eFotbal

Bílkův titul je za dané situace cennější než ty Vrbovy. Vyhrál i vodník českého zatuchlého rybníčku Šádek

eFotbal
Bílkův titul je za dané situace cennější než ty Vrbovy. Vyhrál i vodník českého zatuchlého rybníčku Šádek
Bílkův titul je za dané situace cennější než ty Vrbovy. Vyhrál i vodník českého zatuchlého rybníčku ŠádekFlashscore
Nečekané se stalo skutkem. Poprvé v tříleté historii nadstavby (2019, 2020 a 2022, loni se nadstavba kvůli zmrzačené covidové sezoně 2019/2020 v režii vedení LFA nehrála) se mistrem nestal vítěz základní části (Slavia Praha), ale až ten druhý v pořadí (Viktoria Plzeň). Po středečních výsledcích Baník Ostrava-Slavia (1:1) a Hradec Králové-Plzeň (0:2) se už kolo před koncem Fortuna ligy pošesté v historii stali českými mistry Západočeši (2011, 2013, 2015, 2016, 2018 a 2022). A to přesto, že se po jejich loňském až pátém místě všeobecně soudilo, že se Plzeňští, zvláště po odchodu majitele Paclíka a Berbrově zatčení, stávají po deseti letech opět průměrným provinčním klubem.
Reklama
Reklama
Bílek – nedoceněný kouč

Jejich úspěch je o to cennější, že Plzeň vyhrála v situaci, kdy její majitel z nouze, kontroverzní ředitel Adolf Šádek zadlužený klub dlouho a marně prodává a kdy se navzdory prvnímu místu a účasti v kvalifikaci Ligy mistrů očekává rozprodej nejlepších hráčů. Je to samozřejmě i velký triumf podceňovaného kouče Michala Bílka, který podle mého názoru opět, stejně jako předtím v roli trenéra národního týmu na ME,  předčil svého plzeňského předchůdce Pavla Vrbu. 

Jsem totiž přesvědčen o tom, že tento Bílkův titul je cennější než předchozí tři Vrbova prvenství z let 2011, 2013 a 2018 za zády s Paclíkovými sponzory typu Veolie, s Berbrem v luxusním plzeňském VIPu a pak i s Damkovou v čele komise rozhodčích. 

Šéf sportovní redakce Deníku Zdeněk Jůzek napsal na Twitter: „Euforie v Plzni je zasloužená. Kouzlo Michala Bílka. Skvělý, nedoceněný kouč. Ale pozor, hodně se na ligovém finiši podepsal fakt, že v něm Slavia odešla. Kvůli (evropským) pohárům, kvůli (oslabenému) kádru.“ A také, že v  rozhodující fázi sezony vážně onemocněl její šéf Jaroslav Tvrdík, je třeba dodat. 

Šádkovo „kouzlo“ - největší průšvih českého ligového fotbalu

„Podepisuji a dodávám, že to je i Šádkovo ‚kouzlo‘. ‚Kouzlo‘ muže, který se dovede v tomto zatuchlém tuzemském fotbalovém rybníčku pohybovat ze všech nejlépe. A v tom je zároveň i největší průšvih českého ligového fotbalu, totiž že mu vládne člověk s pověstí vyhazovače z provinční diskotéky. A je to i vina některých alibistických a objektivistických médií, která léta trpěla i Berbra,“ dodal jsem k Jůzkově prohlášení na Twitteru.

Ano, dalo by se i napsat, že mistrem se stal klub, o němž si bývalý polský předseda Komise rozhodčích FAČR Michal Listkiewicz původně myslel, že jeho majitelem je Roman Berbr.

Nebo to, že mistrem se stal klub, jehož současný majitel nazývá své konkurenty „m.dkami“, ukazuje na fanoušky soupeřů vztyčený prostředníček, řve beztrestně na rozhodčí od lajny (kam ho doprovází občas i ozbrojený bodyguard), v podnapilém stavu ve VIPu uráží a napadá zástupce sponzorů soupeře, ovlivňoval přes Berbra nominace rozhodčích, zval si ho před zápasem do kabiny arbitrů, podílel se na tajném plánu, jak dostat v rozporu s normami do ligy bez baráže klub otce své přítelkyně, opakovaně kolem utkání spamuje současného předsedu komise rozhodčích a veřejně před svědky vyhlašuje, že si dokáže všechny české fotbalové novináře, včetně autora tohoto komentáře,  koupit za deset tisíc korun.

A také se dá konstatovat, že ligu vyhrál klub, jehož sponzorské firmy podle policejních odposlechů a analýz údajně měly - zatím bez jakéhokoli vysvětlení - posílat peníze na účet Romana Berbra.

V Česku nerozhodují jen kvality hráčů, ale i „kvality“ zákulisních hráčů

A přesto, nebo možná proto, byl Šádek zvolen místopředsedou LFA, která fotbalové profisoutěže v Česku řídí, i členem výkonného výboru FAČR. A i v něm dokázal, mj. i za podporu předsedy Fouska při nedávné amatérské vzpouře fevolučních jakobínů, dosáhnout zvolení plzeňského mládežnického manažera Zdeňka Psotky sportovním ředitelem FAČR.  Takový je holt český ligový fotbal  na začátku třetí dekády 21. století. 

Jak poznal ve Slavii už začátkem 90. let i naivní Čechoameričan Boris Korbel, tady často nerozhoduje, kdo má jaké mužstvo, ale jak to umí v zákulisí. 

Ostatně to bylo vidět i v předposledním nadstavbovém kole. O tom, že předseda komise rozhodčích Radek Příhoda šokoval a nasadil na klíčové zápasy Hradec Králové-Plzeň a Baník-Slavia provařené tanečníky z Berbrových plzeňských lokajských plesů Berku a Fraňka, už se psalo hodně na efotbale i v Blesku. Nechci to podrobně nyní rozebírat, ale i tak si oba počínali velmi zkušeně, Berka v Mladé Boleslavi mohl být ve střehu jen dvacet minut, během nichž stačil vyrobit pro Západočechy jeden nadějný trestňáček, ale po Beauguelově prvním gólu už to byl, možná i kvůli jiným aspektům, zcela klidný duel. 

Hradecké vazby pánů Saboua i Koubka

Fotbaloví  pamětníci si třeba vzpomněli na to, jak si hradecký sportovní ředitel Jiří Sabou v policejních odposleších telefonoval i s plzeňským vládcem českého fotbalu a Šádkovým přítelem,  všemocným místopředsedou FAČR Romanem Berbrem. Třeba v srpnu 2019: „Dobry den, Náčelníku, v pátek mám nůž na krku. Jsme bídný.“ Jak uvedla idnes.cz, Sabou se ozval Berbrovi poprvé 8. srpna 2019. Tři dny před druholigovým zápasem mezi jeho Hradcem Králové a Varnsdorfem. Reakce na textovku zmíněnou v úvodu už ve spisu není, Hradec nicméně zmíněné utkání vyhrál vysoko 8:0. Do té doby byl přitom v tabulce předposlední a měl skóre 3:5.

Jiní fotbaloví znalci tvrdili už před čtvrtým nadstavbovým kolem, že o titulu ve fotbalové lize je rozhodnuto, protože si vzpomněli na to, jak v sezoně 2008/2009 vyhrála za poměrně divokých okolností druhou ligu Čáslav, kterou tehdy vedl dnešní trenér Hradce Králové Miroslav Koubek, jemuž dělal ředitele jistý Martin „Chřestýš“ Svoboda, dnes externí poradce Viktorie Plzeň a osobní přítel Adolfa Šádka, jinak už podruhé trestně stíhaný kvůli fotbalové korupci. Tentokrát v kauze Berbr, resp. Šváb. Mimochodem tu první ligu tenkrát Čáslav před sezonou 2009/2010 prodala Slovácku. 

Východočechům chyběli proti Plzni tři nejlepší hráči

Hradec Králové pak proti Plzni ve středu nastoupil nejen bez vnitroklubově potrestaných hvězd Mejdra a Vlkanovy, kteří v neděli při utkání Slavia-Slovácko hloupě vlezli na pozvání do VIPu v Edenu (za což už Jaroslav Tvrdík zkritizoval své podřízené), ale i bez svého střelce z posledních kol Vašulína, který hrál v nadstavbě proti Slavii (4:3) i na Spartě (1:1). Proč? Protože zase koketuje s Boleslaví?  Určitě ne proto, že by mohl třeba dát gól jako v prvním nadstavbovém kole Slavii. 

Když se jeden z českých respektovaných expertů dozvěděl, v jaké sestavě Hradec Králové ve středu v Boleslavi proti Plzni nastoupil, poslal mi tuto SMS zprávu: „Stát se v 70 letech kašpárkem jako Míra Koubek, to je i na mě moc.“ 

Plzeň Slavii ani jednou neporazila, v play off by asi mistrem nebyla

Historie se ale nebude ptát, co je na tom, že Viktoria Plzeň ze svých 25 ligových výher ze 34 dosavadních ligových utkání  zvítězila celkem šestnáctkrát o jediný gól. A co je na tom, že Slavii ani jednou v přímém souboji nedokázala porazit (0:2, 1:1, 1:1)? Ostatně na druhou stranu prohrála jen dvakrát, na jaře ani jednou, naposledy to bylo 31. října 2021 – 0:2 právě se Slavií v Edenu.

Ano, jsem přesvědčen o tom, že kdyby se místo současného poněkud podivného systému nadstavby hrálo klasické finálové play off (třeba na dva vítězné zápasy) jako byl letos v ledním hokeji duel Třince se Spartou, Viktoria Plzeň by se mistrem nestala. Jenže konzervativní slávistický kouč Jindřich Trpišovský odmítá i nadstavbu, natož pak nějaké play off, tak co?  

Slavia měla předně vyhrát v Ostravě

Jinak jasně: pokud chtěla Slavia  ligový závěr ještě alespoň trochu zdramatizovat, měla i ve své marodkou zdecimované sestavě vyhrát ve středu v Ostravě. Jenže to nedokázala, přestože se záhy ujala vedení 1:0 a přestože za stavu 1:1 hrála po Lischkově vyloučení 25 minut přesilovku. Jediné, co v závěrečné početní převaze dokázala, bylo Holešovo břevno nastřelené z volného přímého kopu. 

Slávisté se ani nemohou vymlouvat na to, že proti nim všichni bojují jako by hráli ve finále mistrovství světa (Sparta to ostatně mívá podobné) - třeba ostravský zadák Fleišman byl ve středu úplně v transu a všichni Ostravané se radovali z pro ně nic neřešící remízy, jako by ten titul vyhráli sami. Tak to je a bude. Ostatně i mě by překvapilo - kdyby slávisté přece jen ve Vítkovicích Baník porazili a v neděli by se ještě hrálo o titul -, že by baníkovci se stejným, středečním elánem nastoupili v posledním kole i k duelu v Plzni. 

Když si zase vzpomenu na to, jak se ostravský majitel Václav Brabec před časem v jednom svém rozhovoru rozplýval, když mluvil o svém fotbalovém vzoru Adolfu Šádkovi… Nebo, když si uvědomím, že výkonného ředitele v Baníku dělá Michal Bělák, syn největšího Berbrova spojence a předvolebního vyslance na Moravě a ve Slezsku  Radka Běláka, který se Šádkem, Berbrem a Malíkem za covidu mj. osnoval předčasné ukončení ligy…

Rozhodlo pět ztracených bodů se zoufalou Karvinou

Tak či tak,  když Slavia ztratí pět bodů ze šesti s jasně poslední a sestupující Karvinou (3:3 v Karviné, 0:1 v Edenu), nemůže si stěžovat na to, že není počtvrté za sebou mistrem. 

Osobně jsem si myslel, že červenobílí budou mít v sezoně 2021/2022 velké problémy s obhájením titulu už loni v srpnu po svých nezdarech v kvalifikaci Ligy mistrů a Evropské ligy s Ferencvárosem Budapešť, resp. s Legií Varšava. Jejich mužstvo nebylo již tak kvalitní jako ta v předešlých třech sezonách. Ale domníval jsem se, že jim titul může sebrat Vrbova Sparta, Bílkova Plzeň by mě – navíc ve změněných funkcionářských poměrech v Česku – přiznávám, ani nenapadla.  Jenže o Spartě je v této souvislosti zbytečné mluvit, to je téma na jinou velkou analýzu. Ostatně i v generálce  před odloženým finále Českého poháru prohrála při Dočkalově loučení na Letné se Slováckem 1:2 – jak to asi bude vypadat v důležitějším zápase za týden v Uherském Hradišti?

„Přes veškerou rivalitu se sluší pogratulovat Plzni k mistrovskému titulu. My jsme letos udělali moc chyb a v rozhodující fázi sezony prostě nebyli dost dobří. V příští sezoně zkušenosti zúročíme a vrátíme se silnější,“ napsal včera na Twitter jeden z představitelů Slavie Jiří Vrba. 

„Život nejsou jen úspěchy a radost. Velký respekt k Viktorii Plzeň za současnou sezonu, za všechno, co dokázala překonat. Pro nás to byla krásná (čtvrtfinále Evropské konferenční ligy) i smutná sezona. Hlavně je důležité, aby se nám naplno vrátil náš šéf Jaroslav Tvrdík. A příští sezonu zase do boje,“ uvedl na Twitteru Tvrdíkův zástupce Tomáš Syrovátka.

Zástupci Slavie: „Udělali jsme v sezoně moc chyb“

Jak trefně napsal Jiří Vrba, slávisté těch chyb udělali až příliš.

Třeba: nedoplnili tým tak kvalitně jako dřív, a to jak na podzim, tak na jaře (po konstruktivním Stanciovi i střelci Kuchtovi zůstaly dvě velké díry), ztráceli zbytečné body – už zmíněných pět bodů v duelech s Karvinou, ale i ztráta poločasového vedení 2:0 v Ostravě (3:3) v posledním prosincovém kole,  ztráty v Českých Budějovicích (2:2), v Liberci (0:1), v Mladé Boleslavi s Hradcem Králové (3:4), ztracená vedení 1:0 ve dvou jarních duelech o šest bodů s Plzní (oba nakonec 1:1). 

Nevyrovnaná forma a nebývalé chyby brankářů (po zranění především Koláře), jejich až přílišné střídání, časté měnění sestavy, způsobené také až příliš velkou marodkou (co je její příčinou?), chyby v koučování zápasů, nepřijatelné chování členů realizačního týmu (asistenti Houštecký, Řehák i Köstl), některé nepovedené drahé nákupy (Krmenčík), únava po náročných duelech v evropských pohárech, špatný jarní rozjezd po zimní přípravě bez jediného přátelského utkání se dvěma úvodními únorovými domácími prohrami (s Karvinou a se Spartou ve čtvrtfinále domácího poháru) a také absence nemocného klubového šéfa Jaroslava Tvrdíka v rozhodující fázi sezony. 

To je docela dost důvodů, proč Slavia letos na rozdíl od let 2019, 2020 a 2021 neslaví mistrovský titul. 

Nevěřím tomu, že Viktoria Plzeň zažije další takhle vydařenou sezonu, ovšem nevěřím ani tomu, že Sparta s novým, možná opět zahraničním, trenérem bude v sezoně 2022/2023 špatná jako nyní. Takže by už příště mělo konečně dojít k duelu pražských „S“.

Krondl by byl lepší šéf komise rozhodčích než začátečník Příhoda 

A liga? 

Asi by měl řídit Komisi rozhodčích FAČR někdo mnohem zkušenější a ráznější, než byl v sezoně 2021/2022 Radek Příhoda. Jeho chyby důkladně popsal a perfektně analyzoval zkušený mezinárodní sudí Václav Krondl ve velmi otevřeném středečním rozhovoru pro Seznam Zprávy. 

Ten by podle mého názoru měl tuto klíčovou komisi vést, a ať se Příhoda vedle něj klidně učí jako jeho zástupce.

Liga? Zaslouží si lepší a hlavně nezávislé vedení

Nejvyšší česká soutěž by si zasloužila i mnohem lepší vedení, v tom současném mají nyní v LFA (na rozdíl od FAČR) navrch staré postberbrovské struktury typu zmíněného Adolfa Šádka. Jenže pokud si samy kluby neprosadí nezávislý management  v čele s výkonným ředitelem  typu komisaře NHL či NBA, budeme se nadále pohybovat v začarovaném kruhu. Ostatně to má souvislost i s nedostatečnou výší ceny televizních a marketingových ligových práv, s výší ceny za jméno titulárního sponzora nejvyšší soutěže, s nutností výběrového řízení v těchto případech atd. 

Na druhou stranu, jak jsem si dovolil podotknout i v závěru své analýzy pro ekonomický týdeník Euro, je v českém ligovém fotbale všechno jaksi  propojené. 

Předsedou Ligové fotbalové asociace (LFA), která soutěž  řídí, je od jejího vzniku Dušan Svoboda, jinak též místopředseda pražské Sparty. A jeho nadřízeným na Letné je majitel sparťanského klubu Daniel Křetínský, zároveň vlastnící mediální skupinu CNC, jež má mj. internetová práva na fotbalovou ligu. Partnerkou Křetínského je česká reprezentantka v jezdectví a olympionička Anna Kellnerová, jejíž matka Renáta Kellnerová je vdovou po Petru Kellnerovi, a tedy majitelkou společnosti PPF. A PPF kromě Novy mj. vlastní i O2 TV, která si vysílací práva na nejvyšší fotbalovou ligu koupila od Pragosportu v čele s bývalým místopředsedou FAČR (dříve ČMFS)  Jaroslavem Vackem.

Pelta si postěžoval u „Doktora“ v jeho Sportu, že to špatně snáší. Neměl ovlivňovat soudkyni a chodit svědčit Berbrovi