Žižkov si doma poradil s Táborskem, rezerva Slavie vyškolila B-tým Olomouce a dařilo se i Prostějovu

Líšeň si v šestém kole Chance Národní Ligy odvezla z Jihlavy bod za remízu 2:2. Lépe do utkání vstoupili domácí, které poslal ve 26. minutě do vedení Radek Křivánek. Ještě před výměnou stran však stihli Brňané se špetkou štěstí vyrovnat. Otočku skóre sice dokonal před uplynulou hodinou hry Václav Dudl, v nastavení ale dokázal vyrovnat 18letý Michal Smutný.

Oba týmy si vstup do nového soutěžního ročníku určitě představovaly jinak. Domácí Jihlava se před pátečním zápasem krčila na posledním místě tabulky, když si v úvodních pěti zápasech připsala pouhé dva body. Hosté na tom nebyli o moc lépe. V tabulce jim patřila dvanáctá příčka a v posledních třech kolech získali jediný bod. Před utkáním tak vše nasvědčovalo vyrovnanému duelu a tyto predikce se potvrdily i na hřišti.

Hrstka diváků na Stadionu v Jiráskově ulici se první větší šance dočkala už ve třetí minutě. Ve vápně se ke střele z otočky dostal Jan Silný, jeho pokus však pouze orazítkoval pravou tyč branky Pavla Soukupa. Domácí dělali soupeři problémy především agresivním presinkem a právě díky němu vstřelili úvodní branku zápasu. Ve 26. minutě totiž získali balon ve středu hřiště, Baba Labaran Khalid následně našel přesným centrem na zadní tyči volného Křivánka, který se z hranice malého vápna hlavou nemýlil. Odpověď Líšně na sebe však nenechala dlouho čekat. Už po 10 minutách totiž poslal Marek Polášek do vápna přízemní centr, který si do vlastní sítě nešťastně srazil brankář Soukup.

Do druhého dějství vstoupili lépe hosté. Ve velké šanci se v 50. minutě ocitl Michal Jeřábek, svou hlavičkou ale našel pouze domácího gólmana. O chvíli později už však byli svěřenci Petra Maléře za svou aktivitu odměněni brankou, když se k centru Pavla Sokola dostal Dudl a pravačkou uklidil míč za bezmocného Soukupa. Ve třetí minutě nastavení ale dokázali domácí udeřit ze standardní situace, když se do vzduchu zavěsil mladík Smutný a první druholigovou trefou vystřelil důležitý bod pro domácí.

Líšeň v příštím kole na svém stadionu přivítá Varnsdorf, Jihlava naopak pocestuje do Prostějova a pokusí se ukončit čekání na první triumf této sezony.

Opava prodloužila vítěznou sérii. Rezek sestřelil Vyškov již v úvodní dvacetiminutovce

Opava využila v předehrávce šestého kola Chance Národní Ligy výhody domácího prostředí k výhře 1:0 nad Vyškovem. Vítězná branka vznikla díky zkušenostem Libora Kozáka, bývalý útočník Lazia asistoval u nekompromisní trefy Jakuba Rezka. Slezané tak prodloužili impozantní sérii, naposledy totiž padli v lize na vlastním hřišti v listopadu roku 2023 proti Prostějovu.

Slezané na městském stadionu v Opavě hájili proti Vyškovu dvouzápasovou vítěznou sérii, obdobně si ale vedli i Jihomoravané. Ti vstoupili do duelu jako jeden ze tří neporažených celků letošní sezony, čímž si vysloužili průběžnou třetí příčku. Opavští však začali tuto skvělou bilanci brzy ohrožovat.

V 19. minutě se totiž činil Kozák na hraně pokutového území hostů. Zkušený útočník precizně sklepl balon na levačku Rezka, který zamířil přesnou a razantní střelou k pravé tyči Jiřího Borka. V závěru první půle si dvě velké příležitosti vypracovali hosté. Nejprve se po dlouhém autovém vhazování dostal k balonu guinejský záložní Abdoulaye Sylla, jenž zakončil nůžkami těsně vedle levé tyče. Poté se o slovo přihlásil Tomáš Zajíc, který v šestnáctce zakončoval z otočky, ale jeho technický pokus minul branku Vyškova o pár centimetrů.

Druhé dějství nabídlo zajímavou příležitost až v 69. minutě. Po kombinaci Slezanů se k zakončení propracoval Tomáš Rataj, jeho přízemní pokus však bezpečně vyrazil Borek. Závěr duelu dohrávali hosté v deseti, po dvou žlutých kartách Barnabáše Lacíka inkasovaných během minuty a půl. Červená karta znemožnila veškerou snahu o vyrovnání a Opava si závěrečné minuty zkušeně pohlídala.

Svěřenci trenéra Jana Kameníka vyšli poprvé v sezoně ve venkovním utkání gólově naprázdno. Slezané prodloužili skvělou domácí bilanci, když neprohráli druholigový duel na domácí půdě již po jedenácté v řadě.

Vlašim ukončila neprůstřelnost Ševců, bodového zisku se po chybě brankáře přesto nedočkala

Zlín vyhrál v šestém kole Chance Národní Ligy na půdě Vlašimi 3:1. Utkání nabídlo několik zajímavých příležitostí na obou stranách, největší radost fotbalovým fanouškům zajistil v nastavení první půle David Machalík, jehož gólová hlavička byla doplněna o rybičku připomínající tu v podání Robina van Persieho proti Španělsku ze světového šampionátu v roce 2014. Zkraje druhé půle pak hosté přišli o téměř 500 minut dlouhou šňůru bez inkasované branky, nicméně v 53. minutě potrestal chybu v rozehrávce Rytířů vítěznou trefou David Tkáč.

Ševci měli za sebou povedený vstup do druhé nejvyšší soutěže. Nejenže zatím nenašli přemožitele, ale dokonce se v úvodních pěti duelech nevyskytl tým, jenž by proti nim zaznamenal vstřelený gól. Bez porážky byla rovněž Vlašim, její zápis však čítal kromě jedné výhry hned čtyři remízové výsledky.

Do utkání vstoupili aktivněji Středočeši. Obraně hostů dělal problémy především hbitý Peter Kareem, jenž se hned v šesté minutě šikovně uvolnil na hranici vápna, svoji následnou střelu ale poslal daleko vedle pravé tyče. Za nerozhodný stav na konci úvodní půlhodiny mohli Ševci děkovat Stanislavu Dostálovi, který skvěle zasáhl proti přízemní ráně Jakuba Hodka. Zlín působil po většinu první půle ospalým dojmem, každopádně těsně před poločasovou pauzou se ocitl uvnitř vápna nekrytý Machalík, jenž elegantní rybičkou usměrnil do sítě nadýchaný centr z pravé strany hřiště.

Krátce po začátku druhé půle však domácí zaznamenali srovnávací trefu. O tu se postaral perfektní ranou k tyči zpoza vápna Hodek. Úsměv na tváří domácích fotbalistů ale vydržel jen do 53. minuty, kdy katastrofickou rozehrávku Daniela Spilky potrestal Tkáč. Rytíři se poté snažili vyvinout značnou snahu, každopádně to byl znovu Tkáč, jenž svým čtvrtým gólem v sezoně pojistil výhru hostů.

Ve vzájemném souboji tak přišla o svou neporazitelnost domácí Vlašim, která se pokusí rehabilitovat v příštím kole na půdě Žižkova. Naopak Zlín se na duel proti rezervě pražské Slavie naladil pátou výhrou v řadě.

Žižkov prodloužil domácí neporazitelnost proti Táborsku, tři body pro Viktoriány vystřelil Batioja

Nedělní program šestého kola Chance Národní Ligy přinesl duel dvou celků zespodu tabulky, domácí Viktoria Žižkov v něm přemohla 3:1 Táborsko. Viktoriáni navázali na povedený herní výkon ze zápasu ve Zlíně a díky brance Milana Jiráska z prvního poločasu živili naději na druhé vítězství v aktuálním ročníku. O to však Pražany málem připravil krátce po hodině hry žolík Jan Mach, nicméně na jeho zásah ještě dokázal reagovat Augusto Batioja, jenž rozhodující trefou napravil zahozenou šanci zkraje zápasu.

Oba týmy vstupovaly do utkání v nelichotivé formě, když v úvodních pěti kolech dokázaly jen jednou zvítězit a v tabulce je dělil pouhý bod. Viktorii hrála do karet domácí vzájemná bilance, v soutěžním zápase s Táborskem totiž na svém stadionu prohrála naposledy v roce 2017.

I do nedělního utkání vstoupili lépe domácí fotbalisté. V první nadějné pozici se už ve třetí minutě ocitl Batioja, jeho přízemní střela ale našla pouze rukavice Martina Pastornického. Po úvodní čtvrthodině se osmělili také hosté, Ondřej Novotný však z hranice malého vápna mířil těsně vedle brány Martina Melichara. Diváci se na stadionu v Seifertově ulici rozhodně nenudili a ve 36. minutě se dočkali úvodní branky zápasu. Michael Hönig vybojoval míč na útočné polovině, poslal do vápna nepříjemný centr, který dokázal Pastornický vyrazit jen k volnému Jiráskovi, a ten už neměl problém uklidit míč do odkryté brány.

Ve druhém dějství převzali iniciativu svěřenci Romana Nádvorníka a vzrůstající tlak přinesl hostům kýžené vyrovnání. V 62. minutě se totiž po rohovém kopu hlavičkou prosadil střídající Mach, kterému k přesné trefě stačily pouhé čtyři minuty na hřišti.

Vyrovnaný stav však netrval příliš dlouho. Přibližně 15 minut před koncem se totiž zpoza vápna opřel do balonu kapitán Jirásek, na jehož střelu sice dokázal Pastornický zareagovat reflexivním zákrokem, míč se však odrazil přímo na kopačku Batioji, který už měl snadnou práci a znovu poslal domácí do vedení. Svůj čtvrtý gól sezony navíc přidal chvíli před závěrečným hvizdem do prázdné branky Tomáš Necid, a pojistil tak cenné tři body pro tým Marka Nikla.

Viktoria Žižkov se příští týden pokusí přidat další vítězství v domácím utkání proti Vlašimi, Táborsko přivítá na svém stadionu v rámci sedmého kola rozjetou Opavu.

Prostějov vyloupil rezervu ostravského Baníku. První výhru sezony vystřelil Jedlička

Hráči Prostějova ukončili v šestém kole Chance Národní Ligy čekání na první tříbodový přísun, když na půdě rezervy Baníku Ostrava vyhráli 2:1. Hanáci nakročili k prolomení nelichotivé bilance po gólu Tomáše Jedličky už v 16. minutě, avšak domácí odpověděli ještě do poločasu. Po změně stran se však znovu připomněl Jedlička, jehož druhý zásah v duelu se stal tím rozhodujícím.

Rezerva ostravského Baníku se v předehrávce nedělního programu druhé nejvyšší soutěže snažila odčinit vysokou porážku v Chrudimi 1:6 z posledního kola. Prostějov přijel do Ostravy jako jedno ze dvou mužstev celé ligy, které ještě nezvítězilo. Hanáci vyšlápli vstříc první výhře již po úvodní čtvrthodině hry, kdy Kaká z levé strany poslal přesný centr do šestnáctky na kopačky Tomáše Jedličky, jenž přesným zásahem rozvlnil síť.

Prostějov nadále stupňoval tempo a ve 25. minutě si připravil další stoprocentní příležitost. Z hrany pokutového území poslal Jakub Matoušek skvělý centr na zadní tyč. Tam hlavičkoval osamocený Jedlička, jehož razantní pokus pohotově vytěsnil Josef Struhař. Ostrava z nenápadného postupného útoku ve 39. minutě vyrovnala stav utkání. Sacha Komljenovič dostal výborný centr z pravé strany, nejprve jeho zakončení vyrazil gólman Luděk Vejmola, ale na následnou dorážku již byl krátký. Nizozemský záložník vstřelil svůj již třetí gól aktuálního ročníku.

Těsně před poločasovým hvizdem mohli svěřenci trenéra Radima Kučery stav zápasu opět zvrátit na svou stranu. Matoušek se dostal k míči na hraně pokutového území, ale jeho umístěný pokus vyrazil Struhař levou nohou do bezpečí.

Rovněž do druhého poločasu vstoupili aktivněji hosté. Jedlička si šikovně obhodil Zdeňka Říhu, osamostatnil se, ale jeho pokus mířil vysoko nad domácí branku. Další příležitost měli Hanáci v 56. minutě, kdy se k přímému kopu těsně za šestnáctkou postavil Robert Bartolomeu a technickou střelou orazítkoval levou tyč ostravské branky.

Lukáš Lahodný našel na pravé straně pokutového území Matouška, který krátkou přihrávkou přiťukl Jedličkovi a ten střelou pod břevno vrací vedení svým barvám. Slezané si v závěru zápasu vypracovali obrovskou šanci. Muale Nzanza se dostal z bezprostřední blízkosti ke střele uvnitř vápna, jenže pohotově ho vychytal gólman Vejmola.

Hanáci vstřelili na půdě rezervy Baníku Ostrava teprve třetí branku v letošním ročníku. Naopak svěřenci trenéra Josefa Dvorníka potvrdili, že mají nejhorší obranu v Chance Národní Lize, inkasovali již čtrnáctou branku v ročníku.

Slávistická rezerva poprvé vyzrála na olomoucké béčko, Sigma venku nadále bez bodu

B-tým Slavie si v 6. kole Chance Národní Ligy poradil s rezervou Sigmy Olomouc 4:0. Pražané o výhře rozhodli již v první půli, kdy pokutový kop proměnil Štěpán Beran. Hanáci tak nenavázali na sezonu 2022/23 a ve třetím vzájemném souboji se sešívaným béčkem poprvé padli. V roli hostů navíc v aktuálním ročníku ještě nebodovali.

Potřetí v sezoně se v bráně slávistické rezervy objevil zkušený Ondřej Kolář. To na druhé straně nastoupilo zkušené duo Martin Pospíšil a Vít Beneš. Ti se v hanácké rezervě ocitli po předsezonní trenérské výměně. Ani oni však nezabránili tomu, aby se Pražané po úvodním přelévání hry ze strany na stranu ujali otěží zápasu. Mladí slávisté ale dvakrát nedokázali využít své šance. Nejprve po přihrávce z levé strany zamířil vysoko nad břevno ve velkém vápně nikým nehlídaný Beran a chvíli nato se zaskvěl gólman Jan Koutný, který vytáhl nepříjemnou hlavičku Jana Trédla na roh.

Olomoucká defenziva ovšem chybovala v 21. minutě, kdy se k dorážce z bezprostřední vzdálenosti dostal Daniel Toula. Míč se však do sítě nedostal, protože ho na čáře rukou zastavil obránce Jakub Coufal. Sudí Tomáš Batík mu za to udělil žlutou kartu a nařídil pokutový kop. Koutný sice vystihl stranu, na kterou pálil exekutor Beran, ale na balon mířící přesně k tyči nedosáhl. Domácí ještě před změnou stran udeřili podruhé, když v poslední minutě první půle přeloboval vybíhajícího brankáře Toula.

Po pauze se jako první do zakončení prodral Trédl, jenže mířil příliš vysoko. Poté se do útočných příležitostí začali dostávat i hráči Sigmy, jejich snahu ovšem zhatil Šimon Jalovičor. Teprve 18letý záložník obdržel v krátkém sledu dvě žluté karty a musel se poroučet do sprch. Na 3:0 vzápětí zvýšil po Beranově rohovém kopu Trédl. Slavia tak snížila tempo hry a kontrolovala pohodlný náskok. Ten vydržel i po závaru ve vápně, který v 85. minutě způsobil svým centrem Pospíšil. Kolář nicméně míč odvrátil na roh. V závěru se ještě nechal vyloučit Matěj Žitný, Sigma už ale utkání zdramatizovat nedokázala. Naopak výsledek čtvrtým gólem pojistil střídající Samuel Pikolon.

Slávistický B-tým se znovu představí v pátek, kdy zavítá na půdu lídra druhé ligy Zlína. Olomouckou rezervu čeká doma o dva dny později Baník Ostrava B.

Zbrojovce to doma stále nejde. Proti béčku Sparty si Brno připsalo čtvrtou ztrátu v sezoně

Fotbalisté brněnské Zbrojovky nedokázali ovládnout ani své druhé domácí utkání v sezoně, když v šestém kole Chance Národní Ligy remizovali s rezervou pražské Sparty 0:0. Tým z moravské metropole sice svého soupeře po většinu duelu přehrával, žádnou ze svých příležitostí ovšem nedokázal dotáhnout do zdárného konce, a s pražským sokem, jenž také zahodil několik velkých šancí, tak nezvítězil již počtvrté v řadě.

I když byly výsledky brněnského týmu v letošní sezoně zatím jako na houpačce, proti sparťanským mladíkům nastupoval v roli mírného favorita. Úvod utkání provázela řada nepřesností na obou stranách a tempo hry bylo výrazně ovlivněno velmi teplým počasím, které stále ještě na jihu Moravy panovalo.

První střela na branku přišla až v 21. minutě. Sparťané nakrátko rozehráli rohový kop a následný střelecký pokus Daniela Ruse musel vyrážet u tyče Filip Mucha. Po chvíli se střelecky osmělili rovněž domácí, když z 25 metrů tvrdě vypálil David Jambor a výborný zákrok musel vytáhnout naopak Jakub Surovčík. V další šanci byla ve 30. minutě opět Zbrojovka. Jiří Texl prostrčil míč na nabíhajícího Denise Granečného, který ale z úhlu mířil vedle. Největší příležitost prvního poločasu měli ve 34. minutě Pražané. Na hranici pokutového území dokázali míč prostrčit na zcela volného Radka Šilera, který pohotově střílel k tyči, Mucha však jeho pokus skvěle nohou vytěsnil mimo tři tyče.

Úvod druhého dějství se od první půle příliš nelišil, a tak se opět na nějakou větší šanci muselo čekat až do 71. minuty, kdy se na sparťanskou branku řítil po pravé straně Lucas Kubr, zvolil ale špatné řešení a jeho střelu zablokovala pozorná obrana. V 77. minutě mohli utkání rozhodnout mladí Pražané, když se do vápna prokličkoval Hynek Hruška a jeho tečovaná střela skončila na břevně Muchovy brány. V 83. minutě Zbrojovka na chvíli dostala svého soupeře pod tlak, pokutovým územím prolétlo několik nebezpečných centru, ale akce skončila nepřesnou střelou Martina Nového. O dvě minuty později se na druhé straně dostal k zakončení Enes Osmani a domácí výborným zákrokem zachránil Mucha.

I když to vypadalo, že se v závěru utkání již nic nestane, mohli Sparťané v nastavení rozhodnout, když se v pokutovém území dostal k míči Daniel Michl a trefil tyč. Nakonec však utkání skončilo bez branek, a Zbrojovka tak i nadále zůstala v domácím prostředí bez vítězství. Pražané si naopak odvážejí první bod ze hřišť soupeřů.

Vlašim - Zlín 1:3 (0:1)

Branky: 46. Hodek - 53. a 80. Tkáč, 45.+1 Machalík. Rozhodčí: Szikszay - Leška, Zoufalý. ŽK: Onije - Kopečný, Načkebia, Vukadinovič. Diváci: 440.

Opava - Vyškov 1:0 (1:0)

Branka: 19. Rezek. Rozhodčí: Nehasil - Hrabovský, Malimánek. ŽK: Čejka - Schön, Piško, Lacík, Mbonu. ČK: 87. Lacík. Diváci: 1350.

Jihlava - Líšeň 2:2 (1:1)

Branky: 26. Křivánek, 90.+3 Smutný - 37. Silný, 57. Dudl. Rozhodčí: Volek - Podaný, Žurovec. ŽK: Franěk - Dudl. Diváci: 680.

Slavia Praha B - Olomouc B 4:0 (2:0)

Branky: 22. Beran z pen., 45.+3 Toula, 65. Trédl, 90.+4 Pikolon. Rozhodčí: Batík - Líkař, Marek. ŽK: Trédl, Hunal - Coufal, Bednár, Huňa, Martin Škoda. ČK: 87. Žitný - 61. Jalovičor. Diváci: 523.

Ostrava B - Prostějov 1:2 (1:1)

Branky: 39. Komljenovic - 16. a 61. Jedlička. Rozhodčí: Kvítek - Kříž, Novák. ŽK: Habusta, Ševčík, Lehovec, Lahodný (všichni Prostějov). Diváci: 404.

Žižkov - Táborsko 3:1 (1:0)

Branky: 36. Jirásek, 74. Batioja, 87. Necid - 62. Mach. Rozhodčí: Černý - Dohnálek, Bělák. ŽK: Jirásek, Fišl, Petrák - Skopec. Diváci: 1221.

Varnsdorf - Chrudim 0:0 nedohráno kvůli podmáčenému terénu

Rozhodčí: Opočenský - Hádek, Šafránková.

Brno - Sparta Praha B 0:0

Rozhodčí: Hocek - Kotalík, Ježek. ŽK: Šiler (Sparta).