Sparta je v Lize mistrů stále neporažena. Díky parádní trefě Kairinena veze bod ze Stuttgartu

Kaan Kairinen (vpravo) se raduje z gólu s Quazimem Lacim
Kaan Kairinen (vpravo) se raduje z gólu s Quazimem LacimČTK / imago sportfotodienst / Gerhard Schultheiß
Fotbalisté Sparty remizovali v zápase Ligy mistrů na hřišti německého vicemistra ze Stuttgartu 1:1. I dál tak trvá v tomto ročníku soutěže jejich neporazitelnost. Na gól Enza Millota ze 7. minuty navázal po půlhodině hry Kaan Kairinen, který parádním pokusem z přímého kopu nedal gólmanovi Nübelovi šanci. Úřadující čeští mistři si za remízu připsali 700 tisíc eur (zhruba 17,7 milionu korun). V dalším utkání Ligy mistrů se 23. října představí na stadionu Manchesteru City.

Před zápasem se čekalo, jak se Sparta popasuje s náročným prostředím a tlakem ze strany německého soupeře. Byl to ale tým z Česka, který ze začátku lépe napadal a působil aktivně. Nicméně Stuttgart dokázal skórovat hned ze své první šance, dobrý centr z levé strany uklidil v sedmé minutě mimo dosah gólmana Petera Vindahla hlavou Millot.

Spartu inkasovaný gól nevykolejil, naopak. Působila ještě hladovějším dojmem a zejména její protiútoky domácí pořádně zlobily. Z jednoho z nich pramenil zhruba po půlhodině hry faul a přímý kop z hranice vápna. K míči se postavil Kairinen a dokonale provedenou technickou ranou levačkou vymetl šibenici.

O pár minut později hlavičkoval z těžké pozice Veljko Birmančevič, jeho pokus ale orazítkoval jen břevno. Německý favorit se však do konce prvního poločasu spíše hledal, a tak se šlo do kabin za nerozhodného stavu.

Druhý poločas začali lépe domácí, ale konstantně hrozila i Sparta. Po čase se však začala naplno ukazovat síla bundesligového zástupce, který stupňoval tlak a Letenští kolem 64. minuty přežili velké šance zejména díky výborně blokujícím obráncům. Po této pasáži se sparťané dostali více do hry a zase začali hrozit také vepředu, ale bez požadovaného výsledku v podobě gólu.

Byť se Stuttgart v závěrečných minutách snažil tlačit do zakončení, narazil do pevně postavené sparťanské obrany, a tak zápas došel až do remizového konce, který byl pro Letenské cenným ziskem. Před pražským derby tak sparťané částečně dali zapomenout na nepovedený ligový duel se Sigmou Olomouc.

V součtu s kvalifikací Sparta v této sezoně LM neprohrála ani osmý zápas. Vedle Manchesteru City ještě vyzve Brest, Atlético Madrid, Feyenoord Rotterdam, který vede jejich někdejší kouč Brian Priske, Inter Milán a Leverkusen.

VfB Stuttgart - Sparta Praha 1:1 (1:1)

Branky: 7. Millot - 32. Kairinen. Rozhodčí: Lukjančukas - Mirauskas, Kazlauskas (všichni Lit.) - Brisard (video, Fr.). ŽK: Stenzel - Kairinen. Diváci: 60.000 (vyprodáno).

Stuttgart: Nübel - Stenzel (62. Chase), Rouault, Chabot, Mittelstädt - Karazor (76. Touré), Stiller - Millot, Undav, Leweling (84. Rieder) - Demirovič (62. Führich). Trenér: Hoeness.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Zelený - Preciado, Kairinen, Laci (70. Sadílek), Ryneš - Birmančevič, Haraslín (81. Krasniqi) - Rrahmani (70. Olatunji). Trenér: Friis.