Lukáš Budínský (32 let, záložník, Zhenis Astana, Kazachstán)
Budínský si v Karviné nevedl vůbec špatně, šest ligových gólů a čtyři asistence byly solidním příspěvkem. Přesto v létě nedostal novou smlouvu a místo čekání na další nabídky se rozhodl pro zahraniční angažmá. Vybral si exotický Kazachstán, konkrétně tým Zhenis Astana, kde působil do listopadu, kdy skončila sezona.
Domácí zápasy hrál Zhenis 200 kilometrů daleko v Karagandě a na závěr sezony dokonce ještě dál – v Pavlodaru. Ostatně, Kazachstán není procházka růžovým sadem, extrémní zimy, tréninky v halách a většina zápasů na nekvalitních umělých površích. Znamená to tedy, že na východ už nikdy? Ne tak docela. "Čeká se, jestli se nějaký klub ozve, nebo ne. Roli bude hrát také nový kazachstánský zákon o povoleném počtu cizinců v jednom týmu. Nebráním se ničemu, když to bude dávat smysl. Ještě bych chtěl zamířit někam do zahraničí a poznat nové věci, místa a lidi," řekl v nedávném rozhovoru pro 90 minut.
Že nemáme stadion? To mi při jednání zapomněli říct, směje se Budínský. Jak se žije uprostřed stepi?
Ondřej Kúdela (37 let, obránce, Persija Jakarta, Indonésie)
Kúdela působil dlouhé roky na domácí scéně, kde se postupem let etabloval jako jeden z nejlepších stoperů v zemi. Ne náhodou si jej z Liberce vytáhla Slavia, kde zažil nejlepší roky protkané třemi tituly, Ligou mistrů i reprezentací. V létě 2022 ale řekl sbohem, když kývnul na nabídku z Indonésie.
Na kontraktu se dohodl s týmem Persija Jakarta, který dlouhodobě patří k předním celkům a který sídlí v metropoli o 10,5 milionech obyvatel. A jednalo se o povedený tah. Kúdela je doteď pevnou součástí sestavy, v minulých sezonách navíc prokazoval i produktivitu, v té současné zatím na první branku čeká. I tak se ale těší velkému vytížení. Bude však zajímavé sledovat, co bude dál, Kúdela totiž vstupuje do posledního půlroku smlouvy, která mu dle webu TribunWow.com zajistila skoro 50 milionů korun.
Michal Jeřábek (31 let, obránce, Kelantan, Malajsie)
Podobný případ jako Kúdela, avšak s ne až tak blyštivou kariérou. Když Jeřábek působil v Teplicích, byl jistotou a hovořilo se o přesunu dál. K tomu však nikdy nedošlo a přesun do Jablonce mu spíše uškodil. Začal paběrkovat a střídat kluby – přes kazašské Aktobe přes Michalovce až po Zlín.
Letos na jaře si řekl dost a zamířil na druhý konec světa. A to doslova, na rok podepsal v malajsijském klubu Kelantan Darul Naim. Na kontě má zatím třináct zápasů, jeho tým je však v době vydání článku předposlední. Jeden primát si ale Jeřábek přeci jen připsal, v elitní malajské lize je historicky prvním českým hráčem.
Jiří Ciupa (26 let, brankář, TS Galaxy, Jihoafrická republika)
V minulé sezoně naskakoval v MSFL, teď si užívá exotického angažmá. Příběh Jiřího Ciupy v září hodně zaujal, a to z pochopitelných důvodů. Moc se nestává, že by brankařské dvojky či trojky z menších klubů odcházely za lepším, ale přesně tohle je Ciupův případ.
V tomto ročníku v Karviné nenastoupil ani jednou. Když se tedy v září pekla dohoda s jihoafrickým týmem TS Galaxy, neměl důvod odmítnout. Stejně jako Jeřábek v Malajsii, i Ciupa je českým průkopníkem. Zatím má na kontě tři zápasy, jeho tým je v šestnáctičlenné tabulce jedenáctý. Nicméně neocenitelné zkušenosti a rozhled jsou v tomto případě možná víc než pozice v ligovém pelotonu. A navíc… „Vydělám si tady tolik, kolik bych dostal třeba v české elitní šestce, zároveň je ale možnost se posunout dál,“ popisoval v poutavém rozhovoru pro eFotbal.
Fanoušci na stromech a divoké nástupy na rozcvičku. Brankář Ciupa vypráví o africkém dobrodružství
Ondřej Bačo (28 let, obránce, Ironi Tiberias, Izrael)
Bačo je jedním z mála českých hráčů, kteří si udělali jméno v izraelské nejvyšší soutěži. Po jarním konci v maďarském DVTK se rozhodl pro návrat do známého prostředí a podepsal smlouvu s nováčkem izraelské ligy Ironi Tiberias. V Izraeli se však dlouho rozkoukávat nemusel – dříve odehrál 2,5 sezony za Hapoel Jeruzalém, kde se stal dokonce kapitánem, což je na cizince v této zemi ojedinělý úkaz.
V Hapoelu zažil historický úspěch, když mladý tým bez velkých hvězd obsadil čtvrté místo za tradiční velkou trojkou Maccabi Haifa, Maccabi Tel Aviv a Hapoel Beer Sheva. Tehdy měl Bačo zásadní roli v obraně a jeho přínos neunikl ani tamním médiím.
Bačo si na izraelský fotbal zvykl díky jeho technickému zaměření a důrazu na kombinační hru. Do Ironi Tiberias přišel s cílem pomoct nováčkovi ligy k udržení a potvrdit svou pověst spolehlivého stopera. To se daří tak na půl. Odehrál sice všechny zápasy, jeho tým je ale předposlední.
Petr Mareš (33 let, obránce, RFS Riga, Lotyšsko)
Velkou stálicí je také Mareš v Lotyšsku. Po letech strávených v Mladé Boleslavi se k odchodu rozhodl v roce 2021. A udělal dobře. V lize, kde se hraje stylem jaro-podzim, válí. Postupně z pozice levého obránce zapsal bilanci 5+6, 5+11 a 6+9. Je trojnásobným mistrem ligy, dvakrát vyhrál pohár, byl zvolen do sestavy sezony a v tomto ročníku si zahrál i v Evropské lize. „A finančně jsem si oproti Česku polepšil,“ prozradil dokonce v rozhovoru pro Deník.
S posledním prosincem mu však končí smlouva a o prodloužení se zatím neinformovalo.