Divoká odveta na Letné nabídla jasného postupujícího. Sparta už vyhlíží dalšího soupeře v cestě za Ligou mistrů

Fotbalisté Sparty v domácí odvetě druhého předkola Ligy mistrů přestříleli Shamrock 4:2. Poprvé v sezoně spolu v základní sestavě nastoupily všechny tři letní posily Pražanů, což ihned přineslo ovoce. Přesný centr Imanola Garcíi na hlavu Victora Olatunjiho zajistil úvodní branku, nejistá obrana Rudých však poté zaslouženě inkasovala. Vítězná pak nebyla ani hlavička další čerstvé akvizice Mathiase Rosse, s obdobným zakončením totiž uspěl i soupeř. Atraktivní utkání nakonec rozhodlo čelo Asgera Sörensena.

Letenští si z Dublinu odvezli v rámci úvodního střetnutí výhru 2:0. Sami ale drželi na paměti debut bývalého trenéra Briana Priskeho jako upomínku, aby neusnuli na vavřínech. Proti norskému Vikingu totiž nezvládli roli favorita a pouť pohárovou Evropou pro ně skončila na samém začátku. Vyvarovat se podobnému selhání měly pomoci i letní posily včetně Rosse, jenž v Irsku pohotovým blokem zabránil jistému gólu.

Právě Dán mohl brzy vsítit třetí branku dvojzápasu, od premiérového zásahu po náběhu na bližší tyč ale hlavičkujícího stopera dělily centimetry. Sparťané však tlačit nepřestali a ve 29. minutě fanouškům gól dopřáli díky jiné čerstvé posile. García vyslal přesný centr na čelo Olatunjiho, a ten mířil přesně. To samé ovšem platilo chvíli nato na druhé straně, když Aaron Greene obehrál ukvapeně vyběhnutého Petera Vindahla a zakončil do odkryté brány. V šancemi nabité půli poté hosté nepotrestali další zaváhání defenzivy Pražanů a vzápětí málem udeřilo duo zodpovědné za úvodní trefu, tentokrát ale Olatunji minul. Letná se v závěru půle přeci jen znovu roztančila po již přesné hlavičce Rosse.

Hned po vstupu do druhého dějství však využil čela k vyrovnávací trefě dvougólový Greene. Po hlavě do toho šel minutu nato i Sörensen, asistenci z rohu si tentokrát připsal 21letý Kryštof Daněk. V tomto utkání ojedinělé zakončení kopačkou zkusil v 51. minutě Lukáš Sadílek, ránu zevnitř vápna ovšem bravurně vyškrábnul nad břevno gólman hostí. Milovníci střel zpoza vápna si přišli na své díky žolíkovi Indritu Tucimu. Ten uklidil v 71. minutě míč po přihrávce Ermala Krasniqiho nechytatelně k tyči. Křídelník z Kosova se poučil z ligového debutu, kdy byl kritizován za sobeckost, a nahrál osamocenému Janu Kuchtovi. Ten ale nejistým zakončením nechal vyniknout brankáře.

Sparťané tak svým fanouškům vedle postupu zajistili i velmi záživný večer. O soupeři v třetím předkole milionářské soutěže rozhodne zítřejší duel rumunského FCSB a Maccabi Tel Aviv.

Sparta Praha - Shamrock Rovers 4:2 (2:1)

Branky: 29. Olatunji, 41. Ross, 48. Sörensen, 71. Tuci - 32. a 47. Greene. Rozhodčí: Sozza - Tegoni, Rossi - Di Paolo (video, všichni It.). ŽK: Sadílek, Laci, Daněk - Cleary, Nugent. Diváci: 17.367. První zápas 2:0, postoupila Sparta.

Sparta: Vindahl - Ross, Pavelka, Sörensen (62. Zelený) - Wiesner (84. Suchomel), Sadílek, Laci (62. Solbakken), García - Daněk (69. Tuci), Krasniqi - Olatunji (69. Kuchta). Trenér: Friis.

Shamrock: Pöhls - Hoare (24. Cleary), Lopes, Grace - Honohan, Farrugia (63. Poom), O'Neill, Nugent, Clarke (63. Burns) - Watts (63. Byrne), Greene (75. Burke). Trenér: Bradley.