Češi byli proti mistrům světa bez šance, Hübschman si navíc vysloužil červenou

Česká reprezentace podlehla v pátečním kvalifikačním utkání o postup na ME 2012 na Letné Španělsku 0:2, hosté byli v zápase jednoznačně lepším mužstvem a po zásluze zvítězili. Naděje českého celku na účast v listopadové baráži se tak upíná k úternímu veledůležitému zápasu v Litvě.

Čeští fotbalisté nastoupili proti úřadujícím mistrům světa a Evropy bez distancované dvojice Plašil - Rezek, naopak do základní jedenáctky se dostal liberecký bek Gebre Selassie. Českým hráčům se však nevydařila první půlhodina zápasu, ve které propadli v nasazení, osobních soubojích, agresivitě i pokrývání soupeře. Španělé měli před zápasem jistý přímý postup na ME 2012, ani na Letné však nic nevypustili a už v první půli rozhodli o své sedmé výhře v kvalifikační skupině I.

Defenziva domácího týmu začala odkrývat své trhliny už v 6. minutě, čehož Španělé využili k rychlému vedoucímu gólu. Xavi načasoval přesnou přihrávku za obranu na Matu, kterého nechal za svými zády Pudil a útočník Chelsea překonal svého klubového spoluhráče Petra Čecha. Češi poté pokračovali v zakřiknutém výkonu, hosté drželi míč a na hřišti to místy připomínalo španělský trénink. V 23. minutě Španělé své vedení zvýšili na dvougólový rozdíl. Levá strana české obrany nechala proniknout Silvu až do vápna, hostující záložník našel volného Xabiho Alonsa a ten skóroval do poloprázdné branky. Bílkovi svěřenci se v závěru první půle mírně zlepšili v napadání a zpřesnili přihrávku, ve finální fázi však neuspěli. Pět minut před odchodem do kabin nacentroval Pudil a Baroš na malém vápně trestuhodně minul balon z dobré pozice.
[img id="35306"]Blízko kontaktnímu gólu byli čeští hráči tři minuty po změně stran. Po rohovém kopu nastal na malém vápně Španělska zmatek a míč poskakoval před Barošem i Jiráčkem, ale střelu plzeňského záložníka nakonec hosté zablokovali. Ani ve druhém poločase však Češi nedokázali déle podržet míč, když navíc v 69. minutě předvedl Hübschman tvrdý skluz na Xabiho Alonsa a musel předčasně do sprch, domácí šance na snížení se ještě více propadla. Španělé si poté vypracovali další dvě vyložené příležitosti, v 78. minutě však střídajícího Martíneze vychytal Petr Čech a devět minut před koncem zastavilo střelu Xaviho břevno české branky.

Španělé byli nad síly českého výběru a na výsledku 0:2 se už v závěru nic nezměnilo. Domácí působili pasivním dojmem a za celý zápas prakticky neohrozili hostující branku. Češi nyní budou s napětím sledovat sobotní druhý zápas ve skupině I mezi Lichtenštejnskem a Skotkem - pokud v něm Skotové vyhrají, v tabulce se dostanou o bod před český celek. Ten hraje v úterý veledůležitý zápas v Litvě, skotští fotbalisté nastoupí na horké španělské půdě. Do listopadové baráže postoupí druhý tým.

Česká republika - Španělsko 0:2 (0:2)
Branky: 6. Mata, 23. Xabi Alonso. Rozhodčí: Tagliavento - Copelli, Nicoletti (všichni It.). ČK: 69. Hübschman. Diváci: 17 873. Hráno v Praze na Letné.

Česká republika: P. Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, M. Kadlec - Hübschman - Kolář (77. Vacek), Rosický, Jiráček, Pudil - Baroš (63. Pekhart). Trenér: Michal Bílek.
Španělsko: Casillas - Ramos (46. Puyol), Albiol, Piqué, Arbeloa - Xabi Alonso (71. J. Martínez), Busquets, Xavi - Silva, Torres (61. Villa), Mata. Trenér: Vicente del Bosque.