eFotbal

Fotbal na Břevnově ožívá, v příští sezoně začne v nejnižší pražské soutěži, zahraje si i proti soupeři z Německa

eFotbal
Fotbal na Břevnově ožívá, v příští sezoně začne v nejnižší pražské soutěži, zahraje si i proti soupeři z Německa
Fotbal na Břevnově ožívá, v příští sezoně začne v nejnižší pražské soutěži, zahraje si i proti soupeři z NěmeckaFlashscore
Skvělá zpráva pro fanoušky. Fotbal na Břevnově znovu ožívá. V nejnižší pražské soutěži se od nové sezony můžete těšit na Union Břevnov. Klub vznikl v roce 2020 z iniciativy místních obyvatel po čtrnáctileté pauze, kdy se fotbal na Břevnově nehrál. „Přihlásili jsme třetí třídu, je to pro nás obrovská výzva. Na zápasy si budeme pronajímat hřiště na Bílé Hoře,“ prozrazuje Karel Höfer, jenž v roli manažera pomáhá břevnovskému áčku.
Reklama
Reklama

Břevnov si musel od roku 2006 zvykat na éru bez fotbal. SK/TJ Břevnov měl slavit sté výročí existence. Ale vše dopadlo jinak. Licence se prodala a klub hrající tehdy 3. ligu, kde začínal například Jan Berger nebo Pavel Horváth, skončil. Jenže v roce 2020 si místní řekli: „Dost, takhle to dál nejde. Každá čtvrť v Praze by měla mít svůj fotbalový klub.“ Na startu projektu stáli Michal Chylík, Marek Šálek a Radovan Vrba, lidé aktivní v břevnovských spolcích a bývalí hráči místních klubů SK/TJ a Slavoje. „Cíl byl jediný, vrátit fotbal na Břevnov,“ vzpomíná Höfer.

Nejprve se dostalo na mládež, nyní se začíná dařit a na Břevnově hraje více než sto dětí v pěti týmech. Po dvou letech, v roce 2022, se přidali dospělí. „Říkal jsem si, že žádný klub nemůže dlouhodobě a smysluplně fungovat nejen bez mládeže, ale ani bez týmu dospělých. Jednotlivé složky se musí propojovat, aby děti měli motivaci sportovat až do dospělosti a dospělý tým odkud doplňovat své hráče. Už nyní s námi trénuje první dorostenec, děti se chodí dívat na zápasy dospělých a zároveň několik hráčů týmu dospělých trénuje mládež,“ pochvaluje si.

Slavia se zlobí, přišla o velký talent. Prototyp dokonalého záložníka, chválí expert hráče, kterého sledoval Juventus i Ajax

Mužský tým se hned od první chvíle nehnal za tím, aby se měřil se soupeři a bojoval o body. „Šlo spíš o to si kopnout pro zábavu. Scházelo se nás někdy třeba jen šest, Tým se ale postupně rozrůstal a vše se krok za krokem posouvalo. Skutečně trénovat jsme začali na začátku roku 2023, kdy se k nám přidal trenér Oldřich Ouzký. Dnes je nás 35 a trénujeme dvakrát týdně,“ prozrazuje Höfer.

Fungování týmu tak dostávalo řád, od roku 2022 se posunul o pořádný kus. „Výsledky zatím nemáme nějak skvělé. V týmu jsou kluci věkově od dorostu až po hráče nad čtyřicet. Do branky jsme získali třeba Michala Nussbauera, co prošel mládeží Bohemians, ale v týmu jsou i kluci, co nikdy fotbalové soutěže nehráli,“ vypráví činovník břevnovského kubu. „Naše motto je jasné. Chceme, aby byl klub primárně pro lidi z Břevnova a okolí, kteří by měli rádi fotbal, chtěli ho hrát a chtěli se zlepšovat. Sázíme tak především na místní.“

foto:  © SK Union Břevnov

S čím se klub potýká je nedostatečné zázemí. Klub funguje v areálu bývalého Slavoje Břevnov pod strahovskou televizní věží, který je ale bez zázemí. Původně škvárové hřiště zarostlo trávou. „Chtěli jsme to místo zachránit pro lokální fotbal. Bylo poslední možné. Podívejte se po okolí. Na Strahově se hraje profesionální a výkonnostní fotbal, je tam tréninkové centrum Sparty. Ta tam postaví i Národní stadion, takže tohle hřiště bylo jedinou možností,“ vysvětluje Höfer, který si moc povaluje spolupráci s Městskou částí Praha 6, Magistrátem hlavního města Prahy i ČVUT.

Hotovo! Místo boje o divizi klub vedený exligistou Rilkem končí: Díky fanouškům, kteří nás hnali za titulem. Mrzí nás to

Fotbal na Břevnově v posledních letech ožil. Klub se pouští už i do hraní zápasů, na břevnovském hřišti jej ale brzdila absence zázemí. V sezoně 2023/2024 se tým účastní pravidelné soutěže PIBFAL - Prague International Biweekly Football League. Tam se zápasy hrají během týdne po práci. Fanoušci jsou ale nažhavení. „Na první zápas přišlo padesát diváků, byla na něm pyro show, pro všechny to byl zážitek,“ hlásí Höfer. „Máme své Ultras, kteří nám fandí devadesát minut, mají i buben. Jsme za ně rádi, zajímavé je, že mezi nimi najdete fanoušky Sparty, Slavie a třeba i Bohemky, ale všechny spojuje, že fandí Unionu“ dodává.

Pyšně zdůrazní, že co se týče fotbalových soutěží, čeká Břevnov velký posun. Od příští sezony naskočí do třetí třídy. „Chtěli jsme se posunout zase o krok dál, a zkusili jsme tedy přihlásit třetí třídu. Na zápasy si ale budeme muset pronajímat hřiště na Bílé Hoře. Myslíme i na rekonstrukci našeho hřiště, ale ta potrvá delší dobu,“ míní břevnovský patriot. „Takhle se vyšplhají náklady na příští sezonu na částku kolem 300 tisíc korun, kromě pronájmů hřiště budeme potřebovat například dvě sady dresů. Na to již samotné hráčské příspěvky nevystačí, proto budeme rádi za jakoukoliv podporu,“ potvrzuje Höfer, že by se klubu hodila každá koruna. „Pomáhají nám třeba Jan Berger a Pavel Horváth, sdílí příspěvky na sociálních sítích.“

Klub se nyní chystá také na premiérovou mezinárodní prověrku formy, když se na svém hřišti pod strahovskou věží utká 15. června s německým SV Schönberg/FSV Oberwiera. „Je to tým ze západního Saska, vedou tamní krajskou soutěž, tak je možné, že výkonnostně budou jinde,“ myslí si Höfer. „Snažíme se ale touto akcí přispět k břevnovskému komunitnímu životu a přitáhnout nové fanoušky, stejně jako každého, kdo by se chtěl přidat a pomoci nám třeba s organizačními věcmi nebo trénováním mládeže,“ dodává břevnovský patriot a zve diváky na první mezistátní zápas Unionu.