Ano, je dobře, že Viktoria po prohraném poločase 0:4 nedospěla k debaklu v poměru 0:8 a využila uspokojení silného soupeře, který v Plzni nastoupil bez několika opor (včetně gólmana Neuera) a pak ještě své náhradníky nahradil dalšími náhradníky z řad mladičkých dorostenců. Takže to díky pěkným gólům Vlkanovy a Klimenta vypadá nakonec docela snesitelně. Ovšem mluvit „o cti“ po katastrofálním výkonu plzeňského týmu v prvním dějství lze jen stěží.
Se ctí proti neplnoletým mladíčkům„Nutno podotknout, že Bayern po přestávce už hodně stáhl nohu z plynu a ve druhé půli prostřídal natolik intenzivně, že se na hřišti objevil třeba i šestnáctiletý Paul Wanner,“ napsal kolega Luděk Mádl na Seznamu Zprávy. A nebyl to jen Wanner, už po 25 minutách hry nahradil zkušeného střelce druhé branky Thomase Müllera v mnichovskému útoku mladičký Francouz Mathys Tel. Tomu bylo letos 27. dubna teprve sedmnáct let. Jen abychom si to nějak přiblížili, když Vladimír Šmicer s Milanem Barošem zvedali v dresu Liverpoolu ve středu 25. května 2005 v Istanbulu nad hlavu pohár pro vítěze Ligy mistrů, nebyl miminku Matýsku Telovi ještě ani měsíc. Možná i proto za stavu 0:4 nezkušeného mladíčka plzeňský brankář Staněk ve vyložené šanci vychytal, příště už to může být jinak.
Čtenář Sportu.cz Vladan Šmotek v internetové diskusi pod referátem napsal:
„Nakonec to trochu zkorigovali, ale ruku na srdce, kdyby Bayern nepolevil, tak se Plzeň nedostane ani k bráně. Ale aspoň si to fanoušci užili.“
A Otakar Bureš k tomu pak dodal: „Souhlasím s vámi, že Viktorka nesložila zbraně, ale nezlobte se na mne, když budu minulý zápas a jeho první půli pouštět v záznamu mládeži, tak takové chyby jsou přípustné v okresním přeboru - a ne u profesionálních fotbalistů, kteří jsou mistry české ligy.“
„To je fakt o radosti, dostat od bavorského soupeře za 180 minut devět gólů. Ano, raduje se tak vítěz české ligy Viktoria Plzeň,“ ironicky si rýpl do oslav plzeňského výkonu ve druhém poločase další z neutrálních fotbalových příznivců v diskusi na Sport.cz Pavel Sacký.
Déjá vu aneb Jak loni Sparta běžela do EvropyZdá se, že jsme přesně po roce tak trochu svědky českého mediálního déjá vu, jen v obráceném gardu. Loni v říjnu v utkání Evropské ligy vedla na Letné Sparta nad Olympique Lyon v prvním poločase 2:0. Jenže francouzský celek pak stáhl z trávníku své náhradníky, poslal na něj své opory a krátce před koncem utkání otočil výsledek na 4:2 ve svůj prospěch. V následujícím vydání deníku Sport, který patří stejně jako sparťanský klub Danielu Křetínskému, se ovšem objevil na první straně palcový titulek „Sparta běží do Evropy“ doplněný nadtitulkem „Letenští proti Lyonu prokázali, že se mohou měřit s elitními týmy.
Ve dvoustránkové analýze jsme se pak mimo jiné dočetli, že: „Sparta se do Lyonu pustila s vervou. Na férovku. Zaskočení Francouzi, kteří měli hlavu možná ještě v hotelovém pokoji, místy nechápavě kroutili hlavou, co všechno Letenští dovedou. Pražané v prvním poločase dokázali skloubit faktory, které jsou potřeba na mezinárodním poli k úspěchu: byli aktivní, odvážní a navrch přidali kvalitu. Hra měla náboj.“
„Podle jednoho českého média běží Sparta do Evropy. Prý ukázala, že se může měřit s elitními celky. Co k tomu říct? Jestliže se napsalo, že se Sparta může rovnat s týmy kontinentální Evropy, tak já tvrdím, že nemůže. Sparto, tohle bohužel nebylo o tobě, ale o Lyonu. Když zjistil, že prohrává o dvě branky, zapnul. Před zápasem jsem odpověděl na otázku, kdo jsou nejnebezpečnější hráči Lyonu, že ti, co sedí na lavici. Což se potvrdilo. Po přestávce přišel na hřiště Paqueta a nebylo už vůbec co řešit,“ reagoval před rokem na výše zmíněnou analýzu ve svém pravidelném glosáři na serveru Sport.cz Josef Csaplár.
V ČT měli radost, že díky debaklu Rangers už Viktorka není nejhoršíTyhle (nejen) mediální nátěry narůžovo českému fotbalu velmi škodí.
Před nedávnem jsme se třeba i z úst předsedy FAČR dozvěděli, že Česko sice spadlo z elitní skupiny Ligy národů, že nás to mrzí, ale že kromě domácího duelu s Portugalskem (0:4) to nebylo tak špatně a že z LN spadli do druhé ligy i vicemistři Evropy z Anglie, tak vlastně co?
Teď se v Česku zase píše po středeční porážce s Bayernem (2:4) jako o prohře se ctí, zatímco v Německu viděli groteskního českého mistra, který si na hřišti počínal dlouhou dobu zase zcela katastrofálně. Co z toho je blíže k pravdě?
Je až tragikomické, že v nočním zpravodajském souhrnu ze středečních duelů 4. kola Ligy mistrů na ČT Sport měli komentátoři opakovaně radost z toho, že Viktoria Plzeň s celkovou bilanci 0 bodů, skóre 3:16 už není nejhorším klubem z 32 celků v Lize mistrů. A to proto, že v Glasgowě ve skupině A po nerozhodném prvním poločase 1:1 prohráli domácí Rangers s Liverpoolem druhou půli 0:6, když v poslední čtvrthodince inkasovali hned čtyřikrát. Takže jsou rovněž bez bodu a s celkovým skóre 1:16 mají nyní ještě o dvě branky horší bilanci než Viktoria Plzeň.
Sláva, tak to je pomalu na oslavu v pivnici Na parkáně.
Lístky pro fandy Bayernu za 70 eur? Manýry z provinční diskotékyAle copak první středeční půle, na tu se rychle zapomene. Je tu však ještě jedna nemilá mezinárodní záležitost. Jak připomněl v diskusi na Sport.cz Jiří Jarkuliš: „Velká ostuda celé Plzně je cena lístků. Tahle hamižnost se dostala do povědomí i v Německu. Kvalita kádru Plzně je nižší než Bayernu, ceny vstupenek vyšší než na Bayernu. Vskutku pěkná ostuda.“
Fanoušci mnichovského klubu dokonce vznesli protest proti tomu, že vstupenky do sektoru hostí stály ve středu 70 eur (1750 Kč), což je podle nich pětkrát víc než při ligových utkáních Viktorky. Nejlevnější lístky v mnichovské Allianz Areně stojí jen 19 eur. Kvůli tomu fandové Bayernu bojkotovali začátku utkání, a přišli tak i o úvodní Maného gól v 10. minutě.
Ano, UEFA sice stanovila maximální výši nejlevnějších vstupenek do sektoru hostí na 70 eur, ale tohle je podle všeho především nastaveno na kvalitní podívanou v podání domácích velkoklubů typu Realu Madrid, Liverpoolu, Manchesteru City, PSG či Barcelony. V plzeňském případě jednoho z nejhorších celků soutěže to ovšem spíš připomíná manýry manažerů z provinční příhraniční diskotéky ve veksláckém stylu „Když už s nimi musíme prohrát, tak ty Skopčáky aspoň pořádně oškubeme.“
Chřestýší jed a dilema: „Přát úspěch, či ostudu“Ještě chvíli zpět na hřiště a k fotbalu.
„Viktoria Plzeň se zatím nemůže ve své skupině Ligy mistrů vůbec opřít o to, co ji zdobilo v ligové mistrovské sezoně i poté v předkolech. A to byla v první řadě precizní hra v obraně. Proti špičkovým týmům však opakovaně není schopna bránit dokonale. A jinou pořádnou zbraň nemá. Chřestýší jed na evropské scéně zjevně nefunguje,“ uvedl ve svém čtvrtečním komentáři na Seznamu Zprávy Luděk Mádl.
„Je fakt, že když objektivy fotoreportérů před nedávnem na předzápasovém tréninku v Mnichově zachytily plzeňského šéfa Adolfa Šádka, jak se bezprostředně u hrací plochy, kde se připravoval tým, bezostyšně promenáduje se svým nerozlučným kamarádem, kvůli fotbalové korupci podruhé stíhaným Martinem Svobodou alias Chřestýšem, napadlo jistě mnohé, zda je dobrý, anebo špatný nápad přát tomuto českému zástupci v Lize mistrů úspěch. Anebo ostudu,“ končí pak svou analýzu Mádl.
Velmi trefné a výstižné. Tak nějak to totiž nyní má většina tuzemských fotbalových příznivců, kteří sice nejsou fanoušky Viktorie Plzeň, ale rádi by v Evropě přáli českému fotbalu a českému mistrovi.
Gól v LM je splněný sen, přiznal Kliment, který ale měl smíšené pocity: Za druhou půli bychom měli dostat pochvalu