Plzeň ztratila v Liberci vítěznou sérii, Slavia díky premiérovému gólu Chorého porazila Pardubice

Fotbalisté Plzně přišli o sérii šesti výher v řadě, když v 7. kole Chance Ligy remizovali 1:1 v Liberci, kde vyrovnal v 75. minutě střídající Matěj Vydra. Slavia vyhrála díky premiérovému ligovému zásahu Tomáše Chorého v jejím dresu nad Pardubicemi 2:0. Olomoucká Sigma se rozešla s Baníkem Ostrava smírně 2:2. Dvě branky vstřelil domácí Jan Kliment a hostující Matěj Šín. Kliment tak nasázel v novém ročníku už sedm gólů a je suverénním lídrem kanonýrů. Mladá Boleslav otočila skóre v Teplicích a díky gólu Lukáše Maška v 85. minutě vyhrála 2:1. Karviná hrála s pražskou Duklou bez branek.

Plzeňskou tvrz odčarovala bizarní chyba Tvrdoně

Slovan Liberec remizoval v sedmém kole Chance Ligy s Plzní na vlastním hřišti 1:1. V atraktivní první půli se diváci U Nisy vstřeleného gólu nedočkali, po změně stran se nicméně radovali, kdy po obrovské minele Mariána Tvrdoně otevřel skóre Marek Icha. Přestože hráči Viktorie museli skousnout svůj první inkasovaný gól po více než 430 minutách, před premiérovou porážkou v této sezoně je zachránila nádherná rána Matěje Vydry.

Západočeši měli ve čtvrtek v Edinburghu v odvetě závěrečného předkola Evropské ligy plné ruce práce, nakonec však domácí Hearts zdolali i podruhé a zajistili si postup do ligové fáze. Nyní je čekal duel proti nevyzpytatelnému Liberci, který ale prohrál tři z posledních čtyř zápasů. Za Plzeň už navíc od úvodních minut nastoupily obě vzývané posily, ghanský útočník Prince Adu a stoper Svetozar Markovič.

Sedmigólový Kliment: Reprezentace? Nikdo se mi neozval. Ale nevěším hlavu

Jako první o sobě ovšem dali vědět domácí. Už v šesté minutě napřáhl kousek za vápnem Marios Pourzitidis a tvrdou ranou pořádně provětral rukavice Tvrdoně. Vzápětí se blýskl také na druhé straně Hugo Jan Bačkovský, když nejprve po dlouhém propadnutém autu vychytal Markoviče a následně zneškodnil také dorážku Adua. Někdy kritizovaný gólman Liberce se zaskvěl také ve 22. minutě, kdy po centru z levé strany fantastickým reflexivním zákrokem vytěsnil razantní hlavičku Pavla Šulce. Několik minut před koncem úvodního dějství se už červenomodří po dobré reakci Adua na zadní tyči radovali, rozhodčí ovšem po dlouhém přezkoumávání odhalili ofsajd a gól odvolali.

Lingr? Vždycky ho tu rád uvidím. A nemůže tomu být nikdy jinak, říká Trpišovský

Po změně stran tempo duelu poměrně opadlo a na výraznější moment se dlouho čekalo. Se vším zamávala až 66. minuta, kdy Icha vyslal před branku zřejmě nepovedený centr, jenže Tvrdoň si při pokusu jej skrýt v rukavicích naprosto nepochopitelně hodil míč do vlastní sítě a Liberec překvapivě vedl. Čtvrthodinu před koncem se nicméně z úctyhodné vzdálenosti opřel do balonu střídající Vydra a k radosti plzeňských fanoušků srovnal. V samém závěru mohl vrátit vedení na stranu domácích Jan Mikula, jeho hlavičku po Ichově centru ale tentokrát zázračným způsobem vychytal Tvrdoň.

Stadion U Nisy tak nakonec hostil remízové utkání. Další ligový zápas čeká Liberec 14. srpna na hřišti Mladé Boleslavi, Plzeň přivítá téhož dne doma Teplice.

Slavia porazila Pardubice popáté za sebou

Fotbalisté Slavie zvítězili v sedmém kole Chance Ligy nad Pardubicemi 2:0, a částečně si tak spravili chuť po vyřazení z Ligy mistrů. Jasnou převahu Pražanů zhmotnil Tomáš Chorý, jenž nejprve přihrál na úvodní gól El Hadjimu Dioufovi a druhou branku krátce po změně stran sám vstřelil. Jeho první dva ligové kanadské body znamenaly již páté po sobě jdoucí domácí vítězství sešívaných nad Východočechy od jejich postupu do nejvyšší soutěže s celkovým skóre 19:0.

Červenobílí sice v průběhu týdne podali v odvetě play off Ligy mistrů proti Lille heroický výkon, výhra 2:1 jim ale na postup do hlavní fáze nakonec nestačila. Nyní se tak opět museli přeorientovat na nejvyšší soutěž a pokusit se přidat další výhru proti Pardubicím, jimž dosud nikdy nepodlehli a hned sedmkrát je dokázali zdolat.

Do první nadějné pozice se dostal po velmi dlouhém nákopu Lukáš Provod, reprezentační záložník, jenž ve čtvrtek v Edenu podepsal novou smlouvu, se však zjevil příliš blízko gólmanovi, a ten jej vykryl. Patrně největší příležitost dosavadního průběhu měl zhruba po půlhodině hry Chorý. Tomu z levé strany nalil míč na malé vápno Diouf, který však levačkou z první poslal balon jen do tyčky. Nerozhodný stav nakonec ještě před odchodem do šaten prolomil sám Diouf, jenž se po přiťuknutí právě od Chorého zmocnil ve vápně míče a napálil ho do bližšího horního rohu.

Příchod pravého beka Mícheze z Belgie do Slavie je na dosah, sleduje už zápas s Pardubicemi

Krátce po změně stran se branky dočkal také urostlý útočník. Po rohovém kopu vrátil Jan Bořil míč do malého vápna, kde se k němu prodrala právě letní posila z Plzně a pohotovým zakončením zvýšila. Ačkoliv to v tuto chvíli vypadalo, že má Slavia vše pod kontrolou, zničehonic přišla komplikace. Filip Prebsl zastavil unikajícího Štěpána Míška na hranici vápna nedovoleným způsobem, a protože byl domácí zadák posledním hráčem, po intervenci videorozhodčího se musel poroučet do sprch. Jindřich Trpišovský následně stáhl hru na čtyři obránce, nadiktoval svým svěřencům zklidnit tempo hry a ti si i přes početní nevýhodu pohodlným způsobem udrželi náskok až do závěrečného hvizdu.

Celek z hlavního města tedy půjde do reprezentační přestávky s pátou ligovou výhrou v řadě. Po pauze se Slavia znovu představí 14. září v atraktivním zápase na hřišti Baníku Ostrava, zatímco Pardubice ve stejný den přivítají olomouckou Sigmu.

Kušej dirigoval obrat v Teplicích

Navzdory slibnému startu podlehly Teplice v sedmém kole Chance Ligy hostům z Mladé Boleslavi 1:2. Obrat ve prospěch favorita dirigoval Vasil Kušej, jenž si připsal asistence na oba zásahy svého týmu. V posledních šesti zápasech napříč soutěžemi se tak 24letý křídelník přímo podílel na sedmi gólech.

Předzápasové situace obou týmů naznačovaly, že by se mohlo schylovat k zajímavému souboji. Teplice se potřebovaly vyškrábat ze sestupových pozic, kam po nepovedeném úvodu sezony spadly. Mladá Boleslav pak byla pod drobnohledem kvůli novému trenérovi Andreasu Brännströmovi a postupu do Konferenční ligy.

Rychlejší spád nabral zápas po 20. minutě, kdy Teplice otevřely skóre. Centr z rohového kopu vyrazil brankář Matouš Trmal jen na hranici pokutového území, kde číhal Jakub Emmer, který šikovným obloučkem přes celé vápno rozvlnil síť. Radost domácím ale nevydržela nikterak dlouho, hned za šest minut srovnal Tomáš Ladra. Ten těžil z práce Kušeje, jenž na hranici šestnáctky obral o míč Lukáše Havla. Po kličce předložil křídelník míč Ladrovi, který nezaváhal. I ve zbytku první půle se oba celky snažily tlačit dopředu. Více se to dařilo Mladé Boleslavi, ale ve většině případů scházela přesnost.

Sparta je blízko podpisu belgického stopera Cobbauta. V pondělí v Praze podstoupí prohlídku

Kolem 60. minuty mohl hned dvakrát skórovat domácí útočník Abdallah Gning, nicméně jeho akrobatický pokus skončil těsně vedle brány, stejně jako střela ve vyložené šanci, kterou mu centrem připravil Matěj Radosta. Aktivita a snaha domácích pokračovala i nadále, ale kýžený efekt v podobě gólu nepřinesla. Naopak, s velkou chutí hrající Kušej utekl po pravém křídle všem obráncům a před prázdnou branku předložil míč do jasné šance Maškovi, který přesnou trefou rozhodl o osudu celého zápasu.

Mladá Boleslav zapsala pod trenérem Brännströmem druhou výhru, zatímco Teplice se v reprezentační pauze budou krčit na předposledním místě tabulky. Skláře čeká v dalším kole 14. září náročný výjezd na hřiště Viktorie Plzeň, Mladá Boleslav doma přivítá v tentýž den Liberec.

Oslavenec Kliment zachránil Sigmě bod

Obě mužstva vstupovala do svého posledního zápasu Chance Ligy před reprezentační pauzou v obdobném rozpoložení. Tabulkoví sousedé měli na kontě před vzájemným střetnutím 10 bodů. O něco lépe na tom však byla Sigma, která odehrála oproti svému soupeři ze Slezska o jeden zápas méně. Olomouc po výhře nad Mladou Boleslaví v minulém kole usilovala o vytvoření vítězné série.

V 17. minutě se nigerijský útočník Abdullahi Tanko dostal dobře načasovaným náběhem za obrannou linii domácích a jeho prudkou střelu na bližší tyč musel vytáhnout na roh gólman Stoppen. Brankář Sigmy se blýskl do konce první půle ještě dvakrát.

Nejprve brilantním zákrokem ve 30. minutě zlikvidoval šanci Matěje Šína, o několik momentů později vytěsnil konečkami prstů střelu zpoza vápna v podání kapitána hostů Ewertona. Následně však proti chodu hry udeřila Olomouc. Kliment se ve vápně vynikajícím dotekem zbavil obránce Matěje Chaluše a přesnou střelou poslal domácí do vedení. Hosté však do konce poločasu stihli odpovědět, když se po centru Jana Jurošky prosadil hlavičkou Šín.

Snová ligová premiéra. Rrahmani gólem a asistencí zařídil výhru Sparty v Hradci Králové

Krátce po změně stran se 20letý záložník prosadil podruhé a poprvé v zápase poslal hosty do vedení. Střídající Jan Vodháněl v 67. minutě po dobré individuální akci málem vyrovnal. Prudkým projektilem nicméně orazítkoval pouze břevno branky Jakuba Markoviče. O pět minut později mohl rozhodnout Ewerton, který ale Juroškův centrovaný balón nezvládl umístit do odkryté brány. Domácím se v závěru podařilo vyrovnat, když Kliment po nařízeném pokutovém kopu přesvědčivě překonal Markoviče.

Klání mezi domácí Sigmou a Baníkem tak skončilo dělbou bodů. Obě mužstva nyní čeká dvoutýdenní reprezentační přestávka, Baník poté 14. srpna přivítá v domácím zápase pražskou Slavii, zatímco Olomouc čeká ve stejný den výjezd do Pardubic.

V Karviné se hrálo opět bez branek

Karviná remizovala v sedmém kole Chance Ligy na vlastním hřišti s Duklou Praha 0:0. Střet týmů, které by se před reprezentační pauzou chtěly zabydlit v klidném středu tabulky, proběhl bez většího pozdvižení pro fanoušky. Dělba bodů byla po závěrečném hvizdu spíše úlevou pro hosty, kteří po výměně stran tahali za kratší konec provazu.

Oba týmy mohly jít do utkání s dobrým pocitem, ve svých posledních zápasech bodovaly. Karviná i Dukla se pomalu začaly namáčet do sestupových pozic a body, které domácí urvali s Baníkem a Teplicemi a hosté s Českými Budějovicemi, dodaly klid na práci. Bylo tak jasné, že ve vzájemném utkání na to budou chtít navázat.

Karviná si i přes územní převahu v úvodu nedokázala vypracovat větší příležitost, a tak mohli nečekaně udeřit hosté. Ti ve 25. minutě využili zaváhání obránců a Štěpán Šebrle s míčem pelášil po křídle, předložil jej ve vápně číhajícímu Murisi Mešanovičovi, ten však z dobré pozice trefil gólmana Jakuba Lapeše.

Krmenčík uhrával těžké míče a Slovácku pomohl, chválil bývalého reprezentanta Kozel. Dva roky skoro nehrál. Bylo jasné, že bude střídat

Hra se poté vyrovnala, Dukla se totiž osmělila směrem dopředu. Velkých šancí však bylo v první polovině jako šafránu, diváky rozproudila alespoň střela Šebrleho, ta ale skončila těsně nad břevnem.

Druhý poločas začal opět aktivitou Karviné, která byla před uplynulou hodinou hry dvakrát velmi blízko brance, nicméně střela Davida Planky skončila těsně vedle tyče, následná hlavička Andrije Ražnatoviče pak rozvlnila síť jen z boku. Nedlouho nato minul i Martin Regáli. Slovenský útočník pořádně protáhnul brankáře Dukly Matúše Hrušku, gól v těchto momentech skutečně visel ve vzduchu. Poté se hra uklidnila, byť Karviná ještě těsně před koncem dvakrát zahrozila. I tentokrát ale dojela na nepřesnost v zakončení.

V Moravskoslezském kraji tak došlo k dělbě bodů. Hráči Karviné v příštím kole pojedou 14. září na hřiště Sparty, Dukla doma přivítá o den později Slovácko.

Chance Liga, 7. kolo:

Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 1:1 (0:0)
Branky: 66. vlastní Tvrdoň - 75. Vydra. Rozhodčí: Pechanec - Nádvorník, Hádek - Volek (video). ŽK: Nyarko, Purzitidis, Zyba - Kalvach, Adu, Koubek (trenér), Slončík. Diváci: 3174.
Liberec: Bačkovský - Halinský, Ševínský, Purzitidis - Koželuh (78. Mikula), Icha, Hlavatý (90.+1 Zyba), Kayondo - Višinský (90.+1 Eneme), Nyarko (69. Letenay) - Tupta (90.+1 Kok). Trenér: Kováč.
Plzeň: Tvrdoň - Dweh, Markovič, Jemelka - Kopic (71. Mosquera), Červ, Kalvach, Cadu - Šulc (71. Slončík) - Vašulín (71. Jirka), Adu (61. Vydra). Trenér: Koubek.

Slavia Praha - FK Pardubice 2:0 (1:0)
Branky: 45.+5 Diouf, 49. Chorý. Rozhodčí: Orel - Váňa, Leška - Kocourek (video). ŽK: Bořil, Zafeiris, Douděra - Šehič, Krobot, Lurvink, Surzyn. ČK: 65. Prebsl (Slavia). Diváci: 17.983.
Slavia: Kinský - Prebsl, Ogbu, Bořil - Douděra, Zafeiris (90.+1 Chaloupek), Oscar, Diouf (87. Zmrzlý) - Jurásek (46. Schranz), Provod (90.+1 Vorlický) - Chorý (62. Chytil). Trenér: Trpišovský.
Pardubice: Stejskal - Surzyn (84. Brdička), Jindra, Šimek, Šehič (56. Lurvink) - Darmovzal (78. Yahaya), Vacek - Leipold (46. Mareš), Simon, Míšek - Zlatohlávek (56. Krobot). Trenér: Saňák.

FK Teplice - FK Mladá Boleslav 1:2 (1:1)
Branky: 20. Emmer - 27. Ladra, 85. Mašek. Rozhodčí: Nehasil - Hájek, Pečenka - Zelinka (video). ŽK: Kričfaluši, Havelka, Trubač - D. Mareček, Langhamer. Diváci: 3485.
Teplice: Němeček - Kričfaluši, Havel, Mičevič (86. Čerepkai) - Radosta (77. Urbanec), Emmer (77. Trubač), L. Mareček, Havelka, Labík (46. Harušťák) - Gning, Horský (71. Vachoušek). Trenér: Frťala.
M. Boleslav: Trmal - Vydra, Král, Králik - Kostka, Sakala (77. Mašek), Langhamer (77. Suchý), Kadlec - Kušej (90. Pulkrab), D. Mareček (60. Matějovský) - Ladra (90. Jawo). Trenér: Brännström.

Sigma Olomouc - Baník Ostrava 2:2 (1:1)
Branky: 34. a 85. z pen. Kliment - 42. a 52. Šín. Rozhodčí: Hocek - Ratajová, Matoušek - Černý (video). ŽK: Mikulenka - Chaluš. Diváci: 11.328.
Olomouc: Stoppen - Chvátal, Dohnálek, Pokorný, Sláma (90.+6 Slavíček) - Breite (86. Dele), Spáčil (63. Langer) - Hadaš (63. Vodháněl), Zorvan, Mikulenka (46. Fiala) - Kliment. Trenér: Janotka.
Ostrava: Markovič - Juroška, Frydrych, Chaluš, Kpozo - Boula, Rigo - Buchta (86. Holzer), Šín (69. Kubala), Ewerton - Tanko (70. Klíma). Trenér: Hapal.

MFK Karviná - Dukla Praha 0:0
Rozhodčí: Starý - Vlček, Slavíček - Berka (video). ŽK: Krčík - Šebrle, Ludvíček, Hašek, Douděra, Hruška, Zeronik. Diváci: 1983.
Karviná: Lapeš - Raspopovič, Bergqvist (63. Fleišman), Krčík, Ražnatovič (80. Mikuš) - Moses, Planka (71. Čavoš) - Memič, Botos (46. Regáli), Samko - Vecheta (46. Ezeh). Trenér: Hyský.
Dukla: Hruška - Vondrášek, Hašek, Peterka, Ludvíček - Šebrle (51. Zeronik), Hora (34. Lichý), Kozma, Ambler (79. Douděra) - Mešanovič (79. Matoušek), Matějka (79. Špatenka). Trenér: Rada.