Boleslav předvedla v odvetě 3. předkola Konferenční ligy senzační otočku a slaví. Baník sahal po senzaci, selhal při penaltách

Fotbalisté Mladé Boleslavi se mohou těšit na play off Konferenční ligy, když na neutrální půdě v bulharské Loveči vyhráli nad Hapoelem Beer Ševa 4:2, ačkoliv už prohrávali 0:2. Při remíze 1:1 z prvního duelu tak středočeský tým slaví postup. Baník Ostrava sice proti FC Kodaň sahal po výsledku 1:0 po senzaci, souboj dospěl až do penaltového rozstřelu a tam Baník selhal. Z pěti pokusů proměnil jediný a jeho pohárová pouť končí.

Utkání, které se hrálo v komorní atmosféře před téměř prázdnými tribunami, v úvodu příliš šancí nepřineslo. První velkou příležitost měli v deváté minutě Středočeši, když po povedené akci trefil tyč Vasil Kušej. Hned o dvě minuty později však udeřili domácí, když nešťastně tečovaný centr z levé strany poslal prudkou hlavičkou za záda Matouše Trmala domácí Zahi Ahmed a Hapoel šel do vedení. Izraelci se po vedoucí brance zatáhli a přenechali iniciativu svěřencům Davida Holoubka, ti si však dlouho žádnou větší příležitost nevypracovali.

Naopak přibývala okénka v mladoboleslavské obraně a toho málem ve 31. minutě využil Alon Turgeman, který si našel místo v pokutovém území a zblízka střílel těsně vedle Trmalovy branky. Vzápětí na druhé straně utekl aktivní Kušej, jeho střelu k tyči ale domácí gólman Niv Eliasi vytěsnil na roh.

Další pohroma pro Mladou Boleslav přišla ve 42. minutě, když opět inkasovala po centru z levé strany, který Trmal nadzvedl přímo na hlavu Turgemana, pro kterého již nebyl problém zblízka poslat míč do sítě. V nastaveném čase se Hapoel trefil dokonce potřetí, naštěstí pro hosty viděl rozhodčí útočný faul izraelského celku. Těsně před koncem poločasu byl ještě v akci VAR, hraní rukou domácích v pokutovém území ale nepotvrdil, a tak se šlo do kabin za stavu 2:0.

Do druhého poločasu vstoupila Mladá Boleslav ideálně. Nejdříve se do nebezpečné situace dostal Solomon John, vybojoval však pouze rohový kop. Ten Kušej posadil na hlavu Daniela Marečka, který trefil břevno, naštěstí se však k održenému míči dostal Tomáš Ladra a zblízka ho volejem uklidil pod břevno domácí branky. Zaskočení Izraelci pouštěli mladoboleslavský celek do dalších příležitostí, v 56. minutě nebezpečně hlavičkoval Patrik Vydra. Hosté se dočkali o tři minuty později a opět to bylo z rohového kopu. Ten znovu rozehrál Kušej, tentokrát našel hlavu Martina Králika a bylo vyrovnáno.

Další zvrat v utkání přinesla 73. minuta, kdy byl po druhé žluté kartě vyloučen kapitán Hapoelu Eitan Tibi. Z následného přímého kopu navíc ještě Mareček trefil tyč. Boleslav dostala otřesené domácí v závěru pod velký tlak, který v 82. minutě zúročila krásnou brankou z přímého kopu, když míč ideálně do branky Eliasiho zakroutil Ladra.

Svěřenci trenéra Holoubka se v závěru trochu zbytečně zatáhli a domácí se ještě dostali k několika nebezpečným situacím. Utkání však definitivně rozhodl v 90. minutě krásnou patičkou Kušej. Další ránou pro domácí bylo další vyloučení, když druhou žlutou kartu během čtvrt hodiny viděl Artur Šušenačev. Ta navíc nebyla poslední, třetí červenou kartu viděl v posledních vteřinách ještě Shay Elias. Mladá Boleslav tak po divokém zápase slaví postup do závěrečného předkola Konferenční ligy, kde vyzve maďarský tým Paks.

Kodaň po roce v Česku opět uspěla v penaltách. Heroický výkon Baníku k postupu nestačil

Celek z Kodaně měl v poslední době na české zástupce v evropských pohárech štěstí. Přesně rok před odvetným duelem s Baníkem totiž skolil v boji o Ligu mistrů Spartu. Ostravany v úvodním střetnutí mrzela inkasovaná branka v nastavení, po těsné prohře z úvodního střetnutí alespoň Chachaři tušili, že jejich klub nemůže hrát na remízu.

To bylo znát na předváděné hře Ostravanů od samého začátku. Chtíč okamžitě razit dopředu se jim málem vyplatil v 17. minutě, obstřelem z hranice vápna ale Ewerton trefil obránce. Ve 39. minutě našel Jan Juroška po impozantním samostatném průniku Prekopa, ten však ve skluzu z bezprostřední blízkosti stihnul trefit jen brankáře. Vykoupení se slovenský útočník dočkal krátce nato, když přetavil přihrávku Davida Buchty ze strany v razantní gólovou střelu na vzdálenější tyč.

Hned v 50. minutě měl na noze postupový zásah Buchta, prudkou ránu po sklepnuté přihrávce ale dokázal zblokovat Denis Vavro. Na bližší tyči následně opět zakončoval z první ve skluzu Prekop, centr Patricka Kpoza ovšem ze složité pozice nedokázal ideálně usměrnit. Hraniční zákrok byl před hodinou hry nucen učinit Munashe Garananga, sudí se po faulu na průbojného Buchtu rozhodl udělit žlutou kartu. Po klidnější pasáži, kdy se Dánové vrátili do hry, přišla další šance baníkovců. Akrobatický pokus Matěje Šína ale znovu zneškodnil obětavý obránce.

Na řadě tak bylo prodloužení. Všem domácím fanouškům na stadionu zatrnulo, když skvělou ránu z dálky v podání Williama Clema vytěsnil konečky prstů Jakub Markovič. Dravý žolík Abdullahi Tanko poté vystihl rozehrávku soupeře, tváří v tvář gólmanovi ale rozvlnil pouze boční síť. Utkání nakonec došlo až na penalty, v nichž byl úspěšnější dánský zástupce.

Kodaň tak v Ostravě splnila nečekaně obtížnou misi a zajistila si dvojzápas s Kilmarnockem. V něm budou Dánové favority, hlavní část Konferenční ligy tak mají na dosah.

Konferenční liga, odvety 3. předkola

Hapoel Beer Ševa - mladá Boleslav 2:4, online za zápasu zde

Branky: 11. Ahmed, 42. Turgeman - 49. a 81. Ladra, 59. Králik, 90. Kušej. Rozhodčí: Jaanovits - Härsing, Roos - Tohver (video, všichni Est.). ŽK: Turgeman, Lopes, Blorian, Kangwa - Vydra, Trmal. ČK: 74. Tibi, 90.+3 Šušenačev, 90.+10 Elias (všichni Hapoel). První zápas 1:1, postoupila M. Boleslav.
Hapoel: Eliasi - Mizrahi, Blorian, Tibi, Lopes - Gordana, Kangwa - Ahmed (75. Bareiro), Yosefi (63. Elias), Hatuel (57. Ganah) - Turgeman (63. Šušenačev). Trenér: Kozuch.
M. Boleslav: Trmal - Kostka, Král, Králik, Fulnek - Langhamer (90.+7 Stránský), Vydra - Buryán (46. John), Mašek (46. Mareček), Kušej (90.+5 Matějovský) - Ladra (86. Pulkrab). Trenér: Holoubek.

BANÍK OSTRAVA - FC KODAŇ 1:0, na penalty 1:2, ONLINE ZA ZÁPASU ZDE

Branka: 43. Prekop. Penaltu proměnili: Kubala - Mattsson, Achouri. Penaltu neproměnili: Klíma, Ewerton, Frydrych, Chaluš - Óskarsson, Elyonoussi. Rozhodčí: Attwell - Davies, Smith - Madley (video, všichni Angl.). ŽK: Buchta, Prekop - Elyonoussi, Melling, Garananga, Achouri, Clem. Diváci: 14.458. První zápas: 0:1, postoupila Kodaň.
Ostrava: Markovič - Juroška (109. Fukala), Frydrych, Chaluš, Kpozo - Boula (117. Kubala), Rigo (109. Grygar) - Buchta (77. Holzer), Šín (80. Tanko), Ewerton - Prekop (77. Klíma). Trenér: Hapal.
Kodaň: Trott - Diks (72. Clem), Vavro, Garananga (104. Pereira), Meling (60. Gočoleišvili) - Lerager, Falk (72. Mattsson), Delaney (41. Froholdt) - J. Larsson (60. Achouri), Óskarsson, Elyonoussi. Trenér: Neestrup.

Odvetná utkání 3. předkola Konferenční ligy:

Mistrovská část:
Flora Tallinn - Víkingur Reykjavík 1:2, první zápas 1:1
, postoupil Vikingur;
Pjunik Jerevan - Ordabasy (Kaz.) 1:0, první zápas 1:0, postoupil Pjunik
Larne (Sev. Ir.) - Ballkani (Kos.) 0:1, na pen. 4:1, první zápas 1:0, postoupil Larne;
Dečič (Č. Hora) - HJK Helsinky 2:1, na pen.3:4, první zápas 0:1, postoupily Helsinky..

Šeriff Tiraspol - Olimpija Lublaň 0:1, první zápas 0:3, postoupila Lublaň;
Zira (Ázerb.) - Osijek 2:2 po prodl., na pen. 2:1, první zápas 1:1, postoupila Zira;
Pafos (Kypr) - CSKA Sofia 4:0 po prodl., první zápas 1:2, postoupil Pafos;
AEK Atény - Noah (Arm.) 1:0, první zápas 1:3, postoupil Noah;
Basaksehir - Iberia Tbilisi 2:0, první zápas 1:0, postoupil Basaksehir;
Zrinjski Mostar - Botev Plovdiv 2:0, první zápas 1:2, postoupil Mostar;
Vojvodina - Maribor 1:0 po prodl., na pen 2:4, první zápas 1:2, postoupil Maribor;
Drita (Kos.) - Auda (Lot.) 3:1 po prodl., první zápas 0:1, postoupila Drita;
Wisla Krakov - Spartak Trnava 3:1 po prodl., na pen. 12:11, první zápas 1:3, postoupil Krakov;
Gent - Silkeborg 3:2 po prodl., první zápas 2:2, postoupil Gent;
Slask Vratislav - St. Gallen 3:2, první zápas 0:2, postoupil St. Gallen;
Hajduk Split - Ružomberok 0:1, první zápas 0:0, postoupil Ružomberok;
Puskás Akadémia (Maď.) - Ararat (Arm.) 3:3, první zápas 1:0, postoupila Akadémia;
Vitória Guimaraes - FC Curych 2:0, první zápas 3:0, postoupila Vitória.

Baník překvapí a půjde dál, myslí si Levý, že se v Ostravě dočkají evropské pohárové senzace