Chrudim se dočasně posunula do čela druhé ligy, doma ale poprvé ztratila. Béčko Sparty přehrálo třetí Vyškov, bitva o Brno bez vítěze

Chrudim se dočasně posunula do čela Chance Národní ligy, doma ale poprvé ztratila a s Táborskem vyšla střelecky naprázdno. Jediný gól dopoledního programu tak zaznamenal záložník sparťanské rezervy Lukáš Penxa. Díky němu domácí přehráli Vyškov a opustili sestupové vody. V brněnském derby se zrodila remíza, domácí Zbrojovka bod zachraňovala v závěru ze značky pokutového kopu.

Chrudim poprvé doma ztratila

Rozjetá Chrudim před sobotním zápasem držela sérii šesti ligových výher v řadě, pyšnila se nejlepším útokem celé soutěže a do utkání tak vstupovala z pozice jasného favorita. Naopak Táborsko se v nové sezoně stále hledá a po osmi odehraných zápasech ho dělil pouhý bod od sestupových pozic. Do utkání však vstoupili aktivněji hosté, kteří dělali svému soupeři problém především vysokým presinkem.

Žádnou větší příležitost si ovšem svěřenci trenéra Romana Nádvorníka vypracovat nedokázali. Po čtvrthodině hry se naopak do první šance dostali domácí, pohotová střela Davida Bauera se ale mezi tři tyče nevešla. O necelých 10 minut později mohl špatnou rozehrávku Táborska potrestat nejlepší střelec soutěže David Látal, jeho pokus ale pouze orazítkoval pravou tyč Kerlovy branky. Právě gólman hostů se zaskvěl v závěru první půle parádním dvojzákrokem, když nejprve vyrazil technickou ránu Jiřího Hrubeše, načež zneškodnil i dorážku dobíhajícího Samuela Šimka.

Herní převahu si přenesli chrudimští fotbalisté i do druhého dějství, ani v něm však recept na výborně chytajícího Kerla najít nedokázali. Látal a spol. tak na svém stadionu vyšli poprvé v letošní sezoně gólově naprázdno a po výsledku 0:0 si připisují první remízu v aktuálním ročníku.

Chrudim v následujícím kole zavítá na půdu Líšně, Táborsko čeká další těžká zkouška v podobě domácího utkání s Vyškovem.

Penxa zařídil rezervě Sparty nečekanou výhru

Pozice obou týmů v lize byly zrcadlené. Zatímco loňský adept na postup z Vyškova se slunil na průběžném třetím místě, sparťanští mladíci tápali tři příčky nad samotným dnem. Pražany trápilo především hlídání nadějně rozjetých duelů, již třikrát přišli o cenné body kvůli inkasované brance v samotném závěru. Toho chtěli využít Moravané, čímž by prodloužili vítěznou sérii v lize na tři utkání.

V úvodu ale zápasu vévodili domácí. Jasný přehled o hře prokázal Roman Mokrovics přenesením hry na volného Lukáše Penxu, ten si však následnou střelu zpoza vápna nepřipravil ideálně. Načechraný centr poté obstaral jeho debutující bratr Ondřej, Matyáš Jedlička ovšem hlavičkou zblízka minul levou tyč. Sám debutant se ve 20. minutě ocitl v roli zakončovatele, z pravého křídla nahrávající Daniel Michl se ale asistence nedočkal. Ondřej Penxa totiž ve skvělé příležitosti trefil z první brankáře. Hra se poté vyrovnala a i Vyškov navštěvoval vápno týmu v rudém, vždy ale selhal ve finální fázi.

V druhé půli se musel znovu mít na pozoru Jiří Borek. Brzy hasil chybu obránců v rozehrávce pohotovým výběhem, v 58. minutě pak náramně vytěsnil již mnohem lépe umístěnou střelu Ondřeje Penxy zevnitř vápna. Střídající Radek Šiler se po 70 minutách hry ocitl sám na zadní tyči, po rohovém kopu ale hlavičkoval těsně vedle. Chvíli poté vyslal pohotovou střelu z hranice vápna Lukáš Penxa a trefil se krásně k tyči. Krátce nato se snažil vyrovnat Barnabáš Lacík, gólmana ale po střele z úhlu zaskočil jeden z obránců Sparty.

Po duelu na stadionu Viktorie Žižkov si tak Sparta připsala do tabulky tři body. Výše postavený Vyškov pojede v dalším ligovém střetnutí 28. září do Táborska, Pražané se v ten samý den vydají na hřiště taktéž vysoce postaveného Zlínu.

Zbrojovka prodloužila sérii bez výhry, v derby zachránila bod až v závěru

Sobotní program Chance Národní Ligy uzavřelo derby mezi brněnskou Zbrojovkou a Líšní. Svěřenci trenéra Jaroslava Hynka se snažili prolomit černou domácí sérii v letošním ročníku druhé nejvyšší soutěže.Líšeňští naopak hájili venkovní neporazitelnost.

První vážnou příležitost duelu si připravili domácí fotbalisté po rohovém kopu, který zakončoval hlavou Lucas Kubr, jeho pokus však výborným zákrokem vytěsnil Tomáš Vajner. Úvodní branku však vstřelila Líšeň. Po nepovedeném odkopu Brna se míč dostal na kopačky Milana Lutonského, který přihrál Pavlu Sokolovi na levačku a jeho utěšená dalekonosná rána zapadla k zadní tyči brněnské brány.

Svěřenci trenéra Jaroslava Hynka vstoupili do druhého dějství aktivněji a drželi se na míči. Úvodní zajímavou šanci si však vypracovali hosté, když se Jan Silný po kličce dostal ke střele levačkou, ale jeho pokus z hranice malého vápna se vykroutil mimo tři tyče. Po hodině hry měl Roman Potočný zajímavou standardní situaci, ale nakonec zakončil pouze do zdi.

V závěru utkání přišlo drama, protože rukou ve vápně zahrál hostující kapitán Michal Jeřábek. K pokutovému kopu se postavil Peter Štepanovský, který poslal Vajnera na druhou stranu a vystřelil domácím cenný bod.

Celek Milana Valachoviče remízou prodloužil sérii venkovní neporazitelnosti na pět střetnutí. Brněnská Zbrojovka potvrdila, že má nejhorší obranu v domácích zápasech, inkasovala již devátý gól. Líšeň si zároveň mírně vylepšila vzájemnou bilanci s Brnem z poslední doby (1-2-2).

V následujícím kole Chance Národní Ligy Brno pocestuje na Hanou, kde vyzve rezervu olomoucké Sigmy. Líšeň naopak v domácím prostředí přivítá kometu letošního ročníku Chrudim.

10. kolo druhé fotbalové ligy:

Chrudim - Táborsko 0:0

Rozhodčí: Nehasil - Líkař, Malimánek. ŽK: Kateřiňák, Dordič (oba Táborsko). Diváci: 1060.

Sparta Praha B - Vyškov 1:0 (0:0)

Branka: 73. L. Penxa. Rozhodčí: Opočenský - Cichra, Šafránková. ŽK: Sylla, Djanbou, Ulbrich, Condé, Piško, Vedral (všichni Vyškov). Diváci: 326.

Zbrojovka Brno - Líšeň 1:1 (0:1)

Branky: 86. Štepanovský z pen. - 29. Sokol. Rozhodčí: Trska - Pochylý, Žurovec. ŽK: Sedlák (Líšeň). Diváci: 3092.