Boleslav si po 17 letech zahraje v hlavní fázi pohárů. Češi v nich budou mít čtyři týmy

Mladá Boleslav zvládla pod novým trenérem Andreasem Brännströmem odvetu 4. předkola Konferenční ligy na hřišti úřadujících maďarských vicemistrů FC Paksi, kde vyhrála 3:0, což ji po domácí remíze 2:2 poslalo po 17 letech do hlavní fáze evropského poháru. Středočeši, kteří prošli do ligové části soutěže přes tři soupeře, tak v základních fázích evropských pohárů doplní Spartu, Slavii a Plzeň.

Oba celky si svůj víkendový zápas odložily, aby se mohly plně soustředit na odvetu čtvrtého předkola Konferenční ligy. Nový mladoboleslavský trenér Brännström tak měl celý týden na to, aby se s týmem seznámil po nečekaně odvolaném předchůdci Davidu Holoubkovi. První ohrožení ze strany domácích přišlo hned ve 3. minutě, když se Balint Vecsei rozhodl prověřit Matouše Trmala ze střední vzdálenosti, mladoboleslavský gólman byl však připraven.

Do obrovské šance se na druhé straně dostal v 18. minutě Lamin Jawo, kterého skvěle našel nenápadným centrem Patrik Vydra. Domácí brankář Barnabás Simon ale vytáhl parádní zákrok a Jawovu hlavičku vytáhl nad břevno. Obratem se do velké příležitosti dostal domácí Zsolt Haraszti, který však nedokázal využít skvělé průnikové přihrávky a z velkého úhlu pouze trefil připraveného Matouše Trmala.  Do šaten se tak šlo za bezbrankového stavu.

Do druhého poločasu vstoupili Mladoboleslavští mnohem aktivněji a hned po třech minutách se jim snaha vyplatila. Jawo udělal kličku soupeři a zpoza vápna krásně vymetl šibenici branky domácích. Bleskově mohl srovnat Attila Osvath, ten však v 51. minutě tváří v tvář s Trmalem selhal a míč poslal vedle branky. O čtyři minuty později se hostům podařilo zdvojnásobit náskok, když se po přímém kopu hlavou prosadil Martin Králik. I přes tlak domácích se do slibných šancí dostávala spíše Boleslav, která hrozila z brejkových situací, a s poklidem si pohlídala postup do základní fáze soutěže. Ten ještě v nastavení zpečetil třetím gólem Matěj Pulkrab.

Hlavní fázi evropských pohárů si zahraje Mladá Boleslav po 17 letech a celkem to bude jejich třetí účast. Na své soupeře nebude muset čekat dlouho, los proběhne již v pátek 30. srpna. Naopak maďarský celek si na svou premiéru v základní fázi pohárů bude muset počkat.

Paksi FC - FK Mladá Boleslav 0:3 (0:0)

Branky: 48. Jawo, 55. Králik, 90.+2 Pulkrab. Rozhodčí: Visser - Vanyzere, Nijssen - Boterberg (video, všichni Belg.). ŽK: Ötvös - Trmal, Pulkrab, Suchý. První zápas 2:2, postoupila M. Boleslav.

Paks: Simon - Ötvös, Kinyik, Vas - Osváth, Vécsei (68. Balogh), Papp, Mezei (57. Böde), J. Szabó (76. B. Szabó) - Haraszti (57. Silye), Tóth. Trenér: Bognár.

M. Boleslav: Trmal - Král, Suchý, Králik - Kostka, Sakala (90. Donát), Vydra, Fulnek (79. Kadlec) - Kušej (79. Pulkrab), Ladra (90. Matějovský) - Jawo (64. Langhamer). Trenér: Brännström.