Jakub Yunis (SFC Opava)
26letý útočník s iráckými kořeny zaujal v sezoně 2016/2017, když se poprvé prosadil do A-týmu Sigmy Olomouc. 191 cm vysoký hráč měl skvělé fyzické parametry, sílu i talent. V dalším ročníku se vydal na neúspěšné hostování do polských Katowic, odkud se po pouhém půlroce bez jediného startu vrátil zpátky na Andrův stadion. Starty sbíral po minutách, pořádně se prosadil až v následujícím ročníku.
Dal v ní sice jen tři góly, ale na trávníku se už objevoval často, nastřádal 32 startů. Přes tři soutěžní branky za sezonu se však nikdy v kariéře nedostal, což je na útočníka poměrně žalostná bilance. V ročníku 2019/2020 se prosadil opět třikrát, v tom dalším potom dvakrát. Smůlu měl i na zranění. Letos už Sigmě došla trpělivost a Yunis zamířil jako volný hráč do prvoligové Opavy. Tam ku dnešnímu datu vstřelil jeden gól v osmi duelech.
Václav Dudl (FK Viagem Příbram)
Ve 23 letech nejmladší hráč v našem žebříčku, který má ještě slušnou šanci na kariérní posun. Dudl byl považován za velký talent, když hrál za juniorku Sparty Praha. V sezoně 2016/2017 odehrál i 11 zápasů v dresu A-týmu a zdálo se, že jej čeká velice slibná kariéra. V tomto ročníku si zahrál pod trenérem Davidem Holoubkem i v Evropské lize proti slavnému účastníkovi Serie A Interu Milán.
To bylo ovšem z jeho strany ve Spartě všechno. Poté Dudla čekala nezdařilá hostování o soutěž níž v Táborsku a Viktorii Žižkov, zahrál si i slovenskou ligu za Spartak Trnava. V minulém ročníku pravidelně nastupoval za B-tým Sparty, v létě klub nadobro opustil a upsal se Příbrami. Zatím to vypadá, že to byl správný krok, neboť se dokázal prosadit do základní sestavy a se středočeským celkem, zdá se, míří za postupem do FORTUNA:LIGY.
Zdroj: FK Příbram
Filip Havelka (Dukla Praha)
24letý středopolař v sezoně 2016/2017, stejně jako Dudl, nakoukl do prvního týmu Sparty Praha. Ukázal, že by do budoucna mohl být platným hráčem, a tak aby se rozehrál, byl následně poslán na hostování do Liberce. V letech 2018-2021 pak hostoval v Českých Budějovicích, kde se mu dařilo nejvíc. Jednu dobu to dokonce vypadalo, že by se mohl vrátit do sparťanského A-mančaftu, ale letní příprava mu nevyšla dle představ.
Vloni následovalo další hostování v libereckém Slovanu, za severočeský klub nastupoval poměrně pravidelně a připsal si 25 soutěžních startů. Přesto v létě následoval sešup o ligu níž, a to v podobě hostování v Dukle Praha. Nový trenér s bohatými zkušenostmi z nejvyšší soutěže Petr Rada jej měl nasměrovat na tu správnou cestu, i vzhledem k překvapivě špatným výkonům Dukly v tomto ročníku to nicméně s Havelkovými prvoligovými ambicemi příliš růžově nevypadá.
Zdroj: FK Dukla Praha
Lukáš Buchvaldek (Dukla Praha)
Málokomu z českých fotbalistů se od dětských let prorokovala tak zářivá budoucnost jako Lukáši Buchvaldkovi. Už když byl junior, kroužily kolem něj zahraniční kluby v čele s Laziem Římem nebo Glasgow Rangers. Nakonec se vydal na stáž do věhlasného Bayernu Mnichov, kde se připravoval s výběry do 17, 18 i 19 let. Kvůli ceně z toho však nakonec nic nebylo, Sigma Olomouc za něj měla požadovat půl milionu eur, což se bavorskému gigantovi zdálo příliš. Buchvaldek tak zůstal na Hané, za A-tým ovšem hrál pouze v sezoně 2016/2017, kdy klub navíc působil ve FNL. V této soutěži koneckonců ofenzivní záložník či křídelník působí až dodnes, ve svých 26 letech. Hostoval ještě v Třinci a Vítkovicích, před dvěma lety přestoupil do Dukly, kde mu to sedí. Celkem už za klub odehrál 74 duelů, v nichž zaznamenal velmi slušnou bilanci 16+14. Jestli ale Buchvaldek někdy okusí nejvyšší soutěž, je otázkou. Postup svěřenců Petra Rady je v tomto ročníku utopií a zájemci z FORTUNA:LIGY se asi nepohrnou.
Zdroj: FK Dukla Praha