Slavia díky dělovce Dioufa vyhrála před plným domem v Liberci, Sparta na to zareagovala výhrou v derby nad Duklou

Fotbalisté Slavie vyhráli úvodní duel 3. kola Chance Ligy na hřišti Liberce 1:0, o což se ve 40. minutě postaral povedenou dalekonosnou střelou Malick Diouf. Severočechy i díky zvýšené marketingové aktivitě nového majitele přišla podpořit více než devítitisícová návštěva. Sešívaní se na dvě hodiny posunuli na první místo tabulky, z něhož je však sesadila Sparta, která vyhrála v pražském derby 2:0 nad Duklou.

Oba aktéři střetnutí drželi po jedné výhře a remíze ligovou neporazitelnost. Slávistům k tomu pomohl i Antonín Kinský, jenž v novém ročníku dosud neinkasoval. Na druhém konci hřiště se prvnímu startu v základní sestavě těšil reprezentační útočník Tomáš Chorý, na jehož hru si obránci Slovanu museli dát pozor. V úvodu ale měla plné ruce práce naopak defenziva Pražanů.

Již v 10. minutě se totiž 21letý Kinský blýsknul proti přízemní střele Benjamina Nyarka, a dobře zahraný protiútok Liberce tak gólem neskončil. Před půlhodinou hry přišly ihned po sobě dvě velké šance na opačných stranách hřiště.

LIBEREC BURCUJE FANOUŠKY PŘED SLAVIÍ: DEVĚT LET NEBYLO U NISY TOLIK LIDÍ. BUDE VYPRODÁNO?

Nejdříve využil liberecký Nyarko rychlosti a průbojnosti v duelu s Igohem Ogbuem jen ke střele nad, následně obětavě skočil pod nohy driblujícího Lukáše Provoda gólman Hugo Jan Bačkovský. Fotbalovou parádu pak obstaral Diouf, když zpoza vápna vyslal z prvního doteku pumelici světové extratřídy, která na cestě do šibenice rozezvučela břevno. V závěru půle pohotově reagoval Kinský na povedenou ránu Marka Ichy.

Adam Ševínský se po prodlouženém míči do vápna pokusil prosadit střelou z otočky, nedokázal se však zorientovat. Otěže zápasu poté převzali sešívaní, ve své první nadějné příležitosti ale Chorý s blížící se hodinou hry hlavičkoval mimo. Čelem zkoušel v závěru vyrovnat Ševínský, centr ze strany však byl vyšší, než by vysunutý stoper potřeboval. Závěrečný nátlak Severočechům kýžené vyrovnání nepřinesl.

Slávisté tak i ve třetím ligovém utkání udrželi čisté konto a připsali si druhý triumf. V dalším zápase Chance Ligy přivítají 10. srpna doma Olomouc, Slovan pojede téhož dne do Teplic.

Sparta si snadno poradila s Duklou

Fotbalisté Sparty si ve třetím kole Chance Ligy podle očekávání poradili s Duklou, kterou v domácím malém pražské derby porazili 2:0. První půle duelu se proměnila ve slovenský minisouboj mezi letenským Lukášem Haraslínem a hostujícím brankářem Matúšem Hruškou. Po čtyřech neúspěšných pokusech osmifinalisty nedávno skončeného Eura vzal vše do svých rukou Martin Vitík, jenž stejně jako v Teplicích otevřel skóre. Jeho gól byl tentokrát dokonce vítězný.

Poté, co sparťané v odvetě druhého předkola Ligy mistrů i s kombinovanou sestavou pohodlně zdolali Shamrock, se Lars Friis rozhodl udělat v základní jedenáctce dohromady devět změn.

Proti Dukle, která se na Letné prosadila před pátečním večerem naposledy v roce 1991, tak vyrukovala prakticky nejsilnější možná ekipa. Zajímavostí bylo, že Asger Sörensen byl v pátém soutěžním utkání již pátým hráčem, který v rudém dresu v této sezoně navlékl kapitánskou pásku.

Tradičně výborně zaplněné ochozy letenského stadionu mohly už ve třetí minutě sledovat náběh Haraslína a také jeho následnou střelu z první, kterou bez problému zneškodnil Hruška. Slovenský křídelník zhruba po čtvrthodině zahrozil také z přímého kopu, pokus doprostřed ovšem nebyl pro jeho krajana v bráně Dukly žádnou hrozbou.

Urve hladová Sparta v derby s nováčkem pátou výhru v sezoně? Slavii čeká v pátek šlágr v Liberci

I třetí příležitost Sparty měl na svědomí Haraslín, k němuž propadl centr z pravé strany, ani tentokrát ovšem nedokázal seřídit mířidla a míč šel nad. Když i z dalšího slovenského měření sil vyšel vítězně Hruška, vysvobození přišlo z následného rohu. Centr Kaana Kairinena propadl i přes vyběhnutého Hrušku k Vitíkovi, jenž na zadní tyči i díky dostatečnému důrazu dopravil míč do sítě.

Haraslín se nezbavil smůly v zakončení ani po návratu ze šaten. V 56. minutě k němu dolétl výborný centr Matěje Ryneše a Slovák ho pohotově zpracoval, takřka z malého vápna však zakončil pouze nad. První kloudný pokus Dukly pak předvedl po hodině hry Štěpán Šebrle. Ten si navedl míč na střed a jen o kousek minul břevno. V

závěrečné desetiminutovce ještě domácí kopali po ruce ve vápně Dukly penaltu. Té se chopil nejlepší hráč loňské sezony české nejvyšší soutěže Veljko Birmančevič a úspěšnou exekucí dal razítko na pozici Sparty jakožto nejméně oblíbeného soupeře hostujícího trenéra Petra Rady.

Letenští si tak bez problému dokráčeli pro pátou soutěžní výhru v této sezoně. Jejich příštím ligovým soupeřem bude po evropské vsuvce 10. srpna Bohemka. Dukla bude v tentýž den bojovat o cenné body proti Jablonci.