eFotbal

Práce Kompanyho v Bayernu je znát. Bavoři jsou na tom lépe než v minulé sezoně, soudí expert

Jan Morávek
Trenér Bayernu Mnichov Vincent Kompany
Trenér Bayernu Mnichov Vincent KompanyFC Bayern Mnichov
Fotbalisty Bayernu Mnichov čeká náročný program. V úterý se střetnou v Lize mistrů s PSG, o víkendu zavítají na půdu Borussie Dortmund a ve středu to završí pohárovým duelem proti Leverkusenu. Jak na tom bavorský gigant pod vedením Vincenta Kompanyho (38) momentálně je? O dost lépe než v minulé sezoně. Více se o tom rozepíšu v novém vydání Prostoru Jana Morávka.
Reklama
Reklama

Léto přineslo velká očekávání. Fotbalová veřejnost si pokládala otázku: Co se bude v Bayernu Mnichov dít po nástupu trenéra Vincenta Kompanyho? Ostatně to mělo být jeho první velké trenérské angažmá, když nepočítám působení v Burnley. Pro spoustu lidí bylo angažování belgického internacionála velkým překvapením. Poukazovali na jeho nezkušenost a absenci větších trenérských úspěchů.

Dnes mohu říct, že mám z Kompanyho týmu velmi dobrý dojem. Svými výkony a předváděným fotbalem patří momentálně mezi pět nejlepších klubů na světě. A to tvrdím i přes prohru s Barcelonou. Zaskočilo mě, jak moc v zápase Katalánci dominovali. Bayern se totiž pod novým koučem hodně zvedl a nepotřeboval na to moc času.

Minimálně to dokládají různé statistiky a data. Pouze v úvodních dvou bundesligových kolech a v utkání s Barcelonou bylo proti Bayernu xG soupeře větší než 1.0, což je pro defenzivu velmi dobrá vizitka. Oproti Thomasi Tuchelovi je to velký rozdíl, protože za jeho vlády byl v obraně tak trochu chaos. Stopeři se různě točili a vzadu to z jejich strany bylo velké harakiri.

Všímají si toho i v Německu – největší znatelný rozdíl současného Bayernu a toho z minulých sezon je především v pevnosti defenzivy. Stoperská dvojice je stabilizovaná. Jestliže v minulosti byli Dayot Upamecano a Kim Min-Jae kritizováni, nyní jsou chváleni ze všech stran.

Obecně je obrana Bayernu často přirovnávána k té Leverkusenu, která byla v minulé sezoně opravdu famózní. Nyní Bavořané dovolili jen 0,08 xG Augsburgu a St. Pauli, Bayeru v lize 0,14, Aston Ville 0,25, Frankfurtu 0,89 a Stuttgartu 0,40. Brémy měly dokonce v kolonce očekávaných branek nulu.

Je vidět, že Kompany na bránění hodně zapracoval a nese to ovoce. Ostatně co také čekat od bývalého špičkového stopera, že? Hrát dnes proti Bayernu není žádná legrace, doslova bych řekl, že pro soupeře musí být nechutné čelit jeho presinku a aktivitě.

Právě přístup hráčů je další z věcí, které se pod Kompanym hodně změnily. Když totiž odhlédnu od taktických věcí, je ohromující, jak Bayern pracuje, je obětavý a bojovný. O víkendu proti Augsburgu měli jeho hráči držení míče 80 %, ale stejně svého protivníka přeběhali v počtu kilometrů 125:122.

Pod Tuchelem to nebývalo zvykem. Často se stávalo, že soupeři, ať už prohráli, či vyhráli, naběhali víc kilometrů než Bayern. Například když padli s Bochumí 2:3, měli držení míče 70:30, ale na kilometry to bylo 125:117 pro Bochum.

V dalších zápasech byly i desetikilometrové rozdíly. Někomu se to může zdát málo, ale ukazuje to, jak moc se hráči chtějí obětovat pro tým či trenéra. Zlepšení v tomto ohledu jde tak jednoznačně za Kompanym, který donutil hráče k mnohem větší aktivitě.

Bayern má nejběhavějšího hráče v Bundeslize. Je jím Joshua Kimmich (134 kilometrů). V počtu naběhané vzdálenosti jsou Bavoři čtvrtí za Freiburgem, Unionem a St. Pauli, což jsou týmy, které mají na atletickém pojetí často postavenou hru. V počtu sprintů jsou na šestém místě a v intenzivních bězích dokonce na druhém.

Pokud se taková aktivita přidá k vysokému držení míče, týmu se to musí automaticky někde vrátit. V případě Bayernu je to o tom, že má plnou kontrolu nad zápasem a brankář Manuel Neuer je dost často bez práce. Mluvil o tom například Thomas Müller, který řekl, že je rád, že v Bayernu převládá týmovost nad herním stylem a taktikou. V tom je oproti minulým rokům velká změna.

Z Kompanyho jde navíc velký klid. Zatímco pod Tuchelem byla místy velká nervozita a často se s novináři pohádal na tiskových konferencích, Belgičan takový není. Vypráví historky, baví média, působí empaticky. Troufám si tvrdit, že klima v kabině bude oproti éře Tuchela úplně jiné. Ani od Leroye Saného nejsou vidět typická gesta, která předváděl v minulosti. Na to, že zatím nedostává moc prostoru, je v klidu. Pro spoustu lidí je až překvapivé, jak to má Kompany pod kontrolou a jak suverénně si vede.

Každopádně i média tady v Německu psala, že nyní čeká Bayern klíčový program. V Lize mistrů hraje proti PSG, o víkendu je čeká klasika s Borussií Dortmund a ve středu mají v Německém poháru Leverkusen. Jestliže se tu mluvilo o tom, že Bayern některé velké zápasy výsledkově nezvládl, nyní má ideální příležitost k tomu, aby demonstroval svou formu a prokázal, že se lidé mýlili.

Německý expert Dietmar Hamann se sice opřel do Harryho Kanea, že ve velkých zápasech neskóroval a nebyl schopný mužstvu pomoct, na druhé straně se však Angličan stal nejrychlejším hráčem v historii, který vstřelil 50 bundesligových branek. Dosud držel tento rekord Erling Haaland...

Navíc je důležité zmínit, že se Bayern potýká s řadou zranění. Na začátku sezony vypadl Hiroko Ito, následoval ho Aleksandar Pavlovič, který se postupně vrací na hřiště, a do konce roku by měl být mimo i Joao Palhinha. Do hry se tak rázem dostávají kluci, kteří byli původně na odpis. Jedná se třeba o Leona Goretzku, na němž chtěl klub ušetřit kvůli jeho platu. Nakonec se de facto z tribuny dostal až do základu.

Kimmich k tomu podotkl, že se vedle něj prostřídali už tři hráči na pozici šestky. Pavlovič je podle něj typem, který chce spíš kontrolovat a tvořit hru, Palhinha je zase více soubojový a běžecký typ a Goretzka je klasický box-to-box záložník. Kimmich s ním naskočil v Bundeslize do 85 zápasů a z toho přibližně 75 % jich dopadlo vítězně.

Nejvýraznější letní posilou je Francouz Michael Olise, který přišel za nemalou částku z Crystal Palace, nicméně Bayernu se zatím vyplácí. Je produktivní a jeví se velmi dobře. Snad by mohl zapracovat jen na tom, aby občas v utkání nevypínal. Má totiž tendence mít úseky, kdy působí otráveně až nezúčastněně.

Jakmile však chytne zápal, je ho plné hřiště a baví lidi svými akcemi. Už tu předvedl i centr rabonou, vstřelil gól z přímého kopu... Je mu stále 22 let, takže se mi jeví jako velmi dobrá investice do budoucna. Společně s Jamalem Musialou a Kingsleym Comanem jsou téměř nebránitelní.

V létě by měl přijít větší přerod Bayernu. Po sezoně končí smlouvy spoustě hráčů. Patří mezi ně Kimmich, Sané, Neuer, Müller, Dier a Davies. V současné době je ale nejvíce živo kolem Musialy, a to i přesto, že má smlouvu až do léta 2026. Bayern ji chce prodloužit a udělat z něj po právu jednoho z nejlépe placených hráčů v Německu.

Pro tým je to nejdůležitější hráč. Především pro jeho herní styl. V tom, jak pracuje pod tlakem, jakým stylem přebírá balon, jak si umí poradit s presinkem, je pro mě asi jeden z nejlepších hráčů na světě. Jsem ohromně zvědavý na to, jak to v jeho případě dopadne. Zda kývne Bayernu, nebo se nechá zlákat Manchesterem City či kluby ze Španělska.

Sen fanoušků a troufám si tvrdit i lidí v Bayernu pak je, aby se v týmu potkali Musiala s Florianem Wirtzem. Mnichovský klub by tak postavil znovu abnormálně silný tým, který bude mít ambice vyhrát Ligu mistrů.

Mezi další potenciální posily budou určitě patřit i Omar Marmoush (Frankfurt), Jonathan Tah (po sezoně volný hráč), Ousmane Diomandé (Sporting) či Jonathan David (Lille). Nástupcem Neuera má být údajně Jonas Urbig z 1. FC Kolín nad Rýnem, o něj se však má zajímat i Leverkusen.

Moje predikce je taková, že na Wirtze už Bayern nedosáhne. Jednak by to byl rekordní transfer v historii Bundesligy, ovšem hodně to ovlivní i rozhodnutí kouče Leverkusenu Xabiho Alonsa o svém dalším angažmá. Pokud by kývl Realu Madrid, troufám si tvrdit, že by to Wirtze zlákalo jít za ním a Bayern by dostal košem.

Prostor Jana Morávka.
Prostor Jana Morávka.Livesport