eFotbal

Jedna vlaštovka ještě jaro nedělá. Tři faktory, proč letos Chelsea generuje katastrofální výsledky

eFotbal
Jedna vlaštovka ještě jaro nedělá. Tři faktory, proč letos Chelsea generuje katastrofální výsledky
Jedna vlaštovka ještě jaro nedělá. Tři faktory, proč letos Chelsea generuje katastrofální výsledkyFlashscore
Stamford Bridge řádí v této sezóně kalamita, kterou budou tamní odklízet ještě dlouho. Jedna vlaštovka ještě jaro nedělá, proto první vítězství Lamparda na lavičce Blues o víkendu nelze brát jako obrat k lepšímu. Chelsea zažívá období temna, i když má tým vystavěný z talentovaných hráčů, ale něco na této adrese nefunguje. Podívejme se na tři faktory, kvůli kterým londýnský gigant generuje katastrofální výsledky.
Reklama
Reklama
3) Trenér jako spotřební zboží

Mnozí zpochybňovali autenticitu projektu Todda Boehlyho spolu s jeho rozhodnutími v této sezóně. Významné změny na Stamford Bridge se dotkly nejen kabiny, ale i trenérského týmu. A zde by se dalo hovořit téměř o spotřebním zboží, neboť mnohé výměny na trenérském křesle výsledku příliš nepomohly.

Thomas Tuchel dovedl Chelsea k triumfu v Lize mistrů, ale neshody s vizí a plánem klubu vedly k jeho odchodu. Přišel Graham Potter, který to od prvních dní neměl snadné. Tým už tehdy nevyhrával, navíc fanoušci milovali jeho německého předchůdce. Nový stratég měl být spasitelem, ale krize se prohlubovala a trpělivost vedení nebyla bezmezná.

Nepomohla ani velká finanční injekce do týmu, a tak se ke kormidlu dostal znovu Frank Lampard. Jednalo se o sázku na jistotu, na tvář, která zdejší ekosystém zná dokonale, ale i někdejší hráčská hvězda nemá na růžích ustláno. U fanoušků jeho příchod vyvolává smíšené pocity, navíc výsledky se stále nedostavují.

Foto: Chelsea FC

2) Nepochopení podstaty anglického fotbalu

Po odvolání Pottera se začaly množit otázky, na které mnozí nedostali odpověď. Byla Chelsea nad jeho síly? Jsou hráči schopni spolu fungovat a plnit rozkazy jeho nástupce? Nezlomily týmu definitivně vaz mohutné nákupy na hráčském trhu?

Chelsea nebyla jediným zvučným týmem na Ostrovech, který se letos trápí. Liverpool by o tom mohl sáhodlouze vyprávět, taktéž Totttenham… U obou zmíněných klubů se však nejedná o krizi celou sezónu, tihle obři umí soupeře potrápit a hlavně získávat důležité body.

Početná marodka sehrála v případě odchodu Pottera také svou roli, ale to postihne někdy každý klub. Rozdíl je v tom, jak se kabina umí z deky oklepat. Chelsea ji má zanesenou chybnými kroky a náprava je v nedohlednu. Už jen přístupem, jakým Boehly řeší situace. Místo, aby vyjádřil podporu a podržel trenéra, hledá jiné stratégy.

Dalo by se říct, že nové vedení londýnského klubu nepochopilo podstatu anglického fotbalu. Velké oči a finanční možnosti deklarovaly, že na Stamford Bridge se mohou neefektivně vyhazovat peníze. Změna musí přijít nejen s trenérem a hráči, ale také v přístupu, který vlastníci klubu mají.

Foto: Chelsea FC

1) Nevyzpytatelná přestupová politika

Fanoušci by mohli označit jednoho viníka, který rozložil fungující klub na atom. Pranýřovat teď Boehlyho by bylo ale neefektivní, neboť není pochyb o tom, že to ve finále myslel dobře. Nyní je třeba, aby se všichni ze svých chyb poučili a neopakovali je.

Mnohé napoví i nadcházející přestupové okno. Chelsea nesmí zase bezmyšlenkovitě zbrojit, neboť i někteří hráči Blues již vyjádřili rozpaky nad přestupovou politikou klubu. Nebyl to jen velezkušený Thiago Silva, ale i další.

Vynaložit velkou sumu a nakoupit hvězdy, které fungují jinde, je nevyzpytatelné. Chelsea je ukázkovým klubem v Evropě, kde se v posledních dvou dekádách utopila celá řada talentů, které pak jinde zase zářily. Ve své podstatě je tak i kupování perspektivních značek takovým honem na zajíce v pytli, navíc velká výměna sebou přináší i nutnost dát týmu čas, aby se sehrál.

Strategie sestavování drahého týmu bez vize se na Stamford Bridge ukázala jako další fatální chyba a Boehly musí tento hořký kalich vypít do dna.

Foto: Chelsea FC