eFotbal

Jak se starat o kopačky, aby dlouho vydržely?

eFotbal
Jak se starat o kopačky, aby dlouho vydržely?
Jak se starat o kopačky, aby dlouho vydržely?Flashscore
Máte za sebou těžký fotbalový trénink na bahnitém terénu. Kopačky dostaly pořádně zabrat a jsou celé špinavé a mokré. Co teď? Pojďme si popsat osvědčený postup, jak správně vyčistit a uložit vaše fotbalové boty, aby byly pro příští trénink zase jako nové.
Reklama
Reklama

Uvažujete o koupi nových bot na fotbal? Nejdříve vyberte správnou velikost kopaček. Potom se zaměřte na materiál.

V dnešním fotbalovém světě jsou na trhu tři druhy materiálu kopaček. Většinu kopaček na trhu dnes tvoří ty ze syntetického materiálu, který se neustále vyvíjí a výrobcům skýtá stále nové možnosti.

Pro fajnšmekry zůstávají pod pultem klasické kožené kopačky. Novinkou dnešní doby jsou pak kopačky pletené, které se vyrábějí za použití nové technologické metody 3D pletení. Pojďme se podívat, jak se o jednotlivé druhy kopaček starat, aby nám vydržely co nejdéle.

Pro všechny druhy kopaček platí jedno stejné pravidlo. Až vám skončí trénink nebo zápas, je důležité odstranit největší nečistoty ještě před uložením do vaku. 

Z kopaček se vyzouvejte pomalu. Tkaničky rozvažte a až poté nohu vysuňte ven. V žádném případě se z bot nevyzouvejte hrubou silou.

Po odstranění největších nečistot jako jsou drny nebo bláto, uložte kopačky suché do speciálního vaku. Po příchodu domů proces čištění pokračuje.

Vyberte si kvalitní kopačky, v kterých hrají nejlepší fotbalisté světa. Mrkněte na 11teamsports.cz.

Jak pečovat o syntetické kopačky

Jelikož jsou syntetické kopačky z umělého materiálu, mají celkem velkou výdrž a zvládnou i hrubší čištění.

Pro očištění kopaček si připravte kbelík horké vody. Lze do ní nalít trochu jaru či mýdla. Na čištění si přineste nylonový kartáč s pevnějšími štětinami. Pokud jsou kopačky špinavé jen trochu, vystačíme si i s klasickou kuchyňskou houbičkou. V opačném případě zůstaneme u kartáče.

Do úzkých míst, kam se nepůjde dostat velkým kartáčem, použijeme menší. Třeba starý zubní kartáček. Celé čištění probíhá tak, že ve vodě namáčíme kartáč, nikoliv samotné kopačky.

Když jsou kopačky čisté, osušíme je suchým hadrem a vycpeme novinovým papírem, který z nich dostane zbylou vlhkost. Na dosušení odložte kopačky na nějaké dobře větrané místo. Rozhodně je nefénujte, nedávejte pod topení nebo na přímé slunce.

Jak pečovat o pletené kopačky

Pletené kopačky jsou hitem posledních let. Nejvýznamnější světoví výrobci kopaček jako jsou Nike, Puma nebo adidas vyrábějí boty ze speciálních v zásadě syntetických vláken.

Péče o takové boty je téměř totožná jako jsme si popsali u klasických syntetických kopaček. Jediný rozdíl může být v tom, že na místech, kde silikonový potah není, použijeme jemnější kartáč s mýdlovou vodou a čistíme šetrně.

Jak pečovat o kožené kopačky

Jak víme, kůže je na rozdíl od umělé syntetiky přírodní materiál a je třeba brát tento fakt na vědomí. 

Kožené kopačky ve světě profesionálního fotbalu sice patří do minulosti, u hráčů starší generace a fotbalových fajnšmekrů však stále mají své nezastupitelné místo. Klasická kůže totiž ještě stále drží prvenství v pohodlí. Kůže se totiž časem roztáhne a vytvaruje podle typu vašeho chodidla.

Pokud však vlastníte kožené kopačky, znamená to důkladnější péči. Zapomeňte na tvrdé kartáče. Ty při čištění a péči o boty vyměníme za kus látkového hadříku, který namočíme do vody a setřeme tak všechny nečistoty na povrchu. Kartáč lze použít pouze na podrážku.

Při sušení kožených kopaček je ještě důležitější brát si k srdci radu ohledně schnutí na slunci. Vystavena přímým slunečním paprskům by se totiž kůže začala vysoušet a následně praskat.

Životnost kožených kopaček pak prodloužíme, pokud je minimálně jednou za měsíc natřeme balzámem určeným na kožené boty.