eFotbal

Trest pro sudího, který urážel Kloppa a šňupal bílý prášek. Do léta 2026 si nezapíská

AFP / Eurofotbal
Manažer Jürgen Klopp, rozhodčí David Coote a trenér Mauricio Pochettino v akci.
Manažer Jürgen Klopp, rozhodčí David Coote a trenér Mauricio Pochettino v akci.© HENRY NICHOLLS / AFP
Anglický rozhodčí David Coote (42), jenž má téměř sedm let zkušeností s řízením utkání v Premier League, si do konce června 2026 nezapíská. Řídící orgán evropského fotbalu UEFA mu zakázal jakoukoliv rozhodcovskou činnost. Důvodem pro udělení trestu je proslulé video, na kterém se naváží do německého kouče Jürgena Kloppa.
Reklama
Reklama

Coote byl za prohřešek již jednou potrestán v prosinci. Tehdy šlo o propuštění z organizace PGMOL, která zodpovídá za sudí v Premier League. Jednalo se o nekompromisní reakci na video, v němž se hanlivě vyjadřuje o Liverpoolu a primárně o bývalém manažerovi Reds Kloppovi.

Následně se na internetu objevily záběry, jak rozhodčí šňupal bílý prášek. Údajně se tak mělo stát v době, kdy se hrálo Euro 2024, kde působil jako videorozhodčí i u dvou zápasů Česka. Společnost PGMOL uvedla, že Coote vážně porušil pracovní smlouvu a svým jednáním učinil další působení na rozhodcovské pozici "neudržitelným".

Kontrolní, etický a disciplinární orgán UEFA se sešel minulý týden a rozhodl, že Coote porušil základní pravidla slušného chování a znevážil pověst fotbalu a zejména organizace samotné.

V lednovém rozhovoru se potrestaný sudí přiznal k homosexualitě a uvedl, že jeho snaha skrýt svou sexualitu měla za důsledek špatná rozhodnutí, jako je video o Liverpoolu a užívání drog.