eFotbal

Sparťanský průšvih v rotterdamském kotli: bídný začátek a nezvládnuté standardky

Livesport Zprávy / Dominik Reiniš
Brian Priske vyzrál na svého bývalého parťáka Larse Friise.
Brian Priske vyzrál na svého bývalého parťáka Larse Friise.Marcel van Dorst/DeFodi Images/S / Shutterstock Editorial / Profimedia
Sparta si připsala v Lize mistrů už čtvrtou porážku v řadě a s vyhlídkou dvou zbývajících kol jsou její naděje na postup do play off spíše teoretické. Letenští se však v Rotterdamu nesložili, přestože po půl hodině hry prohrávali s Feyenoordem už 0:3. Jak se nakonec rodil výsledek 4:2 z pohledu domácích? A v čem Brian Priske vyzrál na svůj bývalý klub?
Reklama
Reklama

Dobrý začátek? Ne

Už to vypadalo, že Sparta prožije skvělý vstup do zápasu a zvládne tak první důležitý krok k potenciálnímu úspěchu na stadionu De Kuip. Po střele Markuse Solbakkena a šanci Veljka Birmančeviče ale přišlo rychlé vystřízlivění. "Když nechytíte začátek, Feyenoord se doma dostane na koně a těžko se zastavuje," pronesl v rozhovoru pro Livesport Zprávy záložník Twente Enschede Michal Sadílek. A měl pravdu.

Tým okolo jeho bratra Lukáše totiž inkasoval poprvé v osmé minutě utkání a záhy přišel další trest. Domácí fanoušci se dostali do varu a Letenští chvílemi nevěděli, kde jim hlava stojí. Mimochodem v úvodních 15 minutách inkasovali v hlavní fázi aktuálního ročníku Ligy mistrů už popáté, což je vůbec nejvíce ze všech účastníků (druhá CZ Bělehrad dostala čtyři góly).

Téma standardky

Je to v poslední době opakující se problém. Zatímco v titulových sezonách Spartu i díky přítomnosti Ladislava Krejčího zdobily standardní situace, v té aktuální to tak není. Od začátku listopadu inkasovali Letenští po rohu či volném kopu čtyři góly a pátý přišel proti Feyenoordu. Martin Vitík sice nejdřív odvrátil nebezpečný míč na zadní tyči, z následného centru od rohového praporku už ale domácí udeřili. A byl to právě mladý obránce, kdo si nakonec sypal popel na hlavu – jeho mírná teč totiž nasměrovala míč do protipohybu Petera Vindahla, jenž byl bezmocný.

Nutno podotknout, že Sparta právě po "standardce" sama udeřila, když dlouhý aut Sadílka zužitkoval na zadní tyči pohotový Albion Rrahmani. Po přestávce ale při defenzivní činnosti zlepšení nepřišlo a po jasných příležitostech mohla Sparta inkasovat znovu. Zcela určitě je to téma na zamyšlení pro Tima Sparva, jenž má právě tuhle nedílnou součást dnešního fotbalu u úřadujících českých šampionů na starost.

Statistiky zápasu.
Statistiky zápasu.Opta by Stats Perform

Šance pro Solbakkena

"Je to výborný hráč, v Norsku byl hvězda, jeden z nejlepších," prohodil po posledním zápase směrem k Solbakkenovi Lars Friis. Nor ho potěšil, když jako střídající hráč rozhodl malé pražské derby s Bohemians. Možná i proto dostal v Rotterdamu příležitost v základní sestavě.

A začal skvěle. Nejprve povedenou střelou z dálky prověřil domácího brankáře, načež vyslal do velké příležitosti Birmančeviče. Obě situace se ovšem odehrály v prvních dvou minutách. Poté už toho směrem dopředu příliš nepředvedl, výjimkou byly dobře rozehrané standardní situace. V defenzivě naopak propadal a nepůsobil vůbec jistě.

Statistiky hráče.
Statistiky hráče.Opta by Stats Perform

Priske vsadil na křídelní prostory

Bylo to zřejmě největší předzápasové téma. Jak si tváří v tvář povedou bývalí parťáci? Brian Priske opustil Letnou teprve v létě. Loučil se doublem, k jehož zisku mu velkou měrou pomohl v roli asistenta trenéra Lars Friis. Teď z nich ale byli soupeři. A o rok mladší Dán, jenž je momentálně doma v Rotterdamu, ukázal, že se posunul o krok dál oprávněně. Priske měl Spartu celkem logicky načtenou a dokázal využít zejména křídelních prostorů – na pravé straně kraloval Alžířan Anis Hadj Moussa, jenž dělal problémy Matěji Rynešovi a sám nejprve vstřelil nádherný gól, načež druhý připravil.

Friise nepodržel ani střed zálohy. Pod druhou branku se podepsal Kaan Kairinen, který příliš otálel s rozehrávkou, což soupeř potrestal. U čtvrté branky naopak minul míč Sadílek. S výjimkou jedné situace se příliš nedařilo ani Rrahmanimu, jenž si s urostlými stopery Feyenoordu nevěděl rady. Střídající Victor Olatunji na ně naopak svou silovou hrou platil. Je však třeba podotknout, že Sparta hrála na půdě dnes už evropského celku a dokázala se dvakrát prosadit. Blízko ke gólu přitom měla i v dalších případech a nelze tak čtvrtou porážku v Lize mistrů hodnotit jako propadák.

Bouřlivá atmosféra

Zvěsti o fantastické atmosféře na stadionu De Kuip se potvrdily už během předzápasového programu. Do ochozů se namačkalo zhruba 45 tisíc fanoušků, kteří si s chutí a z plných plic zazpívali několik písní. Ještě více pak byli domácí příznivci slyšet v prvním poločase, kdy Feyenoord nasázel do sítě Sparty tři góly v rozmezí 22 minut. Elektrizující atmosféra, které pomáhaly i létající piva, by jistě neurazila žádného nezávislého fotbalového fanouška.

Nesmíme ovšem zapomenout ani na sparťany, kterých do Nizozemska dorazilo zhruba dva tisíce. A pokud se bavíme o podpoře jejich milovaného klubu, stoprocentně ostudu neudělali.

Feyenoord – Sparta Praha 4:2