eFotbal

Jak Slavia kupovala Stanciua, aby se to nedozvěděl Tydýt ze Sparty. Berbr si s Mynářem nejen telefonoval, ale šel za ním i na Hrad

Jak Slavia kupovala Stanciua, aby se to nedozvěděl Tydýt ze Sparty. Berbr si s Mynářem nejen telefonoval, ale šel za ním i na Hrad
Jak Slavia kupovala Stanciua, aby se to nedozvěděl Tydýt ze Sparty. Berbr si s Mynářem nejen telefonoval, ale šel za ním i na HradFlashscore
Ve spise policejních odposlechů je na 1502 stranách kauzy „Berbr, Rogoz a spol.“ možné nalézt řadu zajímavých až úsměvných příběhů. V dnešním pokračování přinášíme vyprávění o tom, jak Slavia bez peněz v hotovosti kupovala rumunského reprezentanta Nicolaea Stanciua přes FAČR, aby se to nedozvěděl Tydýt ze Sparty a nebylo to druhý den v deníku Sport, jak a proč sparťanský majitel Daniel Křetínský ve vteřině ukončil spolupráci s Dynamem České Budějovice a údajně obvinil rozhodčího Karla Hrubeše, že byl v duelu se Spartou v červenci 2019 „koupený“ a jak exmístopředseda Roman Berbr nechtěl jít za kancléřem Vratislavem Mynářem na pražský Hrad bez dárku.
Reklama
Reklama
Příběh číslo 1 Jak Tvrdík málem omdlel a policie si myslela, že Tydýt je Křetínský

Je 4. července 2019 a česká média píší o tom, že dlouho očekávaný transfer je hotový. Rumunský reprezentant Nicolae Stanciu už patří Slavii, která by za něj saúdskoarabskému Al Ahlí měla zaplatit něco přes sto milionů korun. Bývalý hráč Sparty právě dostal v Edenu čtyřletou smlouvu.

Slavia tak udělala z tehdy šestadvacetiletého záložníka podruhé nejdražšího fotbalistu české ligy. Sparta za něj totiž rok a půl předtím poslala bruselskému Anderlechtu necelých sto milionů.

Jenže vyvstal problém, slávisté takovou kupu peněz v tu chvíli neměli. Co s tím?

Už 9. července 2019 po 10. hodině dopolední informuje tehdejší předseda FAČR Martin Malík svého místopředsedu Romana Berbra o tom,  že se mu ozvala Slavia a že jak koupila Stanciia, tak potřebuje peníze v hotovosti. A že si bere půjčku v jedné švýcarské bance. 

Slavia poslala na FAČR dopis, v němž vedení asociace informuje o své půjčce z banky a žádá FAČR: „Až přijdou na FAČR peníze, které nám náležejí z UEFA za evropské poháry, tak je neposílejte na náš klubový účet, ale na účet banky, od níž si půjčujeme.“.

Předseda Malík mluví o tom, že je tam pouze ten dopis, ale nikoliv žádná smlouva. Slavia jen potřebuje, aby FAČR poslala dopis do banky, že o tom  asociaci informovala (že mají ze Strahova do banky poslat peníze).

Předseda Malík to má udělat, až se vrátí do Prahy. 

Sám Malík pak Romanu Berbrobi popsal, co Slávistům k jejich žádosti „na rovinu“ řekl a jaká pak byla jejich reakce. Dle slov Malíka šéf Slavie Tvrdík omdlel, protože se obával, že se to dozví Tydýt(asi myslí Daniela Křetínského – policejní poznámka) a v deníku Sport se pak bude psát o tom, že si Slavie kvůli nedostatku peněz musí půjčovat na přestupy.Způsob, který Slavie navrhovala ale měl být „v pohodě“, s tím, že měl vše potřebné přirpavit tehdejší finanční ředitel FAČR Kabelka.

Dlužnou podotknout, že tady, ale i v jiných případech ve spisu, se policisté mýlí. Posměšnou přezdívkou Tydýt totiž neoznačovali Roman Berbr s Martinem Malíkem Daniela Křetínského, ale jeho dávného přítele z Brna, místopředsedu pražské Sparty, člena výboru FAČR a předsedu Ligové fotbalové asociace (LFA), která řídí v Česku profesionální soutěže (F:L a F:NL), Dušana Svobodu.

Příběh číslo 2Proč rozzuřený Křetínský psal Berbrovi a proč ukončil spolupráci s Budějovicemi

„Sparťanští fotbalisté po třech ligových kolech nové sezony 2019/2020 ztrácejí na ligové čelo už pět bodů. V dohrávce 3. kola totiž nezvládli zápas na hřišti nováčka. V Českých Budějovicích v poločase prohrávali o dvě branky, po přestávce díky Kangovi s Tettehem vyrovnali na konečných 2:2,“ píše koncem července 2019 server idnes.cz A pokračuje: 

„Pět minut videoasistent zkoumal, jestli v závěru poločasu Hložek dal regulérní gól a vyrovnal na 1:1. Jestli střelec nebyl v ofsajdu, jestli byl míč celým objemem za brankovou čárou, nebo ho českobudějovický brankář Staněk stihl vykopnout. Obojí složité na posouzení i podle kamer, ale nakonec se ukázalo, že těsně před Hložkovou střelou Krejčí budějovického gólmana fauloval.

A vzápětí na druhé straně sudí Hrubeš odpískal penaltu za nešikovný a možná nechtěný zákrok Hanouska při standardce. Kladrubský v sedmé minutě nastavení prvního poločasu zvýšil na 2:0.

Kruté verdikty proti Spartě: téměř neznatelný faul Krejčího, který zákrok Staňka proti Hložkovi nejspíš neovlivnil, a na druhé straně přísná penalta.

Sparta padla do kolen, její trenér Jílek při odchodu do kabin si cosi vysvětloval s hlavním sudím.“

Křetínský: „Hrubeš byl bez debat koupenej“

Je středa 31. července 2019 a tehdejší generální ředitel Dynama České Budějovice Martin Vozábal (skončil ve funkci v srpnu 2021, bývalý ligový hráč, účastník OH 2000 v Sydney, nyní expert O2 TV Sport – právě v neděli 12. 12. 2021 byl v jejím studiu) si telefonuje s bývalým sportovním ředitelem Slavoje Vyšehrad (dříve i Českých Budějovic) Romanem Rogozem (jako ostatně velmi často).

Vozábal: „Po našem utkání se Spartou jsou Křetínský (majitel Sparty) a Čupr (generální ředitel Sparty) naštvaný na hlavního rozhodčího Karla Hrubeše. Vetujou ho.“

Rogoz: „To mně psal Roman (Berbr), no.

Vozábal: „A co ti psal jako?“

Rogoz: „Že mu Křéťa psal kvůli Hrubešovi.“

Vozábal: „Já byl u toho když… My jsme měli večeři po zápase, kde byl i Adam (Kotalík – další přední funkcionář Sparty, původem Jihočech),  Karel (Hrubeš) mu to vysvětloval, jak to bylo – penalta, ne penalta, faul a todle. A do toho samozřejmě Krula (sparťanský sportovní manažer, bývalý ligový rozhodčí) chytrej... A do toho Dan (Křetínský) psal Adamovi (Kotalíkovi): Prosím tě zařiď,  nebo já nevím, jak to tam přesně bylo. Zařiď, udělej, nevím  -  Karel Hrubeš tendenčně proti nám píská dlouhodobě -  a ať už nás nepíská.“

Rogoz: „A kdo to psal?“

Vozábal: „Křéťa Adamovi.“

Rogoz: „Jo.“

Vozábal: „Takže oni… Ani v jedný komunikaci jsem neviděl, že by napsali: Tenhle hraje na půl plynu, tenhle hraje dlouhodobě ho.no, trenér je nepřipravil... Já jsem mu to říkal: Adame,  v první řadě – nevím, co jim tam ten Jílek (trenér Sparty) říkal. V první řadě ti říkám,  že, vole, problém je to, jak jste se připravovali. Protože nevím, co jim trenér řekl, ale vy jste normálně přijeli nepřipravený.“

Rogoz: „To je strašidelný.“

Vozábal: „A to tam normálně (Křetínský) napsal - já tu komunikaci mám -, normálně do tý skupiny napsal: Adame, oznam Budějovicím, že naše spolupráce s nima končí. Ten Hrubeš byl koupenej, to je bez pochyb. Nebo to je bez debat, něco takovýho tam je.“

Rogoz: „Úžasný.“

Vozábal: „Takže, vole, jsem mu psal: Hele, Adame, nikdy jsem tady neměl víc rozhodčích a delegátů. Bylo jich jedenáct, pět u videa, dva delegáti, čtyři rozhodčí. Jedenáct lidí, ty vole… Musím říct: to by byla cenovka,  to klobouk dolů, s videem, ty vole...“

Rogoz: „Všechno bylo na videu.“.

Vozábal: „Úplnej nesmysl, prostě blázni, úplně blázni.“ 

Příběh číslo 3Berbr si s Mynářem nejen telefonoval, ale chodil za ním i na Hrad

„V policejním spisu ke kauze bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra, který čelí stíhání kvůli údajné korupci a ovlivňování výsledků druhé a třetí ligy, figuruje jméno vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře,“ napsal minulý týden server Seznam Zprávy. Berbra měl požádat o pomoc, která se podle vyšetřovatelů týkala podpory či ochrany prvoligového klubu 1. FC Slovácko před rozhodčími. A to v tom smyslu, aby sudí klubu neublížili. 

Podle serveru Mynář psal Berbrovi SMS ohledně pomoci pro 1. FC Slovácko v roce 2018 a detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu objevili tuto korespondenci při analýze dat z Berbrových mobilních telefonů.

Jak Seznam Zprávy uvádí, podle policejního orgánu Mynář Berbra skrytě žádal  o „dozor“ nad nominací rozhodčích, kteří rozhodovali utkání týmu 1. FC Slovácko.

V sezonách 2017/2018 a 2018/2019, ze kterých zaznamenaná komunikace pochází, bojoval tým z jihu Moravy o záchranu v prvoligové soutěži.

Mynář měl podle serveru 12. dubna 2018 napsat Berbrovi zprávu: „Hezký den v sobotu přijede popravčí četa, nebo je to ok?“ Bývalý místopředseda FAČR mu na to měl odpovědět, že to zjistí. Mynář mu na to poslal: „Pls help.“ (Prosím pomoc). Berbr odpověděl stručně: „Vše ok.“ Diskuse proběhla dva dny před utkáním Slovácka s Brnem, které celek z Uherského Hradiště vyhrál 1:0.

Vyšetřovatelé ve své poznámce podle Seznamu Zprávy poukazují na to, že Mynář v této věci oslovoval Berbra, ačkoli jemu z pozice místopředsedy FAČR oficiálně žádná pravomoc nad nasazováním rozhodčích nenáležela. To měla v kompetenci komise rozhodčích, do jejíž práce Berbr neměl zasahovat. 

Redakce efotbal.cz z policejního spisu, který měla k dispozici, zjistila, že si Roman Berbr s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, „ochráncem“ Slovácka, nejen telefonoval, ale že za ním jezdil i na pražský Hrad. A nikoli s prázdnou, ale s (předvánočním) dárkem.

Policisté to zjistili podle krátkých rozhovorů Romana Berbra s Miroslavem Libou (bývalým členem výkonného výboru FAČR, expředsedou Středočeského fotbalového svazu, rovněž bývalým ligovým rozhodčím, jehož Berbr veřejně označoval za svého nástupce).

Jak z policejního spisu vyplývá, Roman Berbr měl údajně Libovi sdělit, že 12. prosince 2019 má schůzku na Hradě, tudíž potřebuje zajistit Tomáše Platila (řidič, syn bezpečnostního manažera FAČR Miroslava Platila, bývalého elitního policisty) a že má být na Hrad nahlášen automobil.

V policejním spisu je dále napsáno, že měl Roman Berbr údajně po asistentce předsedy FAČR požadovat, aby mu na schůzku na Hradě něco připravila.

Pokračování příště.

Policie šetřila i „poznatek“, že Berbr měl mít za titul Slavie milionový úplatek. Nezmar: „Tvrdík je idiot, Deli a Ngadeu černý zm.di“