Dovolil jsem si v této souvislosti napsat na Facebook: „Zaujalo mě, jak všichni s nadšením píšou o tom, že Daniel Křetínský získal necelou třetinu West Hamu United. Proč se ale nikdo neptá, jak to má s fotbalovou Spartou? Pokud vím, tak ještě nedávno v ní oficiálně vlastnil jen deset procent.“
Už jsme tu o tom minule psali, pro pořádek tedy ještě jednou. Podle zjištění Deníku N z června roku 2019 fotbalovou Spartu vlastnila kyperská firma J&T Credit Investment. Ta v ní držela 99,9ti procentní podíl. Tuto firmu z deseti procent vlastnil Křetínský a z devadesáti procent další kyperská společnost ACSP Holding Limited. Podle dostupných údajů Deníku N pak stály za kyperskou firmou ACSP Holding Limited tyto kyperské společnosti: Neevas Investment (40,25 %), Entris Equity Limited (25,22 %), Mustand Investment Ltd. (17,05 %), Rigoberto Investments (16,49 %) a slovenské občanské sdružení J&T Sport Team, o.z. (0,99 %). U většiny firem se podle Deníku N ke konkrétním jménům šlo dostat – nebyl však mezi nimi ani Křetínský, ani J&T.
„Ano, tato struktura je aktuálně platná,“ potvrdil v polovině roku 2019 Deníku N mluvčí Křetínského skupiny Daniel Častvaj. „Nicméně v procesu je série transakcí, která vyústí v nové akcionářské uspořádání, v němž Daniel Křetínský bude vlastnit až 55 procent AC Sparta Praha a zbytek zůstane v držení J&T struktur,“ zopakoval Častvaj Deníku N informaci, kterou poprvé oznámil již v dubnu 2019 slovenským Hospodárským novinám.
Kolik procent má nyní Křetínský ve Spartě?Uskutečnilo se ovšem to, co Častvaj před více než dvěma lety avizoval? A pokud ano, proč to nebylo „slavnostně“ oznámeno, jako třeba nyní současná Křetínského koupě 27 procent ve West Hamu United? A proč se o to česká média nezajímají a jen řadu let stále opakují, že Daniel Křetínský je většinovým vlastníkem fotbalové Sparty?
A co by byla nyní pro některé Čechy opravdu „velká věc“? Třeba kdyby Plzeňská teplárenská, kterou Křetínský v rámci svého EPH mj. rovněž spoluvlastní, nezvýšila ceny o 250 až 350 korun měsíčně, tak jako to ve středu udělal Pražská teplárenská (tu Křetínský rovněž vlastnil, ale loni ji prodal Veolii, francouzské firmě, jež byla zase úzce spjata s Paclíkovou Viktorii Plzeň).
„Proč se do své investice ve West Hamu český miliardář pustil? Sám nyní prohlásil, že je do fotbalu zanícený. To je dobrý předpoklad, nikoli však hlavní důvod investice. Tím je image, kterou Křetínský významným vstupem do tradičního klubu Premier League získá. Protože tato soutěž představuje alespoň v Evropě nejnablýskanější a nejvlivnější sportovní značku. A Londýn je samozřejmou křižovatkou evropského obchodu. Když se tyto faktory propojí, je tu výsledek: Podnikatel, jehož obchodní aktivity z velké části probíhají za českými hranicemi, na tom nemůže prodělat,“ píše Ondřej Škvor.
To je nepochybně pravda a správné vystižení podstaty celé záležitosti. Ale co z aktivit miliardáře, milovníka daňových rájů, jehož firmy sídlí v Lucembursku či na Kypru, má fanoušek českého sportu?
„A opačně, vydělat by na tom mohl zdejší fotbal. Křetínský jistě neotevřel dálnici do Anglie pro české hráče či trenéry, ale takový, řekněme menší, most přece jen vybudoval. Minimálně mezi Spartou a West Hamem. Budoucí spolupráce, která zjednoduší i případné přesuny mezi kluby, se dá předpokládat,“ vysvětlil ve Sportu Ondřej Škvor.
Dejme tomu. Dálnice to skutečně nebude, pohyb na ní by byl asi jako v Mongolsku. Už nyní jsou ve West Hamu tři klíčoví čeští reprezentanti, ale místo v základní sestavě z nich má jisté jen Tomáš Souček. Ale ano, třeba stáže a možnosti mladých talentů to jistým způsobem usnadnit může.
Budou nyní West Hamu fandit slávisté i sparťané?A dál?
David Ocetník z Odboru přátel Slavie na Twitteru optimisticky napsal: „West Ham United bude asi jediný klub, kterému budou fandit slávisté i sparťané. Nebo ne?“
Myslím, že spíš ne. Jak už píše Nick Hornby ve své kultovní „Fotbalové horečce“, fanoušci, zvláště pak v Anglii, se rozhodně automaticky neztotožňují s majiteli klubů, kterým fandí. Spíš naopak, často je kritizují a nesnášejí.
Ostatně znám řadu staroslávistů, kteří mají se současnými čínskými vlastníky klubu červenobílých i s vřelým kontaktem s dnešním osazenstvem pražského Hradu, nemalý problém.
A Křetínský? Kolikrát už jsme od roku 2004 na Letné slyšeli skandování „Křetínský ven!“? Pokřik, který občas křičí letenští nespokojenci hlavně kvůli tomu, že za dlouhých 17 let získala Sparta všehovšudy jen čtyři tituly a v základní skupině Ligy mistrů hrála naposledy v roce 2005.
Jistě, vstup Daniela Křetínského do Premier League, navíc s výhledem, že by mohl West Ham United postupně získat většinově, je pro tohoto byznysmena výborným krokem. Ovšem otázku českého sportu a jeho historie bych s tím nespojoval.
A pokud jde o Česko a Prahu, jsem zvědavý na to, jak budou reagovat pravověrní sparťanští fanoušci, pokud se rodilému Brňákovi Křetínskému přece jen podaří přestěhovat Spartu z jejich milované Letné na fotbalově nenáviděný Strahov. Fandové Bohemky si vršovický „Ďolíček“, který měl rovněž zmizet z pražské fotbalové mapy, vyvzdorovali. Slavii z Letné vyhnali v padesátých letech komunisté.
Ale to už je zase úplně jiný příběh.
Mimochodem West Ham hraje od roku 2016 v Londýně na Olympijském stadionu, klub ho získal do pronájmu na 99 let.