Výsledek? První valná hromada schválila všechny body, kromě změny stanov, druhá, následující, mimořádná skončila za sedmnáct minut, protože nebyl schválen program. Tedy odvolání druhého místopředsedy FAČR Jana Richtera a šéfa Řídící komise pro Čechy Martina Drobného. Ty chtěli mj. nahradit zástupci tzv. Fevoluce: její faktický šéf a mecenáš, miliardář Milan Kratina a Tomáš Novák. Pro permanentní revolucionáře z řad „fevolučníků“ tak pátek skončil fiaskem.
Šidliák měl pravdu, více než o fotbal šlo v Pyramidě úplně o něco jiného. Třeba fakt, že den konání valné hromady připadl přesně na 60. výročí finále MS 1962 v Chile Brazílie-Československo (3:1), nikdo ze zúčastněných ani slůvkem nezmínil. I nové stanovy, které nebyly v české komoře schváleny, se staly spíše zástupným problémem. V pozadí všeho jako by čněl hlavní zájem: kdo, kdy, za kolik a jak získá Rošického stadion. Tohle jako by většině médiím uniklo.
Truc, nebo tupé tužky v penálu?Neschválení stanov? V tom se v Čechách spojili fevolucionáři se starými strukturami, převážně z řad rozhodčích. Těm prvním vadilo, že do stanov nebyl zařazen jejich narychlo upečený, spíše ale nedopečený, návrh na zrušení tzv, provoleb třetiligových a divizních klubů a na zvýšení počtu delegátů valné hromady asi o padesát lidí. Těm druhým, převážně z řad rozhodčích, nejspíš přísnější posuzování střetu zájmů u některých funkcí. Ale jinak návrhy změn postberbrovské stanovy vylepšovaly a přibližovaly je modernějším normám 21. století.
Pokud je delegáti v Čechách neschválili, nabízí se dvojí vysvětlení: Truc, anebo že někteří z nich nejsou zrovna „nejostřejšími tužkami v penálu“, jak se teď módně říká.
Jestli je tohle porážka předsedy FAČR Petra Fouska a jeho spolupracovníků, jak to zjednodušeně prezentují zástupci některých médií? Spíš bych to označil za porážku těch samotných delegátů.
„Zaregistroval jsem komentáře jako porážka, zklamání. To je nesmysl. Jsem přesvědčený, že český fotbal nové stanovy potřebuje. Někdo ale upřednostnil, asi je to častý případ v české komoře, že je bližší košile než kabát, někdo víc myslel na své zájmy,“ komentoval celou záležitost Petr Fousek.
Boj o Rošického stadion a o další mimořádnou hromaduJeho výkonný výbor nyní ale musí do 30. listopadu 2022 „zpracovat a následně předložit řádné či mimořádné valné hromadě ke schválení návrh dalšího postupu ve věci nakládaní a využití Stadionu Evžena Rošického“. To je kompromisní bod usnesení, kterým zmírnil Fousek původní požadavek některých zástupců Fevoluce. Ti požadovali konečné vyřešení této ožehavé záležitosti už do konce listopadu, což by ale logicky vyžadovalo svolání další letošní mimořádné valné hromady.
Není žádným tajemstvím, že o Rošického stadion má zájem majitel Sparty a mj. i deníku Sport Daniel Křetínský. V nápadné shodě pak vystoupili zástupci Fevoluce, že je to třeba co nejrychleji vyřešit. A notovali si tak s předsedou LFA a místopředsedou Sparty Dušanem Svobodou, který sice původně o věci jako by nechtěl hovořit, že je ve střetu zájmů, ale nakonec mluvil... Milan Kratina dokonce ve svém příspěvku zmínil, že na to přece „Sparta čeká“. A kromě navrhovatele a fevolučního předsedy Jihočeského krajského fotbalového svazu Tomáše Pintéra jej podpořil i fevoluční šéf STES, tedy obchodní a marketingové firmy FAČR,Tomáš Sluka, který by měl být z titulu své funkce Strahovu spíš loajální.
Jak se transparentně přemístit z Kolínska na BenšovskoTřeba je to ale jen náhoda a umění nechtěného, že se některým zasvěceným v sále zdálo, jako by Milan Kratina převlékal svou Fevoluci z původně čistě bílých košil do sparťanského dresu. Či převáděl některé její zástupce do tábora spřízněnců Daniela Křetínského, jenž před rokem do čela českého fotbalu podporoval zástupce spíše starých struktur Karla Poborského.
Mimochodem Fevoluce často a ráda používá slovo „transparentnost“. Proto mě zarazilo, jakým způsobem se její mecenáš Milan Kratina, který dosud hrával za Býchory na Kolínsku, dostal na páteční valnou hromadu coby delegát. Podle mých informací jako zástupce SK Benešov, zatímco druhý neúspěšný kandidát na místo ve výkonném výboru FAČR Tomáš Novák hlasoval v Pyramidě coby předseda OFS Benešov. Tohle je projev nejvyšší transparentnosti v praxi.
Pelta opět udělal českému fotbalu ostudu, sám si dal vlastní gólNejen média pak zaujalo vystoupení šéfa jabloneckého klubu Miroslava Peltu, který navzdory svému (dosud nepravomocnému) odsouzení na šest let nepodmíněně za známou dotační kauzu stále zůstává předsedou Libereckého krajského fotbalového svazu.
Při Peltově pátečním projevu jsem si opět vzpomněl na to, jak se koncem minulého roku v Poslanecké sněmovně jednalo o tom, jaké udělat škrty ve státním rozpočtu a od řečnického pultu se opakovaně ozvalo: „Tak seškrtejme ty miliony, co posíláme do fotbalu, stejně nakonec vždycky skončí někde u Berbra a Pelty!“ A to dokonce i z úst členů FAČR a amatérských fotbalistů, jako je třeba Mikuláš Ferjenčík, exposlanec Pirátské strany a bratr místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Olgy Richterové.
Miroslav Pelta místo toho, aby někde v koutě tiše mlčel, pochválil expremiéra Andreje Babiše, ovšem vzápětí urazil nepřítomného předsedu Národní sportovní agentury (NSA) Filipa Neussera, jehož nazval nepříliš významným úředníkem, a zpochybnil 150 milionů korun, jež chce NSA poslat na podporu ženského fotbalu v rámci přípravy na OH 2028 v Los Angeles. Machistickým a šovinistickým výrokem o „150 milionech nějakým ženským“ se zcela znemožnil, po této větě by ve vyspělé Evropě či v USA okamžitě ve všech funkcích skončil ještě, než by usedl zpět na svou židli. Ovšem od některých delegátů sklidil potlesk. A to i za to, že zpochybnil rozhodnutí, že FAČR elektronickou evidencí členů zatrhla předchozí fixlování s černými dušemi a místo původních 600 tisíc členů vykazuje státním orgánům před udělováním dotací jen skutečný, tedy poloviční počet. Miroslav Pelta to dokonce označil za „vlastní gól“.
Kritizovat státní dotace mohl v pátek ve svém výborném projevu předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta (v příštím týdnu se k tomu ještě v dalším komentáři vrátíme), ale ne člověk, který dostal za účast při rozdělování státních dotací šest let natvrdo.
Tohle Petru Fouskovi a spol. nezávidím, už před časem jsem psal o tom, že mají velký úkol do budoucna. Totiž přesvědčit českou veřejnost, že fotbal není apriori nekalá činnost a že předseda FAČR je šéfem největšího spolku v zemi s více než 300 tisíci členy, kteří se víkend, co víkend scházejí na fotbalovém hřišti, nikoli zástupcem podvodníků a korupčníků. Vystoupení, jako byla to Peltovo, však mimo fotbalovou bublinu tenhle velký úkol řádně ztěžují.
Jinak Peltovu, už pět let starou, kauzu by – zcela bez ohledu na průběh soudu – měla řešit na vedení asociace zcela nezávislá Etická komise FAČR. Mimochodem jejím předsedou i dalším vlivným členem jsou rovněž zástupci Fevoluce. Tak vzhůru do toho!
Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK
Schick jako miláček fanoušků. Ti z Leverkusenu ho zvolili nejlepším hráčem sezony