eFotbal

Cesta Jablonce do Evropy jen se sparťanskou pomocí! Na postupu přitom závisí budoucnost klubu

Lukáš Svoboda
Ukazuje Matěj Polidar cestu do evropských pohárů?
Ukazuje Matěj Polidar cestu do evropských pohárů?FK Jablonec
Fotbalisté Jablonce zažívají skvělé ligové jaro. Z 12 zápasů ztratili jen dva, když nestačili na Slavii a Bohemians a aktuálně táhnou čtyři zápasy dlouhou vítěznou šňůru. Naposledy zdolali ostravský Baník a výrazně se přiblížili pátému místu, které za určitých okolností slibuje místenku v předkolech Konferenční ligy. Jistotu evropského dobrodružství ale svěřenci Luboše Kozla získají až po pohárovém finále. 
Reklama
Reklama

Aby se na Severočechy dostalo, musí druhou nejcennější českou trofej získat Sparta, která si s největší pravděpodobností vybojuje postup do pohárové Evropy v lize. Pokud by uspěla Olomouc, která v ligové tabulce téměř jistě skončí šestá, tak by Jablonec o kýženou místenku do Evropy přišel.

A kvůli tomu by dost možná přišel i o některé klíčové postavy. "Víme o některých hráčích, kterým hrozí odchod z klubu. Je to věc, kterou neovlivníme. Věřím tomu, že pokud bychom hráli Evropu, tak odchody budou minimální," zmínil Kozel po výhře na Baníku. 

"Zájem o některé naše hráče bude, možná už je. Ale myslím, že je to tady rozumně nastavené a nebudeme chtít rozkopat všechno, co tu funguje. Když se něco naskytne, a bude to výhodné pro hráče i pro klub, tak na to určitě zareagujeme tím, že budeme mít třeba vyhlédnutou náhradu," dodal Kozel s tím, že Jablonec už má některé posily vyhlédnuté. 

Aktuální kádr Jablonce ale ukazuje, že má sílu na to, aby v Evropě uspěl. "Je to o tom, abychom se v těchto zápasech v uvozovkách nepos*ali. Takové zkušenosti hráči potřebujou a za mě je to jen dobře, že takové zápasy můžeme hrát," líčil Kozel po prvním kole nadstavby. 

"Tohle nejsou žádné přáteláky, hrajeme s těmi nejlepšími. Je to pro nás zajímavá konfrontace. Víme, že alespoň část zápasu jsme schopni se silnými týmy odehrát velmi dobře. To je pro nás důležité. Pokud bychom se dostali do předkol evropských pohárů, tyto zkušenosti budeme potřebovat," řekl Kozel o nadstavbě. 

Tým ze severu Čech po nedělním zápase chválil i trenér poraženého Baníku Pavel Hapal. “Není náhoda, že Jablonec je druhý nejlépe bránící tým ligy. Situace jsme si vypracovali, ale nebyli jsme produktivní. Jablonec měl navíc spoustu nebezpečných brejkových situací, které naštěstí nevyřešil.”

Bude Jablonci výborná obrana a pevná defenziva stačit na postup do Evropy? To se ukáže v nejbližších týdnech a hlavní roli v důležitém boji překvapivě nebudou hrát Kozlovi svěřenci. Osud Jabloneckých drží pevně v rukou Sparta. A to nejen v pohárovém finále ale i ve zbytku ligového ročníku. 

Jablonec by totiž mohl využít horší formy Letenských a zkusit zabojovat o posun na čtvrté místo. Čtyři zápasy před koncem ročníku ztrácí osm bodů, teoretická naděje tak stále žije.