Tolik inkasovaných branek, individuálních a systémových chyb po prvních čtyřech kolech liga dlouho nepamatuje. Budějovické Dynamo prohrálo všechna svá utkání, když v nich dohromady inkasovalo 17 gólů. To dělá 4,3 obdržených branek na zápas. Druhé nejhorší defenzivy (Jablonec, Zlín a Karviná) se v tomto ohledu pohybují na hodnotě více než dvakrát nižší (2,0).
Nicméně, pokud se podíváme na základní defenzivní ukazatele týmů, které jsou dostupné na stránkách FORTUNA:LIGY, Dynamo nejhůře nevychází. Soupeři proti Dynamu podnikli celkem 166 ofenzivních akcí, které zakončili 50 střelami. V této metrice se Budějovice pohybují na sedmém, respektive devátém místě. Svěřenci trenérského dua Nikl-Zápotočný vyhráli 58,9 % svých osobních soubojů, což je opět řadí do středu tabulky, konkrétně na 10. místo.
Pokud s pomocí portálu FootyStats zahrneme populární metriku xGA (očekávaný počet inkasovaných branek) za zápas, pohybují se Budějovice na hodnotě 1,62. Čili na znatelně nižším čísle než zmiňovaných 4,3. V metrice xGA na utkání vycházejí hůře celky Pardubic, Hradce a Zlína. Stejnou hodnotu naměřil portál u Liberce.
Tato čísla nám napovídají, že budějovická složka hry bez balonu není komplexně špatná. Na Dynamo se nevalí nejvíce útoků, ani na ně nechodí nejvíce střel. Jeho fotbalisté neprohrávají více soubojů než ostatní. Problém může tkvět ve faktu, že vše, co se Dynamu vzadu nepovede, se stane ve, pro budějovické fotbalisty, špatných prostorech a nevhodných momentech. Systémová, či individuální chyba přijde, když jí tým nedokáže čelit. K takovému popisu se hodí slovo naivita.
Výsledky metriky xGA by nás mohly donutit zamyslet se nad výkonností brankářů Dynama. Rozdíl mezi naměřenou hodnotou a realitou je opravdu vysoký. Jak Janáček, tak Šípoš už v letošní sezoně obdrželi branky, které šlo chytit.