Když pomineme zranění a stopku za žluté karty, vynechal rodák z Rosic od konce září jediný zápas – dostal volno při pohárovém duelu proti Logrones, který klub nezvládl a nečekaně vypadl ze soutěže. Jinak byl Krejčí u všech klíčových bitev Girony a vždy odehrál 90 minut.
"Od října se začlenil do základní sestavy a stal se spolehlivým hráčem pro trenéra Míchela," odpovídá César Suárez ze španělské redakce Livesport Zpráv na dotaz, jak vnímá hráče s číslem 18.
O tom, že Krejčí v hierarchii klubu roste, svědčí i práce klubových zaměstnanců, kteří spravují sociální sítě. Často totiž přidávají obsah, ve kterém figuruje právě letní posila ze Sparty. Ať už se jedná o kvíz, příspěvky v českém jazyce či záběry z tréninku zaměřené pouze na Krejčího.
"Lidé o něm moc nevěděli, ale o to větším překvapením byl, když ho viděli hrát. Pokud však zaplatíte za hráče 8 milionů eur, musíte pro to mít nějaký důvod. Obzlvášť v Gironě, která dosud za hráče tolik neplatila a v jednu chvíli pro ni byl Krejčí nejdražší posilou v historii."
Krejčímu prý výrazně pomohlo, že se trenér vrátil od čtyřobráncové formace zpátky ke třem stoperům, kterým vypomáhají wingbeci na stranách. Tedy přesně to, co znal český reprezentant ze Sparty a kde leží jeho silné stránky.
"Ve trojce s Daleym Blindem a Davidem Lópezem vypadá Krejčí daleko pevnější a komfortnější. A znát je to i na výkonech Girony," pokračuje Suárez.
Postupem času se Krejčí vypracoval v hráče, který má čím dál větší vliv na hru Míchelova týmu. Podle dat Opty je mezi TOP 3 stopery LaLigy, kteří rozdávají nejvíce přihrávek (87,1) v průměru na 90 minut. V Gironě má více pouze nizozemský veterán Blind (89,4).
Je to dané i jeho pozicí krajního stopera, který je často v kontaktu s wingbackem a středními záložníky. Zároveň ale data poukazují na to, že ačkoliv by se Krejčí mohl snažit hrát více přímočaře. Pouze 33,3 % jeho pasů míří dopředu.
Na druhou stranu přesnost mu rozhodně neschází. Jakmile se rozhodne hledat výše postaveného spoluhráče, pouze tři střední obránci (odehráno minimálně 500 minut) mají v lize vyšší úspěšnost přihrávek.
Často se letní posila Girony snaží také vyvážet míč. Bere na sebe odpovědnost při rozehrávce. V průměru na 90 minut je to 12,8 vyvezení balonu. Pokud se podíváme znovu na stopery ve španělské lize, kteří odehráli aspoň 500 minut, vyšší hodnotu mají pouze dva hráči. Jedním z nich je opět spoluhráč Blind (13,8).
I zde ale platí to samé, co u přihrávek – Krejčí sice často vyváží balony, ale ne pokaždé je to směrem k soupeřově brance. Pouze 58,5 % vyvezení balonu míří do těchto prostor, což v pomyslné tabulce před levonohého stopera řadí hned 21 jiných obránců.
Krejčího přítomnost je znát také při standardních situacích. Mezi střelce se prosadil zatím dvakrát. V posledních zápasech se často pokouší i o střelbu z větší vzdálenosti. Výstavní trefou zpoza vápna proti Villarrealu dokonce ovládl anketu o branku měsíce.
O tom, že je Krejčí pro trenéra Míchela důležitým článkem základní sestavy, řeč už byla. A je zjevné, že to pociťuje i sám bývalý kapitán Sparty, který se postupně čím dál víc osměluje a neváhá debatovat s rozhodčími. Podobně jako měl ve zvyku v české lize.
Jenže španělští sudí mu to netolerují. Za protesty či diskuze viděl už tři žluté karty (jednu dokonce v roli náhradníka), přičemž celkem jich má šest. Napomenutý je Krejčí každých 151,5 minuty – žádný jiný stoper nevidí žlutou kartu tak často. Paradoxní je, že za nedovolené zákroky karty nepřichází. Možná to bude i tím, že Krejčímu vychází jeden faul v průměru na 90 minut.
"Vypadá dobře. Zda je nejlepší posilou? Mně se hodně líbí i Bryan Gil a Donny van de Beek, ale Krejčí k nim patří. Jednoznačně bych ho hodnotil mezi tři nejlepší nové hráče v klubu," dodává Suárez svůj pohled na českého obránce.