Španělské mistryně světa utekly hrobníkovi z lopaty. Kanaďanky triumf neobhájí, vyřadily je Němky

Španělské mistryně světa postoupily do semifinále olympijského turnaje fotbalistek po vydřené výhře v penaltovém rozstřelu nad Kolumbií, s níž prohrávaly 0:2. V semifinále je čeká Brazílie. Ve hře o páté zlato zůstaly Američanky, které ve čtvrtfinále porazily Japonsko 1:0. V semifinále se střetnou s Německem, jež v rozstřelu vyřadilo obhájce zlata Kanadu.

Kolumbijské fotbalistky ve svém prvním olympijském čtvrtfinále sahaly v Lyonu po senzaci, díky brankám Mayry Ramírezové a Leicy Santosové vedly ve 52. minutě o dva góly. Favoritky se prosadily až v 79. minutě díky Jenni Hermosové a zápas poslala do prodloužení v sedmé nastavené minutě Irene Paredesová.

Navzdory tlaku v prodloužení Španělky skóre neotočily a zápas musel rozhodnout rozstřel. V něm všechny střelkyně evropského týmu zamířily k pravé tyči kolumbijské branky a po výhře na penalty 4:2 postoupily při své premiérové olympijské účasti do semifinále. V něm je čeká vítěz zápasu Francie - Brazílie.

Výhrůžky pěstí a hromadná mela. Argentinci neunesli na OH čtvrtfinálovou prohru s domácí Francií

Američankám postup do semifinále zařídila v pařížském Parku princů Trinity Rodmanová. Dcera slavného bývalého basketbalisty Denise Rodmana v nastaveném čase první části prodloužení překonala technickou střelou z úhlu do vzdálenějšího horního roku brankářku Ajaku Jamašitovou. Rodmanová se třetím gólem na turnaji dotáhla na nejlepší střelkyni svého týmu Mallory Swansonovou.

Svěřenkyně anglické trenérky Emmy Hayesové se v semifinále utkají s Německem, jež v souboji mezi vítězi posledních dvou olympiád vyřadilo tokijské šampionky Kanadu. Po bezbrankových 120 minutách se rozhodlo v penaltovém rozstřelu, jehož hrdinkou byla německá brankářka Ann-Katrin Bergerová. Ta chytila dvě kanadské penalty a sama poté proměnila rozhodující pátý kop na 4:2.

Vyřazením ve čtvrtfinále tak pro Kanadu skončil turnaj, který odstartovala skandálem se špionáží tréninku soupeřek z Nového Zélandu pomocí dronu. Kanada byla po provalení aféry potrestána šestibodovým odpočtem, nicméně i tak proklouzla do čtvrtfinále, protože vyhrála všechny tři zápasy ve skupině.

V jediném čtvrtfinále, jež nešlo do prodloužení, porazila Brazílie 1:0 domácí Francii. Jihoameričanky hrály bez své hvězdy Marty, která pykala za červenou kartu z posledního zápasu ve skupině. Rozhodující gól utkání vstřelila v 82. minutě Gabi Portilhová.