Plzeň vyhrála nad Kryvbasem a má jistý podzim v pohárové Evropě. Domácí výhru trefil po parádní akci Vašulín

Fotbalisté Plzně vyhráli v domácí odvetě 3. předkola Evropské ligy nad Kryvbasem Kryvyj Rih 1:0. V součtu s úvodním utkáním, které západočeský tým vyhrál 2:1, to znamená jasný postup do play off Evropské ligy, kde se utká se skotskými Hearts. Klid dal Viktorii ve čtvrtek večer gólem Daniel Vašulín.

Plzni se vydařilo víkendové ligové utkání s Karvinou, které vyhrála 5:0, a tak dal trenér Miroslav Koubek šanci v základní sestavě i několika jeho klíčovým účastníkům. Na trávu ve Štruncových sadech proto vyběhli například Tom Slončík nebo Vašulín. O něco aktivněji ovšem začali hosté. Jako první zahrozil ve třetí minutě po rohu Oleksandr Romančuk, který ale hlavičkoval vedle.

Do nebezpečného prostoru ve vápně se po necelé čtvrt hodině hry dostal první z Viktoriánů. Vašulín zkoušel z voleje propálit balon do sítě, jeho pokus ale zablokoval jeden z obránců. Útočník Plzně se neprosadil ani o pár chvil později, kdy nadvakrát hlavičkoval z hranice malého vápna. Největší šanci dosavadního průběhu utkání si však připsali hráči ukrajinského celku. Ve 40. minutě vypálil z dálky Artur Mykytyšyn, jehož střelu vyrazil gólman Marián Tvrdoň. K dorážce se dostal Denys Uzyk, ale ten zamířil jen vedle pravé tyče plzeňské brány. V závěru první půle ještě vyzkoušel hlavou ohrozit soupeřova brankáře Vašulín, jenže ani on se mezi tři tyče netrefil.

Po návratu ze šaten se jako první do útoku pustili hosté, Ivan Dibango však zakončoval jen do boční sítě. V 52. minutě nicméně udeřila Viktoria. Pavel Šulc posadil centr z pravé na hlavu Vašulína a ten z bezprostřední blízkosti dostal balon do odkryté brány. Stejný hráč se málem prosadil jen chvíli nato, z ostrého úhlu ale trefil tyč. O vyrovnání se poté pokoušel Prince Kwabena Adu, jeho dalekonosná rána ovšem proletěla kolem Tvrdoňovy brány. O pár momentů později neuspěl na druhé straně z dálky ani Lukáš Červ.

Skóre už se v závěru neměnilo, a Plzeň tak zvítězila nejtěsnějším možným rozdílem. Viktoria tím potvrdila venkovní triumf 2:1 a zahraje si play off o Evropskou ligu, v němž vyzve skotské Hearts. První zápas odehraje doma ve čtvrtek 22. srpna.

Evropská liga, odveta 3. předkola

PLZEŇ - KRYVBAS KRYVYJ RIH 1:0, ONLINE ZA ZÁPASU ZDE

Branka: 52. Vašulín. Rozhodčí: Fesnic - Avram, Cerei - Popa (video, všichni Rum.). ŽK: Kliščuk, Steckov, Chomčenovskyj, Adu (všichni Kryvbas). Diváci: 10.657. První zápas: 2:1, postoupila Plzeň.
Plzeň: Tvrdoň - Dweh, Hranáč, Jemelka - Kopic (85. Cadu), Kalvach, Červ, Havel - Šulc, Slončík (50. Jirka) - Vašulín (71. Vydra). Trenér: Koubek.
Kryvbas: Kliščuk - Ponědělnik (84. Bandeira), Romančuk, Steckov, Dibango - Bizimana (61. Tverdochlib) - Kuzyk (71. Drambajev), Vakulko, Luňov (84. Kožuško), Mykytyšyn (61. Chomčenovskyj) - Adu. Trenér: J. Vernydub.

Odvetná utkání 3. předkola Evropské ligy:

Mistrovská část
:Lincoln Red Imps (Gibr.) - Dinamo Minsk 2:1 (1:0)
, první zápas 0:2, postoupil Minsk;
Maccabi Tel Aviv - Panevežys (Lit.) 3:0 (1:0), první zápas 2:1, postoupilo Maccabi
Borac Banja Luka - Klaksvík
Shamrock (Ir.) - Celje.

Hlavní část:
Rapid Vídeň - Trabzonspor 2:0 (0:0)
, první zápas 1:0, postoupil Rapid
Cercle Bruggy - Molde 1:0 (1:0), první zápas 0:3, postoupilo Molde
Ajax Amsteroam - Panathinaikos Atény 0:1 po prodl. (0:1, 0:0), na pen. 13:12, první zápas 1:0, postoupil Ajax.
Lugano - Partizan Bělehrad 2:2 po prodl. (1:2, 0:1), první zápas 1:0, postoupilo Lugano
Servette Ženeva - Braga 1:2 (0:1), první zápas 0:0, postoupila Braga

Nejdůležitější zápas podzimu, ví před odvetou s Kryvbasem Kopic. Jsme favoritem, ale už se stala i větší překvapení, varuje