DUKLA - BOHEMIANS 1:0 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branka: 66. Hašek. Rozhodčí: Nehasil - Hrabovský, Hádek - Černý (video). ČK: 23. Matějka - 52. Dostál. ŽK: Douděra, Lichý - Hůlka, Čermák, Matoušek. Diváci: 5220.
Dukla: Hruška - Vondrášek (73. F. Matoušek), Hašek, Peterka, Ludvíček - Ullman (62. Zeronik), Hora (62. Lichý), Kozma, Šebrle (69. Douděra) - Matějka - Mešanovič (69. Špatenka). Trenér: Rada.
Bohemians: Reichl - Hůlka, Vondra (76. Novák), Hybš - A. Kadlec (46. Dostál), Jánoš (59. J. Matoušek), Čermák (86. Zeman), Kovařík - Ristovski (76. Hrubý) - Hilál, Drchal. Trenér: Veselý.

TEPLICE - SPARTA 1:4 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branky: 60. Harušťák - 47. Vitík, 61. Haraslín, 90.+1 Olatunji, 90.+5 Krasniqi. Rozhodčí: Starý - Kubr, Kříž - Kocourek (video). ŽK: Svatek - Birmančevič, Haraslín, Preciado. Diváci: 15.946.
Teplice: Ludha - Cykalo, Mareček, Mičevič - Švanda, Bílek (71. Beránek), Trubač, Harušťák (81. Hora) - Gning (57. Radosta), Horský (57. Vachoušek) - Svatek (57. Jásir). Trenér: Frťala.
Sparta: Vindahl - Vitík, Sörensen, Zelený - Suchomel (46. Preciado), Laci (68. Kairinen), Sadílek, Ryneš - Birmančevič (85. Pešek), Haraslín (68. Krasniqi) - Kuchta (75. Olatunji). Trenér: Friis.

PARDUBICE - KARVINÁ 0:1 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branka: 15. Memič. Rozhodčí: Zaoral - Paták, Pochylý - Berka (video). ŽK: Polyák, Yahaya - Svozil, Krčík, Moses. Diváci: 2136.
Pardubice: Budinský - Surzyn, Šimek, Polyák, Kalabiška - Vacek (71. Yahaya), Solil (85. Krobot) - Mareš (46. Huf), Míšek (61. Sychra), Zifčák (46. Tischler) - Zlatohlávek. Trenér: Saňák.
Karviná: Knobloch - Mikuš, Svozil, Krčík, Fleišman (86. Endl) - Čavoš (86. Moses), Planka - Memič (72. Ražnatovič), Botos (72. Regáli), Samko - Ezeh (72. Vinícius). Trenér: Hyský.

SLAVIA - Č. BUDĚJOVICE 4:0 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branky: 2. Douděra, 9. Fila, 66. Prebsl, 83. Wallem. Rozhodčí: Všetečka - Váňa, Slavíček - Petřík (video). ŽK: Prebsl, Oscar - Tranziska, Martin, Zíka. Diváci: 17.839.
Slavia: Kinský - Holeš, Ogbu, Bořil - Douděra (82. Tomič), Prebsl, Oscar, Diouf (82. Wallem) - Schranz (68. Jurásek), Provod (75. Vorlický) - Fila (68. Chorý). Trenér: Trpišovský.
Č. Budějovice: Janáček - Kotula, Havel, Keckeisen, Trummer - Hubínek - Šigut (73. Zíka), Suchan (88. Skalák), Čermák (46. Martin), Tranziska (83. Ogiomade) - Ondrášek (83. Hora). Trenér: Lerch.