eFotbal

Česká mise rovná se světová mise! Trojice aktivních světových hvězd, které si prošly českou nejvyšší ligovou soutěží

Česká mise rovná se světová mise! Trojice aktivních světových hvězd, které si prošly českou nejvyšší ligovou soutěží
Česká mise rovná se světová mise! Trojice aktivních světových hvězd, které si prošly českou nejvyšší ligovou soutěžíFlashscore
Není příliš zvykem, aby nadějní fotbalisté z ciziny odcházeli do českých luhů a hájů. A pokud se tak stane, žádná extra kariéra z toho nevoní. Těch, kteří se dostali až na mety nejvyšší, je přeci jen jako šafránu. Jako například tito tři borci.
Reklama
Reklama
Edin Džeko, 36 let, současné angažmá: Inter Milán 

Rodák ze Sarajeva se ani pořádně nerozkoukal v tamní lize, a už mířil na sever Čech do Teplic za odhadovanou částku 2,5 milionů korun. Teplice přitom sahaly po neznámém zboží ze Železničjaru, které odehrálo jen 33 zápasů se třemi vstřelenými brankami. I proto byl mladičký Bosňan vyslán na hostování do Ústí nad Labem.

A tam ukázal, co v něm je. V patnácti zápasech se blýskl třemi brankami, a po návratu do Teplic završil ligovou sezónu třemi brankami ve třinácti zápasech. Následující sezónu jich ale nasázel o deset víc, přičemž nevynechal žádné ligové kolo. A když bundesligový Wolfsburg v čele s kouzelníkem Felixem Magathem nabídl 120 milionů korun, nemohli tepličtí odmítnout.

Společně s Brazilcem Grafitem napomohl Wolfsburgu k titulu a stal se natolik chtěným hráčem, že jeho cena stoupla na tehdy i dnes astronomickou jednu miliardu korun! A tu byl ochoten zaplatit jedině Manchester City.

Udělal dobře, protože i v Anglii se uchytil a hned v druhé sezóně svými čtrnácti trefami pomohl vyhrát Manchesteru titul po dlouhých 44 letech.

Momentálně Edin Džeko i ve svých šestatřiceti letech má fotbalovému světu co nabídnout. Z AS Řím přestoupil do Interu Milán a patří mezi důležité členy tymu. Na kontě má zatím letos z devíti zápasů tři góly. Klobouk dolů.

zdroj: Inter Milán

Bony Wilfried, 33 let, momentálně bez angažmá

O kráse fotbalu v zahraničí začal mít Bony Wilfried tuchy v roce 2007, kdy ho jako velkou naději přivedla z Issia Wazi Sparta. Nejdřív jako hostujícího hráče k obohacení rezervního celku. A jelikož ukázal své kvality, koupila ho Sparta natrvalo.

V první ostré ligové sezóně patřil mezi střídající hráče, a proto vsítil jen tři branky v šestnácti zápasech. Následující rok se ale stal důležitým členem týmu a devětadvacet ligových zápasů okořenil devíti přesnými trefami. A když ve třetí sezóně měl po pouhých čtrnácti kolech na kontě deset branek, bylo o budoucnosti Bonyho jasno.

Odešel za lepším do Vitesse Arnhem. Tehdy se stal i parťákem v útoku reprezentace Pobřeží Slonoviny legendárního Didiera Drogby a vypadalo to na dobře rozjetou kariéru.

V Nizozemí byl doslova k neudržení. Bilance 65 ligových střetnutí a 46 branek těšila svět. A velšský zástupce v Premier League Swansea tehdy tasil nejen v historii klubu, ale Walesu vůbec, rekordních 360 milionů, aby ho vykoupil.

Ani Premier League ho nezastavila a i ve Swansea střílel branky o sto šest. První sezóna? Šestnáct ligových branek. Ve druhé jich stihl jen devět, a pak ho koupil Manchester City. Bony se stal na tehdejší poměry nejdražším africkým fotbalistou historie, protože stál přibližně 850 milionů korun.

Jenže v Manchesteru City se stal pouhým stínem Sergia Agüera a po dvou sezónách odešel zpět do Swansea, odkud po sestupu posílil katarský celek Al Arabi. Hostování ale opět nevyšlo dle přání, stejně jako angažmá v Saúdské Arábii, kde si Bony zahrál za Al Ittihad.

Bony si pak na dvě léta od fotbalu na vrcholu odpočinul, přičemž letos se vrátil jako hráč Nijmegenu. Odehrál ale jen jeden zápas a znovu přijal status volného hráče. Nechal se slyšet, že by kariéru rád ukončil ve Spartě. Tak se nechejme překvapit, zda po něm Priske sáhne.

zdroj: Manchester City FC

Petar Musa, 24 let, současné angažmá: SL Benfika Lisabon

V předchozích dvou případech jsme se zabývali hráči, kteří své zkušenosti v české lize předváděli poměrně dávno. Nyní tak přichází řada na mnohem mladšího jedince, který patřil pražským Sešívaným dlouhých pět let až do letošního roku.

Jedná se o Chorvata Petara Musu. Rodák ze Záhřebu přitom do Slavie přišel z NK Záhřeb jako nijak extra výrazné zboží. Byť jako mladík odehrál v seniorech jen šestnáct zápasů, nedal ani branku, což nebylo na útočníka zrovna ukázkové.

I když si ještě ani nepřipsal start za seniorskou reprezentaci a ve Slavii toho během pěti let také moc neodehrál, jelikož byl věčně na hostování, ve svých čtyřiadvaceti letech patří slavné Benfice.

V loňském roce se totiž perfektně prezentoval v portské Boavistě, která na něj uplatnila opci ve výši cca 100 milionů a ze spárů Slavie ho vykoupila. Vzápětí ho ale vyměnila za dva hráče a 145 milionů do Benfiky.

V hlavním městě Portugalska zatím odehrál šest zápasů, ale už má na kontě jednu ligovou branku. V loňské sezóně jich za Boavistu vsítil jedenáct. Jak tedy vidno, v Portugalsku se našel. Přitom zkoušel i Bundesligu, v berlínském Unionu ale s jednou brankou nepochodil.

zdroj: SK Slavia Praha