Španělé triumfovali po Euru i na olympiádě. Pěti góly přestříleli domácí Francii

Tento rok patří jednoznačně fotbalistům Španělska. Necelý měsíc po triumfu na Euru triumfovali i na olympijském turnaji, když ve finále přestříleli domácí Francouze 5:3 po prodloužení. Španělé tak navázali na 32 let starý triumf na hrách v Barceloně, a odčinili tak neúspěch ve finále posledního olympijského turnaje v Tokiu, kde podlehli 1:2 po prodloužení Brazílii. Oba týmy na stupních vítězů poprvé v historii doplnilo Maroko, které ve čtvrtek v boji o bronz deklasovalo Egypt 6:0.

Francouzi chtěli vrátit Španělům prohru 1:2 ze semifinále Eura, které se hrálo přesně před měsícem, a už v 11. minutě se ujali vedení zásluhou Enza Millota. Španělé však ještě v první půli zásluhou dvou gólů Fermína Lópeze a jednoho Álexe Baeny otočili skóre na 3:1.

Francouzi však v závěru druhé půle góly Maghnese Aklioucheho a Jeana-Philippeho Matety vyrovnali a šlo se do prodloužení. V něm vystřelil Španělům druhý olympijský triumf dvěma góly střídající Sergio Camello.

Mistryně světa ze Španělska skončily na olympiádě bez medaile. V boji o bronz podlehly Němkám

Double se tak povedl záložníkovi Barcelony Lópezovi, který se jako jediný účastnil nedávného Eura i olympijského turnaje. Se šesti brankami byl druhým nejlepším střelcem turnaje po osmigólovém Sufjánovi Rahimím z Maroka.

Španělé tak poprvé od triumfu na hrách v Barceloně v roce 1992 vrátili olympijský titul z turnaje fotbalistů do Evropy. Od té doby vyhráli dvakrát Brazilci, dvakrát Argentinci, Mexičané, Kamerunci a Nigerijci. Druhé zlato přidali španělští fotbalisté ke třem olympijským stříbrům. Druhé stříbro přidali k triumfu v roce 1984 Francouzi.