eFotbal

Senzační porážka Betisu připomněla výhru nad Marseille i vítězství Liberce nad AC Milán

Tomáš Rambousek
Brankář Miroslav Miller šel v roce 2006 pomoci svým spoluhráčům z Mlad é Boleslavi dát postupový gól proti Olympique Marseille.
Brankář Miroslav Miller šel v roce 2006 pomoci svým spoluhráčům z Mlad é Boleslavi dát postupový gól proti Olympique Marseille.PETR NOVOTNÝ / CNC / Profimedia
Fotbalisté Mladé Boleslavi byli před zápasem se španělským Realem Betis považování za outsidera. V Konferenční lize neměli ani bod, do města automobilů přijel přední tým LaLigy a po poločase s ním prohrávali 0:1 Pak ale přišla parádní druhá půle a nakonec skalp klubu zvučného jména. Poklonit se nakonec musel i věhlasný trenér Manuel Pellegrini (71). Vítězstvím, kterým si uchovali naději na postup do play off, dali Středočeši vzpomenout i na další velká senzační vítězství malých českých klubů v pohárové Evropě.
Reklama
Reklama

Mladá Boleslav – Olympique Marseille 4:2

2006, Pohár UEFA

V září 2006 se v úvodním kole tehdejšího Poháru UEFA postavili Středočeši francouzskému týmu Olympique Marseille. Ten měl sice ta nejlepší léta za sebou, přesto v jeho dresu nastupovaly osobnosti jako Franck Ribéry nebo Samir Nasri.

Olympique doma vyhrál 1:0 a v odvetě dlouho tahal za delší konec. Vedení 1:0 a 2:1 ale francouzský celek neudržel i proto, že při komfortním náskoku předčasně odešel ze hřiště již zmíněný Ribéry.

Obrat českého outsidera řídil dvěma góly Radim Holub. Rozhodující gól pak dal ve druhé minutě nastavení, kdy šel podpořit ofenzivu k soupeřově brance i brankář Miroslav Miller, střídající Tomáš Sedláček.

Mimochodem pro Marseille byly české kluby tradičně noční můrou. V roce 1991 byl Olympique vyřazen díky gólům Horsta Siegla Spartou na Letné v Lize mistrů a v roce 2016 porazil ve skupině Evropské ligy slavnou francouzskou značku také Liberec.

Liberec – AC Milán 2:1

2002, předkolo Ligy mistrů

Stadion U Nisy byste na dobových záběrech skoro nepoznali. Kvůli televiznímu přenosu lemovaly hřiště výhradně italské reklamy a Slovan se v domácím prostředí pokoušel dohnat ztrátu 0:1 ze zápasu na San Siru. A i když Filippo Inzaghi už ve 20. minutě dal gól na uklidnění, milánský tým plný hvězd málem v Liberci vypadl.

Paolo Maldini, Kacha Kaladze, Gennaro Gattuso, Rui Costa, Clarence Seedorf nebo Andrea Pirlo toho večera na srdnatě bojující Severočechy nestačili. Krátce po poločasové přestávce vyrovnal Miroslav Slepička a vedení na stranu Slovanu strhnul hlavičkou David Langer.

Tým Ladislava Škorpila po nadšeném výkonu dokázal vyhrát 2:1. Publikum tleskalo, postup se ale nekonal. Dál šel díky pravidlu o více vstřelených brankách na hřišti soupeře milánský AC, který nakonec celou Ligu mistrů ovládl.

2002, Liberec – Olympique Lyon 4:1

2002, osmifinále Poháru UEFA

Liberec měl v té době v Evropě zvučné jméno. Rok před památnou bitvou s AC Milán se v Praze na Letné slavil postup do čtvrtfinále Poháru UEFA, který si Severočeši zajistili vítězstvím 4:1 nad tehdy výjimečně hrajícím Lyonem. Olympique ve francouzské lize mířil za historicky prvním titulem, stejně tak se ale v české nejvyšší soutěži dařilo Slovanu.

Soupeře, v jehož dresu nastoupili třeba mistr přímých kopů Juninho či později zesnulý kamerunský útočník Jean-Vivien Foé, deklasoval 4:1. V dalším kole Liberec narazil na Dortmund a jeho báječná cesta skončila.

Feyenoord – Teplice 0:2 a 1:1

2003, 2. kolo Poháru UEFA

Pro Františka Straku byla teplická štace jednou z prvních trenérských zkušeností a se Skláři si rovnou mohl zahrát v pohárové Evropě. Severočeši nejdříve vyřídili Kaiserslautern a ve druhém kole poháru UEFA vyzvali Feyenoord Rotterdam. Senzačně skončil už první zápas, z padesátitisicového stadionu De Kuip si český celek domů odvezl nadějný výsledek 2:0.

V odvetě se sice nizozemskému týmu podařilo ztrátu snížit a hodně se snažili i věhlasní Robin van Persie a Dirk Kuyt. Jenže po proměněné penaltě, kterou zařídil Pavel Horváth, si už Tepličtí historický postup vzít nenechali. V dalším kole však nad jejich síly byl Celtic, ač doma opět dokázali zvítězit.

Viktoria Žižkov – Rangers 2:0

2002, 1. kolo Poháru UEFA

Pro první kolo Poháru UEFA vyfasovala Viktoria slavného skotského soupeře, ale v "domácím" prostředí na Strahově se pustila do Rangers bez respektu. Už v první půli díky hlavičce Aleše Pikla a přesně mířené střele Luďka Straceného vedl Žižkov 2:0 a ve druhé půli dokázal ve strahovském azylu nadějný výsledek pro odvetu udržet.

Viktoria měla štěstí, Ferguson nedal penaltu, ale třeba argentinský hvězdný útočník Claudio Cannigia s nepořízenou střídal. V odvetě v Glasgow zařídil Ronald de Boer dvěma góly prodloužení a když už to vypadalo, že Rangers dvojzápas otočí, vstřelil postupový gól Viktorie Marcel Lička.