Obviněni byli také Josep Maria Bartomeu a Sandro Rosell, bývalí prezidenti klubu, a José María Enríquez Negreira a jeho syn Javier Enríquez Romero.
A o co jde? Soudce tvrdí, že platby ve výši 7,5 milionu eur, které klub vyplatil José Maríovi Enríquezovi Negreirovi, bývalému viceprezidentovi Technické komise rozhodčích (CTA), představují trestný čin. Trestný čin úplatkářství stanoví, že žádný veřejný činitel nesmí přijímat platby za výkon své veřejné funkce. Soudce považuje Negreiru za veřejného činitele pro účely trestního řízení, neboť zastával veřejnou funkci.
Začátkem září soudce oznámil, že zahajuje samostatné vyšetřování údajného praní špinavých peněz Enríquezem Negreirou a jeho synem. Soudce věří, že vyšetřování primárního trestného činu, tedy platby ze strany Barcelony, které jsou prý perfektně zdokumentované, nebude příliš dlouhé.
Příběh má ale pokračování. Ve zprávě, kterou přinesly všechny velké španělské servery včetně AS, se uvádí, že soudce připomíná, že Negreira poté, co byl v polovině roku 2018 odvolán z funkce viceprezidenta pro rozhodčí, zaslal bývalému prezidentovi Bartomeuovi výhružný dopis, v němž uvedl, že "pokud mu Barcelona nebude nadále platit, odhalí řadu skutečností, které by mohly klub vážně poškodit".
Co na to UEFA? Ta už na jaře zahájila vlastní vyšetřování. Koncem července řídící orgán evropského fotbalu pustil Barcelonu do Ligy mistrů, ale dal najevo, že je stále možné budoucí rozhodnutí o vyloučení, pokud dojde k posunu nebo novým okolnostem. A právě k tomu nyní došlo.