Haaland gólově mlčel, Citizens opět ztratili body. Souček zachránil gólem West Hamu remízu

Manchester City opět v Premier League ztratil body, tentokrát remizoval na půdě týmu Newcastle United.Oli Scarff / AFP
Manchester City v 6. kole Premier League opět ztratil, když v St. James' Parku remizoval s Newcastlem 1:1. West Ham bral bod na půdě Brentfordu (1:1), když mu k tomu pomohl gól českého záložníka Tomáše Součka. Ten zaznamenal svůj 29. gól v anglické Premier League překonal bilanci Milana Baroše. Z Čechů se v anglické nejvyšší soutěži častěji prosadil jen Patrik Berger, jenž dal o devět branek víc. Nevídaná věc se povedla záložníkovi Chelsea Coleu Palmerovi, který dal jako první v Premier League čtyři góly během první půle. Blues díky tomu porazili Brighton 4:2.

Newcastle se v bouřlivé atmosféře prezentoval na začátku utkání velmi dobrou hrou. Bylo znát, že ztráta klíčového záložníka City Rodriho, který se zranil v minulém utkání s Arsenalem, Manchester v úvodu utkání poznamenala. Citizens ale prohráli jen jeden z posledních 33 zápasů s Newcastlem a po nepovedeném úvodu přebrali iniciativu. Do střely Erlinga Haalanda však skluzem na poslední chvíli skočil Kieran Trippier. To však bylo jen varování, ve 35. minutě už Citizens vstřelili úvodní gól. Po náběhu Jacka Grealishe za obranu přihrál anglický křídelník nabíhajícímu Gvardiolovi, který míč chladnokrevně poslal k pravé tyči.

Za svou aktivitu ve druhé půli byli domácí brzy odměněni penaltou, když byl Gordon v pokutovém území stažen brankářem Edersonem. Útočník domácího celku vzal pokutový kop na sebe a srovnal na 1:1. Kouzlo okamžiku se projevilo a Newcastle mohl skóre otočit, když se Harvey Barnes protáhl za obranu, tváří v tvář Edersonovi ale neuspěl. V závěru vychytal Pope volej Bernarda Silvy, a zachránil tak Newcastlu bod.

Straky tak dál drží sérii domácí neporazitelnosti. Citizens po druhé v řadě remizovali.

Souček se znovu trefil a zachránil Kladiváře

Forma týmu ze západního Londýna byla pod velením Julena Lopeteguiho zatím velmi nevyrovnaná a nedůslednosti se projevily hned od začátku zápasu. Fábio Carvalho hned v první minutě našel v pokutovém území Hammers Bryana Mbeuma, Kamerunec rychle vystřelil levačkou a dostal domácí tým do euforie.

Hosté se postupně dostávali do rytmu, ale jak Mohammed Kudus, tak Guido Rodríguez ze svých šancí minuli branku. Kudus poté ohrozil brankáře Marka Flekkena střelou z voleje, ale jeho střela byla zblokována.

Stačilo devět minut z druhého poločasu druhého, aby Tomáš Souček vyrovnal, když po střele Michaila Antonia pohotově dorazil míč do prázdné branky. Další gól už nepadl a tak si každý z týmů připsal po bodu.

Na senzační zápis stačilo Palmerovi dvacet minut

Defenziva Chelsea neprožila ideální vstup do utkání. Bývalý gólman Brightonu Robert Sánchez vyběhl daleko z brány proti Georginiu Rutterovi, který mu udělal kličku a poslal míč snadno do sítě. Po chybě Adama Webstera však ve 21. minutě vyrovnal Palmer a krátce nato Brighton inkasoval znovu, ale gól Jadona Sancha byl odvolán kvůli ofsajdu. Blues se tak ujali vedení ve 28. minutě po trefě Palmera z pokutového kopu.

Pouhých 10 minut po svém prvním gólu zkompletoval Palmer hattrick nádherným gólem z přímého kopu. Brighton však poté využil další Sánchezovy chyby, když Carlos Baleba převzal balon a propasíroval ho ranou na bližší tyč až do sítě. Rozjetý Palmer však ještě do přestávky přidal čtvrtou brankou.

I po startu druhé půle nastoupila Chelsea na Brighton ve velkém stylu, když Nicolas Jackson obešel Barta Verbruggena a jeho pokus zastavil na brankové čáře perfektním defenzivním zákrokem Webster. Domácí ostřelovali branku Racků i nadále a Palmer mohl po hodině hry snadno přidat pátý gól. Jeho střela z voleje ale proplachtila těsně nad břevnem. Útočník Chelsea Jackson v závěru zápasu nedokázal proměnit ani jednu ze svých mnoha šancí, a tak Chelsea vyhrála jen dvoubrankovým rozdílem.

Anglická fotbalová liga - 6. kolo:

Newcastle - Manchester City 1:1 (57. Gordon z pen. - 35. Gvardiol)

Arsenal - Leicester 4:2 (20. Martinelli, 45.+1 Trossard, 90.+4 vlastní Ndidi, 90.+9 Havertz - 47. a 63. Justin)

Brentford - West Ham 1:1 (1. Mbeumo - 54. SOUČEK)

Everton - Crystal Palace 2:1 (47. a 54. McNeil - 10. Guéhi)

Chelsea - Brighton 4:2 (21., 27. z pen., 31. a 41. Palmer - 7. Rutter, 34. Baleba)

Nottingham - Fulham 0:1 (51. Jiménez z pen.),

Wolverhampton - Liverpool 1:2 (56. Ajt-Núrí - 45.+2 Konaté, 61. Salah z pen.).