Logika velí, že by se v nejvyšší soutěži měli pohybovat ti nejlepší dorostenci. Zdání ale klame. Ti nejlepší si někdy tuto soutěž ani nezahrají. "Laika to k tomuto pohledu vede, ale ve skutečnosti ti nejvýraznější dorostenci už jsou posunutí výš, alespoň v těch největších akademiích," vysvětluje Jakub Konečný, který se věnuje skautingu mládeže. "Úplně neplatí, že by první liga dorostu byla výkladní skříní nejlepších talentů."
NA MLADÍKY SLOVÁCKA PADLA DEKA, ÚKOL UDRŽET NEJVYŠŠÍ DOROSTENECKOU SOUTĚŽ NOVĚ MAJÍ WEST A DROBISZDůvod je vlastně jednoduchý – kdo má talent a předpoklady, je automaticky posunut výš. V některých případech do rezerv, které hrají druhou či třetí ligu, někdy přímo do prvního týmu. "Například Mikuláš Konečný je ročník 2006, takže by ještě příští rok mohl hrát dorosteneckou ligu. Už celé jaro minulé sezony ale odehrál v dresu Slavie B druhou ligu. Přeskočil tři roky. A není zdaleka sám," nabízí Konečný jeden z mnoha případů.
Jakou má tedy soutěž prestiž? Pohledy se různí, avšak očividné je, že cíle týmů jsou jinde. Vyhrát titul = fajn úspěch, se kterým přichází i velký benefit ve formě postupu do UEFA Youth League, což je pro klub a jeho akademii cenná zkušenost. Ty podstatné výsledky práce se ale ukáží až za pár let.
Foto: Daniel Stehlík/cvaksk.sk
"Je hezké vyhrát titul, každý se tím rád pochlubí, ale primární cíl akademie je vychovat hráče pro velký fotbal. Takže se to s ambicemi U19 prostě kříží,“ souhlasí Konečný. „Každý klub má cíle trochu jiné. Když klub ligu vyhraje, je to dobrá reklama a vizitka. Pokud se ale z toho ročníku nikoho nepodaří dostat do profesionálního fotbalu, je to jen takový úspěch pro úspěch."
Neznamená to však, že by v lize působili špatní fotbalisté. Jedná se o kvalitní soutěž, v níž rostou výborní fotbalisté. Vždyť v posledních letech v ní stříleli góly Tom Slončík, Kryštof Daněk, Daniel Fila či Matěj Jurásek.
Navíc se jedná o důležitý mezistupeň pro ty, kteří v dorosteneckých letech nevyletěli tolik. A to například po taktické stránce. "V tomto věku a v této soutěži hraje taktika velkou roli. Je to předstupeň velkého fotbalu. Pokud se budeme bavit o pražských S, tak je to vrcholový sport," naráží Konečný na to, jak je o mladíky v některých klubech postaráno.
Vyrovnaná tabulka je dílem nestálých výkonůTolik obecná rovina. Jak to vypadá konkrétně v této sezoně? Čelo tabulky je velmi vyrovnané. První a šestý tým dělí pět bodů. "Celá sezona je velmi zajímavá," potvrzuje Konečný. Vládne Baník, jeden bod na něj ztrácí Sparta. Jak ale bylo řečeno, jde o vyrovnané dostihy. Trochu překvapivě je až v polovině tabulky smečka týmů, které by se rády viděly jinde. Od sedmého do desátého místa je seřazena Slavia, Plzeň, Olomouc a Pardubice.
"Slavii se nepodařil podzim, ztrácela hodně doma, pořád nemohla najít správné složení sestavy," vysvětluje Konečný s tím, že faktorů, které hrají roli v ostatních týmech, je opravdu mnoho. "Je to mix okolností. Roli hrála zranění i náročný program. Ti nejlepší jezdí na reprezentace, do toho škola a klubový fotbal. Udržet výkonnost dlouhodobě je složité."
Další Mejdr na scéně! Jeho gólu tleskal slavnější brácha i sparťanská hvězdičkaKromě toho se do výsledků propisuje i to, že jde o dospívající fotbalisty. "Každý rok v dorostu je znát. Nejen po fotbalové stránce, ale také po fyzické a mentální. Právě poslední bod vede k výsledkovým výkyvům," tvrdí Konečný.
Trochu překvapivě se těsně pod stupni vítězů motá trojice celků, jejichž A-týmy jsou na pomezí první a druhé ligy. Pod Spartou je Zbrojovka Brno, na kterou doléhá českobudějovické Dynamo a Dukla Praha. "Tyhle týmy mě baví," chválí Konečný. "Dukla dělá mládež velmi dobře, a to dlouhodobě. Dělá to trochu jinak, jde jinou cestou. Víc klade důraz na herní rozvoj hráčů, prostředí není tolik konkurenční jako ve Spartě a Slavii. A na to někteří hráči hodně slyší. Budějovice hrají velmi hezký fotbal. Dynamo těží z toho, že je centrum velké spádové oblasti. V Jihočeském kraji nemají konkurenta."
Kdo zaspí, má problémSpodek tabulky je taktéž velmi zajímavý. Jako první bouchne do očí Frýdek-Místek, který je v soutěži nováčkem. V obklopení prvoligových týmů a velkých značek působí jako zjevení.
Jeden by si řekl, že z jeho spádové oblasti půjdou všichni do Baníku. Není tomu ale tak. "Baník není nafukovací. Pro řadu kluků je lepší jít někam jinam než do velké konkurence, kde by přišli o herní prostor a minuty. To samé platí i o Karviné, jež hraje velmi zajímavý fotbal. Pro region je dobře, že je tam více klubů, kde se mohou kluci obehrávat," nabízí Konečný logické vysvětlení.
O elitní soutěž dorostenců v posledních letech přišly Příbram, Hradec Králové nebo Bohemians. Podobný osud by letos mohl potkat Slovácko, které je poslední. A to i přesto, že se jedná o klub, jenž byl vždy postaven na výborné akademii a svých odchovancích. Michal Kadlec, Michal Trávník nebo bratři Sadílkové budiž důkazem.
"U Slovácka vidím případ, ve kterém podcenili jeden slabší ročník," má jasno Konečný a svou myšlenku hned rozvíjí: "Liga do osmnácti let je na regionální úrovni, tam rozdíl tolik nepoznáte, konkurence není tak velká. V Celostátní lize už se ale vše ukáže, každý zápas je těžký, není se kde schovat. Pokud tým nemá kvalitu a ztratí sebevědomí, body sbírat nebude."
Foto: AC Sparta Praha
Celek z Uherského Hradiště sice v zimě do role trenéra dosadil Romana Westa, který má zkušenosti s dospělým fotbalem, jelikož trénoval Opavu nebo Třinec, ale nemusí to znamenat vůbec nic.
"Jakmile dojde k narušení kontinuity, je velký problém. Že přijde trenér a otočí kormidlo o 180 stupňů, tak to nefunguje. Vrátím se k Hradci, do kterého loni ve stejné situaci přišel také trenér se zkušenostmi z profi fotbalu Bohumil Pilný. Sestup neodvrátil," nabízí srovnání Konečný. "Pokud kádr nemá kvalitu, má to trenér velmi těžké. Ta mise je skoro nemožná."
PAUKNERA TĚŠÍ MIMOŘÁDNÝ ÚSPĚCH DOROSTENCŮ DUKLY. RADOVI BY PŘÁL NÁVRAT MEZI ELITU I SEMIFINÁLE POHÁRUNásledný sestup je velký problém. Všechno má totiž své konsekvence. V mládežnickém fotbale vše souvisí se vším. "Když ztratíte nejvyšší soutěž, máte velký problém. Pro kluky z nižších ročníků klub najednou není tak zajímavý, ty nejlepší hraní v druhé lize nijak neláká. Utečou jinam. Pokud jsou dobří, okamžitě dostanou laso z klubů, které hrají nejvyšší soutěž. Z takové situace se jen těžko zvedá, protože kvalita akademie rapidně padá a zpět do nejvyšší soutěže se dostanete velmi těžko," popisuje tvrdou realitu skaut agentury ESAM, kterou vede Jiří Müller.
Vše má dvě mince, stejně jako elitní dorostenecká soutěž. Nemusíte ji nutně vyhrát, ale spadnout z ní? Problém, který může v klubu udělat paseku na roky dopředu. "Teplice a Bohemians poznávají na vlastní kůži, jak těžké to po pádu níž je. Pokud nemáte nejvyšší dorosteneckou soutěž, celá pyramida se zbortí," dodává Konečný.
FAČR UDĚLOVALA CENY PRO NEJLEPŠÍ DOROSTENCE. ANKETU OVLÁDLI KRULICH Z JABLONCE A NASKOS ZE SLAVIE