eFotbal

Jsou přerušované penalty Lewandowského či Neymara regulérní? Pravidlový šéf tvrdí, že ano, logika velí, že ne!

eFotbal
Jsou přerušované penalty Lewandowského či Neymara regulérní? Pravidlový šéf tvrdí, že ano, logika velí, že ne!
Jsou přerušované penalty Lewandowského či Neymara regulérní? Pravidlový šéf tvrdí, že ano, logika velí, že ne!Flashscore
Rozhodčí jsou teď (nejen) na MS 2022 v Kataru na gólmany přísní jako čert, když se pohnou z brankové čáry p setinku vteřiny a o milimetr dřív, pokutový kop se opakuje. Zatímco střelci si můžou dělat, co chtějí a nic se jim neděje, vše je v pořádku, ostatně i český pravidlový šéf Jiří Kureš to tvrdí.  Přitom „cukatura“, která při přerušovaném či jakémsi zastavovaném zahrávání penalt „postihla“ Poláka Lewandowského (v osmifinále Polsko-Francie 1:3) nebo Brazilce Neymara (v osmifinále Brazílie-Jižní Korea 4:1), vypadala jako nějaká nervová nemoc, která z logiky musí být evidentně proti pravidlům. Podle současných gumových výkladů fotbalových pravidel však můžete nejspíš obhájit všechno.
Reklama
Reklama
Stále gumovější výklady pravidel 

Dříve se to ale nesmělo, v pravidlech totiž stálo: 

„Hráč provádějící pokutový kop sice smí brankáře před kopem svým pohybem mást, nesmí to však činit způsobem, který by podle názoru rozhodčího byl nesportovním chováním. Takto je zakázáno například zastavit se v rozběhu, provést kop zády k brance, předstírat přípravu míče a náhle nečekaně vystřelit či provést kop patičkou – za takové chování rozhodčí neuzná případně vstřelenou branku, hráči udělí osobní trest a hru naváže nepřímým volným kopem. Vždy však musí pokutový kop zahrávat nohou (tedy nikoliv např. hlavou).“

Dnes, v pravidlech platných od 1. července 2022, se už píše, že patou se provádět penalta již může (nic proti tomu) a dále je v nich mj. uvedeno: 

„Pokud po dokončení rozběhu k provedení kopu hráč použil fintu k oklamání brankáře, rozhodčí hráče napomene (finta během rozběhu je povolena).“

Tak a to je ono. Zatímco dříve se jasně psalo o zákazu zastavit se v rozběhu, teď se píše o tom, že fintovat během rozběhu je možné, ovšem po jeho dokončení už ne. Kdy ale ten rozběh končí? Podle mého názoru i podle záznamu by šlo rozklíčovat, že Lewandowski i Neymar se v osmifinále MS 2022 v Kataru během svého rozběhu zastavili (tedy ho v podstatě dokončili) a pak teprve kopli do míče.  

Kritický Čech. A kdy vlastně končí ten rozběh?

O penaltě s kozím povyskočením na závěr už psal na serveru idnes.cz Jan Palička. „Finta, která ze střelce dělá šoumena a z brankáře šaška. Jen zřídka je to naopak. O čem je řeč? O penaltě s kozím povyskočením na závěr, které používá třeba Robert Lewandowski,“ píše Palička.

„Střelci využívají toho, co jim dovolují pravidla. Mně to fér nepřipadá,“ je k této praxi na idnes.cz kritický gólman Petr Čech.

„S těmi pravidly je to vůbec zapeklitá věc. Podle výkladu, který platí od roku 2010, může exekutor při penaltě jakkoli klamat soupeře. V průběhu běhu může zastavit, naklonit se, cupitat, couvnout. Jen to nesmí udělat ve finálním kroku,“ dodává Jan Palička.

 „Ten finální krok musí být přirozený. Musím říct, že na mistrovství světa je zatím všechno v pořádku,“ říká Jiří Kureš, šéf Pravidlové komise FAČR na idnes.cz. Jak jinak?

Ale ještě jednou, který je ten finální krok, když se střelec při „kozí“ penaltě v podstatě zastaví už po prvním kroku? Opravdu to není porušení pravidel? Z logiky věci bych řekl, že ano, a to mnohem závažnější než nějaký milimetrový posun brankáře.   

Mně se líbí penalta Antonína Panenky a jeho vršovický dloubák. Rozběh z půlky, žádné zastavování se, jen lehké podloubnutí míče. Žádné „cukatury“ v podání Lewandowského nebo Neymara, kteří vypadají na trávníku, jako by je právě trefil blesk nebo do nich někdo pustil proud. To mi byli v Kataru sympatičtější Španělé nebo Japonci, kteří sice při penaltovém rozstřelu v osmifinále selhali, ale aspoň ty penalty zahrávali podle starých dobrých pravidel. 

Ještě o „Čapounovi“ a ženách při MS. Zbaběle kličkující šéf Pravidlové komise rozhodčích FAČR je „expertem“ k ničemu